redakcja

Szpital „Krystyna” – dynamiczny rozwój, ambitne plany

Szpital „Krystyna” – dynamiczny rozwój, ambitne plany
redakcja

O dynamicznym rozwoju Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju opowiada dyrektor placówki – doktor nauk medycznych Grzegorz Gałuszka.

Kilka faktów o Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju

Szpital „Krystyna” otrzymał ostatnio certyfikat, który jest takim paszportem do Niemiec i tamtejszego rynku zdrowia.
To pokłosie pozytywnie zakończonego procesu certyfikacji Szpitala wchodzącego w skład spółki akcyjnej „Uzdrowisko Busko-Zdrój”. Lecznica pod koniec stycznia uzyskała prestiżowy certyfikat IQS MED. Wyróżnienie to przyznawane jest przez IQS CERT najlepszym i najbardziej godnym zaufania dostawcom usług medycznych na rynku europejskim. W całej Polsce jest obecnie osiem certyfikowanych placówek, w tym między innymi Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jesteśmy pierwszą jednostką w kraju w kategorii „Sanatoria”. Eksperci IQS CERT dokonali wnikliwej oceny buskiego szpitala w takich kategoriach jak położenie i dostępność, wymagania prawne, specjalność, infrastruktura, zasoby, organizację i zarządzanie, realizacja usług medycznych, komunikacja i informacja, bezpieczeństwo, metody minimalizacji ryzyka zakażeń, badanie zadowolenia klientów, zarządzanie ryzykiem, poziom realizacji usług, posiadane certyfikaty. We wszystkich tych zestawieniach uzyskaliśmy bardzo dobre noty, co skutkowało przyznaniem nam atestu ze strony IQS CERT. O sukcesie zdecydowała nie tylko wysoka kultura zarządzania jednostką, ale właśnie ciężka, pełna poświęceń i empatii wobec pacjentów praca personelu.

Co daje podpisane podczas targów ITB w Berlinie porozumienie o współpracy między „Krystyną” a IQS CERT EZIG?
Przedmiotem naszej kooperacji będzie rekomendacja Uzdrowiska, a zwłaszcza szpitala „Krystyna” na europejskim rynku usług sanatoryjnych wobec kas chorych, instytucji branżowych, biur podróży i klientów indywidualnych, a także kompleksowa obsługa przez IQS CERT w zakresie negocjacji i zawarcia kontraktów z kasami chorych i ich odpowiednikami z państw Europy Zachodniej, w szczególności niemieckimi kasami chorych, na wykonywanie w obiektach uzdrowiskowych świadczeń dla pacjentów należących do tych kas chorych. To otwiera nam szansę na pozyskanie kuracjuszy z rynków zagranicznych, którzy będą odbywać leczenie w naszych obiektach sanatoryjnych.

Spółka Uzdrowisko Busko-Zdrój ma ambitne plany rozwoju w zakresie swojej podstawowej gałęzi działalności, czyli usług leczniczych. Uwaga szefostwa firmy koncentruje się właśnie na „Krystynie”. W tym szpitalu będą zrealizowane największe inwestycje.
Tak, pierwszym etapem związanym z rozwojem usług leczniczych jest utworzenie Klinicznego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”. Potrzeby wynikające ze zmian ustawowych związane z pojawieniem się planów utworzenia koordynowanej opieki kardiologicznej wymagają od nas doposażenia i powiększenia liczby łóżek. Kliniczne Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej będzie prowadziło liczne badania nad wykorzystaniem aparatury i sprzętu medycznego opartego na innowacyjnych technologiach oraz skuteczności realizowanych programów terapeutycznych. Docelowo w centrum ma być 128 łóżek kardiologicznych. W planach mamy rozbudowę oddziału kardiologicznego poprzez dobudowanie piętra na budynku tak zwanego starego zarządu oraz dwóch pięter na obiekcie, gdzie znajduje się oddział kardiologii. Docelowo spowoduje to podzielenie oddziału na dwa: rehabilitacji pooperacyjnej, gdzie trafią pacjenci po operacjach kardiochirurgicznych, oraz wczesnej rehabilitacji dla pacjentów po przebytych incydentach sercowo-naczyniowych. Wymaga to zmodernizowania także działu żywienia oraz rozbudowania bazy zabiegowej w postaci remontu basenu i dobudowania basenów solankowych. Całość inwestycji to wartość około 24 milionów złotych. Planowane rozpoczęcie inwestycji to jesień 2017 roku, choć Kliniczne Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej zacznie funkcjonować już od 1 sierpnia, ale początkowo w starej strukturze. Wtedy też zaczniemy przyjmować pierwszych pacjentów. Nasza działalność będzie się opierała na współpracy z ośrodkami uniwersyteckimi.

To nie jedyna inwestycja, która będzie przeprowadzona w „Krystynie”. Szykują Państwo rzecz, która wprowadzi szpital do absolutnej światowej ekstraklasy.
Zgadza się. W ramach funkcjonującej bazy zabiegowej Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” powstanie pracownia diagnostyki i rehabilitacji schorzeń układu narządu ruchu powstałych w wyniku urazów ortopedycznych lub chorób neurologicznych. Będzie ona wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, między innymi egzoszkielet, czyli przenośny bioniczny szkielet przeznaczony do użytku w celach rehabilitacji praktycznie każdego pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. To będzie najnowocześniejsza tego typu pracownia w województwie świętokrzyskim, umożliwiająca leczenie na najwyższym poziomie medycznym na przykład sportowców. W przypadku schorzeń neurologicznych egzoszkielet pozwala przeprowadzić edukację, a więc naukę ponownych właściwości przemieszczania się w przestrzeni, tak zwanych właściwości kinematycznych. Obecnie przystępujemy do remontu pomieszczeń w obiekcie szpitala. W sierpniu wyposażenie w sprzęt, a we wrześniu oficjalne uruchomienie działalności pracowni. Pierwsi pacjenci już we wrześniu będą mogli być poddawani diagnostyce i terapii schorzeń według najnowocześniejszych trendów istniejących na świecie.

Wspomniał Pan, że Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz szpital „Krystyna” zamierzają w nowych zakresach działalności współpracować ze środowiskami akademickimi.
Badania naukowe będziemy prowadzić na podstawie porozumień z wyższymi uczelniami, takimi jak Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. W ramach współpracy z tymi jednostkami uczelnianymi będą realizowane badania naukowe z wykorzystaniem najnowocześniejszych sprzętów do diagnostyki i rehabilitacji schorzeń narządu ruchu.

DANE TELEADRESOWE


Uzdrowiskowy Szpital
Kompleksowej Rehabilitacji „KRYSTYNA"- 450 miejsc
ul. Rzewuskiego 3

Dyrektor dr n. med. Grzegorz Gałuszka

RECEPCJA 41-370-32-00

CZYTAJ WIĘCEJ

redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.