Piąty rok kadencji 2018 – 2023 (24)

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Piąty rok kadencji 2018 – 2023 (24)

Materiał informacyjny

Włoszczowa została uznana gminą dobrą do życia i na pierwszym miejscu w województwie świętokrzyskim. Według rankingu Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej wyprzedziła Kielce i Morawicę. Zbadano między innymi dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto też pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli oraz zasoby bibliotek. Jeśli chodzi o te ostatnie – mamy najlepszą w regionie świętokrzyskim.

Koniec roku 2023 to dobry moment na podsumowanie i przypomnienie tego, co się działo w naszej gminie przez ostatnie 12 miesięcy. Przygotowana prezentacja obrazuje liczne działania oraz inicjatywy na rzecz poprawy życia mieszkańców oraz rozwoju gminy w mijającym roku.

Nasza gmina, jako jedna z pierwszych w regionie, realizuje swój autorski program wymiany starych kopciuchów. W tym roku to już trzecia edycja programu, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Jego uczestnicy otrzymują dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych na wymianę starych pieców i zastąpienie ich ekologicznymi. Rocznie z takiej formy wsparcia może skorzystać do 100 wnioskodawców, po trzech latach programu jest ich już ponad 200. Największym zainteresowaniem w tegorocznej edycji cieszą się pompy ciepła. Oprócz wymiany starych kotłów od kilku ostatnich lat gmina Włoszczowa znajduje się w czołówce świętokrzyskich samorządów pod względem Odnawialnych Źródeł Energii.

Realizujemy programy społeczne i opiekuńcze dla najmłodszych i najstarszych. Nie zapominamy o osobach niepełnosprawnych. Wspieramy ubogich.

Kluczową tegoroczną inwestycją była modernizacja drogi na osiedlu Brożka we Włoszczowie. Gmina modernizowała również inne szlaki – w mieście i sołectwach. Pomogła powiatowi włoszczowskiemu w remontach ulicy Koniecpolskiej we Włoszczowie, Koniecznie – Modrzewiu, Wymysłowie czy Woli Wiśniowej. Udało nam się poprawić stan strażackich remiz. Termomodernizację przeszły strażnice w Jeżowicach i Rogienicach, nowy dach ma strażnica w Ogarce. Kolejny etap termomodernizacji został zakończony w Międzylesiu. Nowy sztandar ma OSP w Woli Wiśniowej. Za dwa lata jednostka będzie świętowała stulecie. Pierwszy sztandar miała od 1929 roku, drugi otrzymała czterdzieści lat temu. Razem z jednostką świętowali ochotnicy z całej gminy.

Zrealizowano wiele zadań wzbogacających infrastrukturę wypoczynkowo - rekreacyjną, inwestycji w kulturę, sport i edukację. W tym roku kolejne metamorfozy przeszło otoczenie zbiornika na Klekocie. Zmienił się przede wszystkim budynek woprówki – jest aneks kuchenny, zaplecze techniczne oraz salka konferencyjna z możliwością wynajęcia na imprezy okolicznościowe. Na parterze budynku pojawiły się toalety, prysznice, również dla osób niepełnosprawnych. Było to możliwe dzięki wybiciu nowej studni z bieżącą wodą, której brakowało w tym miejscu. Budynek został docieplony, a obok można zostawić samochód na oświetlonym i utwardzonym parkingu. Z większej o blisko 700 metrów plaży w tym sezonie kąpieliskowym korzystali amatorzy wypoczynku nad wodą. Klekot wreszcie ma przyłącza energetyczne i wodno-kanalizacyjne, które mogą być wykorzystywane pod działalność gastronomiczną w sezonie letnim. Z kolei pod tarasem widokowym (został zmodernizowany w ubiegłym roku) powstał magazyn na kajaki i rowerki wodne. Po raz pierwszy w urokliwym miejscu mieszkańcy mogli spotkać się na Świętojankach.

Szkoła Podstawowa w Czarncy ma już ekologiczną kotłownię. Placówka Bebelnie przyciąga nową elewacją. Została rozbudowana świetlica w Nieznanowicach, a nowoczesna powstała Gościencinie. Sołectwa Łachów i Dąbie doczekały się altan. Z wodociągu mogą wreszcie korzystać mieszkańcy Rząbca. Przybyło kanalizacji w Koniecznie i Kurzelowie. Łączone są wodociągi Włoszczowy i Konieczna. Po raz pierwszy od lat Gminne Dożynki odbyły się w mieście. Za plony wraz z rolnikami dziękowało tysiące gości.

Należy podkreślić, że 2023 r. to rok wielkich, historycznych jubileuszy: 105.lecia odzyskania Niepodległości i 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Te ważne daty gmina uczciła okolicznościową publikacją, a dawny blask odzyskał świadek nadchodzącej wolności, ponad 123 letni krzyż przy ul. Partyzantów.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy UG Włoszczowa

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.