Materiał informacyjny

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Materiał informacyjny

Szanowni Państwo

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, bilansów i formułowania planów na przyszłość, ważnych zwłaszcza w zbiorowościach: państwach, regionach czy samorządach. Dzisiejsze tempo wydarzeń jest tak szybkie, że następujące po sobie wydarzenia i zjawiska wymagają pewnego uporządkowania, by uchwycić rzeczy ważne i oddzielić od mniej istotnych. Jest to tym istotniejsze, że mijający rok upłynął pod znakiem parlamentarnej kampanii wyborczej, nasilającej się z miesiąca na miesiąc aż do kulminacji w dniu wyborów 15 października. Z racji oczywistych towarzyszące temu emocje przykuwały naszą uwagę do tematyki ogólnopolskiej, rywalizacji programów i osobowości nie tylko o rząd dusz, ale i władzę nad Rzeczypospolitą. Byliśmy też jako miasto w samym centrum, bo w końcu „…wybory wygrywa się w Końskich” i niemal wszystkie siły polityczne uwzględniały to w swoich kampanijnych działaniach. To, co dzieje się w naszej małej Ojczyźnie mogło więc umykać uwagi. A działo się wiele.

Po pierwsze: latami przygotowywane i realizowane programy inwestycyjne dobiegały końca i możemy z ich rezultatów korzystać. Sielpia już nie będzie straszyć spuszczaną corocznie wodą, z centrum miasta zniknęły wykopy i towarzyszący im księżycowy krajobraz, park miejski znów jest dostępny, budynki zespołu parkowo – pałacowego przestały być placem budowy a z terenów inwestycyjnych zeszły ostatnie walce drogowe. Zamiast tego mamy dziesiątki tysięcy turystów, ściągniętych sławą „świętokrzyskiej Ibizy”, otwarte na życie kulturalne i towarzyskie centrum miasta. Mamy park, kuszący nowymi alejami, oświetleniem, małą architekturą i oszałamiającą, nową roślinnością (250 tysięcy nasadzeń!) i odnowione budynki Urzędu Miasta, łączące szacunek do osiemnastowiecznej przeszłości z wymogami współczesnej administracji. Mamy wreszcie zaskakujące urodą dawne budynki gospodarcze, w których zainstalowało się już mini Centrum Nauki Kopernik i nowe firmy, w tych niepewnych czasach inwestujące na terenach przemysłowych.

Po drugie: trudno nie zauważyć starań o zrównoważony rozwój. Ogromnym inwestycjom w mieście towarzyszą te lokowane na wsi. Zadbane i doinwestowane wiejskie szkoły i przedszkola, świetlice wiejskie, remontowane, unowocześniane i budowane od podstaw, wiejskie drogi, wśród których coraz trudniej znaleźć tak powszechne jeszcze niedawno gruntowe czy szutrowe. I komunikacja publiczna, której odtworzenie wskazywane jest w Polsce jako wzór do naśladowania.

Po trzecie: te wszystkie inwestycje nie byłyby możliwe bez znaczącego udziału unijnych i krajowych środków dotacyjnych. Dość powiedzieć, że na same tylko drogi gmina pozyskała w ostatnich latach ponad 35 mln zł. ! A dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, unijnych programów Urzędu Marszałkowskiego czy też kolejnych edycji Polskiego Ładu to następne dziesiątki milionów złotych. Lata tłuste nigdy nie trwają wiecznie a raz zbudowanych dróg, szkół czy przedszkoli nikt nam już nie odbierze. A te pieniądze nie trafiły do nas przypadkiem, są owocem żmudnych przygotowań i ciężkiej pracy.

Jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia. Trzeba wykorzystać świeżo zdobyte fundusze z tegorocznych edycji Polskiego Ładu, przygotować kolejne dokumentacje, wypełnić ludzką aktywnością stworzone przestrzenie działania. I to się dzieje.

W niniejszym informatorze znajdą Państwo daleki od kompletności wybór informacji o najważniejszych gminnych sprawach. Część zapewne doskonale znacie, ale dopiero ich zestawienie daje pełniejszy obraz tego co się w naszej gminie dzieje.
Pozostaję z szacunkiem

Krzysztof Obratański
Burmistrz Miasta i Gminy Końskie

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

27 lutego redakcja WPROST zorganizowała galę wręczenia nagród: Orły „Wprost”. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jednym z laureatów został burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Włodarz otrzymał statuetkę w kategorii „Najlepszy samorządowiec regionu”.

Ostatnio publikowane w wyspecjalizowanych organizacjach i czasopismach rankingi samorządowe są dla Gminy Końskie źródłem uzasadnionej satysfakcji. Gmina Końskie awansowała w rankingu "Wspólnoty" dotyczącym wydatków inwestycyjnych gmin. Swój ranking ogłosiła także Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Gmina Końskie na I miejscu!

Światowy Dzień Turystyki był okazją do podsumowania mijającego roku w dziedzinie turystyki w Województwie Świętokrzyskim. Wędrowiec Świętokrzyski tym razem "powędrował" do Końskich, uznanych za Turystyczną Gminę Roku. W uzasadnieniu przywołano rewitalizację Sielpi, na którą "nogami" głosowały dziesiątki tysięcy wczasowiczów oraz rewitalizację miasta ze szczególnym uwzględnieniem Parku Miejskiego. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia!

--------------------------------------------------------------------------

Sielpia w nowej odsłonie

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Prowadzona przez ostatnie lata rewitalizacja i remediacja zbiornika wodnego w Sielpi właśnie dobiegła końca. Woda po sezonie nie będzie już z niego spuszczana. Powstała nowa wyspa, która ma zmienić kierunek napływającej do zbiornika wody, a jednocześnie być łącznikiem między dwoma brzegami Sielpi. Dzięki dwóm pomostom i wyspie połączono część konecką zalewu z częścią należącą do gminy Smyków. Obecnie zalew można już obejść lub przejechać rowerem dookoła – z jednej strony brzegi są spięte drogą wojewódzką, a reszta zbiornika otoczona jest już ścieżkami spacerowymi oraz pomostami. Powstały także urządzenia wodne, między innymi łapacz rumoszu. Nowy wygląd uzyskało popularne w Sielpi molo. To już nie jest półwysep odgradzający plaże od świeżej wody wpływającej do zbiornika, lecz konstrukcja na palach, umożliwiająca przepływ wody i nowe drogi wodne oraz atrakcje turystyczne. Zbudowane zostały też obiekty związane z zagospodarowanie pola namiotowego. Dzisiaj pole namiotowe to nie będzie tylko piaszczyste miejsce pod rozbicie namiotu, ale będzie tam można skorzystać z toalet, pryszniców, podłączyć się do energii elektrycznej i infrastruktury towarzyszącej. Przy sielpiańskich plażach pojawiły się także nowe toalety, a przy traktach pieszych nowe oświetlenie.

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

--------------------------------------------------------------------------------

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Park miejski w Końskich…

...czyli zielone płuca miasta po kilku latach rewitalizacji został oficjalnie oddany do użytkowania. To inwestycja, którą większość mieszkańców ocenia pozytywnie i trzeba przyznać, że po przeprowadzonych zmianach robi dobre wrażenie. Przebudowa parku miejskiego w Końskich to jedna z części bardzo obszernego zadania realizowanego przez władze miasta, określanego rewitalizacją centrum Końskich. Obejmuje ona remont płyty Rynku, układu komunikacyjnego w centrum miasta, budowę ogródka jordanowskiego, adaptację budynków stolarni na Muzeum Ziemi Koneckiej oraz termomodernizację i przebudowę budynku dawnego gimnazjum na potrzeby Centrum Kultury. Umowa na przebudowę parku została podpisana na początku marca 2021 roku. Wartość inwestycji to prawie 11,5 miliona złotych, z czego aż 7,5 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Park przeszedł intensywną rewitalizację, która polega na tym, że przebudowane są alejki parkowe i oświetlenie. Z nowych rzeczy trzeba wymienić reprezentacyjną alejkę na osi północ-południe od strony ulicy Lipowej, która zostanie wykonana w granitowej nawierzchni. Przywrócony jest też do życia stary mostek, znany tylko ze szkiców i z najstarszych zdjęć parku. 26 hektarów parku z nowymi sadzonkami, których jest 250 tysięcy od kwiatów przez krzewy po drzewa będzie cieszyć oczy, zapewniać relaks i wytchnienie mieszkańcom Końskich i turystom.

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

-----------------------------------------------------------------------------

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Nowa płyta Rynku w Końskich wyzwala nowe pomysły i uruchamia nowe możliwości. Odbywały się tu już jarmarki, zawitało mobilne miasteczko „Zdrowe Życie”, witaliśmy na nim Mikołaja i Nowy Rok, rozświetlaliśmy choinkę w okresie przedświątecznym. Odbyły się tu także widowiskowe uroczystości patriotyczne 3 Maja i Koneckiego Września, koncerty i pokazy. To coraz popularniejsze miejsce spotkań konecczan, a jako bardzo fotogeniczne zestawienie zadrzewionego skweru, pomnika Kościuszki i kolorowej fontanny także obiekt wielu fotografii rodzinnych i artystycznych.

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

----------------------------------------------------------------------------

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

------------------------------------------------------------------------------

Dom Kultury to teraz Koneckie Centrum Kultury

Warto wspomnieć zorganizowane z rozmachem tegoroczne imprezy plenerowe. W czerwcu i lipcu po raz trzeci odbył się konkurs dla Kół Gospodyń wiejskich pod nazwą „Tradycja Kołem Gospodyń się toczy” .W imprezie wzięło udział 10 kół z rejonu Gminy Końskie. Tłumy dzieci i rodziców zawitały na plac obok Koneckiego Centrum Kultury, aby wspólnie świętować obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Była tradycyjna karuzela, mnóstwo „dmuchańców”, konkursy z nagrodami i występy solistów i zespołów działających przy KCK.

Przez trzy dni celebrowane były kolejne obchody „Dni Końskich”. Równolegle do tego co działo się na scenie toczyła się rywalizacja w konkurencjach sportowych min. w plażowej piłce siatkowej, tenisie ziemnym, piłce nożnej i wielu innych dyscyplinach. Na cenie oprócz lokalnych wykonawców pojawiły się gwiazdy: Viki Gabor i Ray Wilson z repertuarem Genesis.

Bardzo atrakcyjne w tym roku były uroczystości związane z rocznicą „Koneckiego Września”.

W sobotę na Cmentarzu Komunalnym pod pomnikiem „Partyzantów” odbyły się oficjalne uroczystości w ramach Apelu Poległych. W piątek na rynku w Końskich wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „ Śląsk”, a w niedzielę Orkiestra Rozrywkowa Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Po raz 20 w KCK odbyły się „Zaduszki Jazzowe” – Markowe Granie. Bohaterami koncertu była krakowska formacja „New Bone” oraz łódzki duet „Bolewski-Tubis”.

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

-----------------------------------------------------------------------------

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Wsparcie gminne dla sportu

Na realizację zadań w zakresie piłki nożnej oraz piłki ręcznej seniorów gmina przeznaczyła środki w łącznej wysokości 420 tys. zł. Dwa największe kluby sportowe, tj. MKS-NEPTUN Końskie oraz Koneckie Stowarzyszenie Sportowe Piłki Ręcznej otrzymały dotację w wysokości po 210 tys. zł każdy. W ramach konkursu przyznano też dotacje w wysokości 336 000 zł na prowadzenie szkolenia dzieci i młodzieży oraz organizację i uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym w piłce nożnej, piłce ręcznej, pływaniu i karate. Przekazano również dotacje na organizację ogólnodostępnych imprez sportowych i rekreacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w łącznej wysokości 14 000 zł. Po raz kolejny zawodnikom klubów sportowych zostały również przyznane stypendia sportowe. Z tej formy wsparcia skorzystało w tym roku 42 zawodników. Wśród stypendystów znalazło się 12 szczypiornistów KSSPR, 16 piłkarzy Neptuna oraz 14 karateków Koneckiego Klubu Karate Kyokushin. Łączna pula środków wydatkowanych na ten cel to prawie 250 000 tys. zł. Uroczyste wręczenie stypendiów na I półrocze br. odbyło się podczas tegorocznej Gali Sportu.

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Stypendia naukowe

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

W dniu 23 października br. już po raz jedenasty Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, nagrodził najlepszych uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Końskie. Wśród 12 stypendystów znaleźli się laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach w roku szkolnym 2022/2023. Aby otrzymać stypendium młodzież musiała również zdobyć niezwykle wysoką średnią ocen. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich.

Hala sportowa w Bedlnie już otwarta

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

W dniu 21 września 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Bedlnie odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego na terenie naszej gminy. Po wielu latach oczekiwań przy szkole powstała nowoczesna hala sportowa, która stanowi dopełnienie nowoczesnego kompleksu edukacyjnego i przez kolejne lata będzie służyć następnym pokoleniom uczniów oraz mieszkańców.

Dzień Edukacji Narodowej

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

18 października br. na długo pozostanie w pamięci społeczności Szkoły Podstawowej w Kazanowie. Pod hasłem „Dla edukacji świętujemy – 60 lat pasji obchodziliśmy podwójne święto – Dzień Edukacji Narodowej oraz jubileusz 60-lecia Szkoły. Jednym z absolwentów tej placówki jest burmistrz Krzysztof Obratański, który w swoim wystąpieniu wskazał na liczne zmiany, które na przestrzeni lat przeszła szkoła i które to zostały przeprowadzone przy znacznym wsparciu Samorządu Miasta i Gminy Końskie. Niezwykle ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród Burmistrza Miasta i Gminy Końskie dla wyróżniających się nauczycieli szkół i przedszkoli z terenu gminy Końskie.

----------------------------------------------------------------------------

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Świętokrzyska Kapituła nagrody Biblioteka i Bibliotekarz Roku nagrodziła Konecką Bibliotekę wyróżnieniem w kategorii Biblioteka Roku. Nagrodę w imieniu koneckich bibliotekarzy odebrał dyrektor Dariusz Kowalczyk, zarządzający naszą instytucją od 20 lat, a w zeszłym roku organizował uroczystości 100-lecia Biblioteki Publicznej w Końskich.

Bardzo nas cieszy fakt, że w tegorocznym rozdaniu nagród świętokrzyskiego środowiska bibliotekarskiego nagrodę dla samorządowca otrzymał burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, w uznaniu zasług dla rozwoju bibliotekarstwa publicznego w Końskich.

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie
Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Spotkanie z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem przejdzie do historii bibliotecznych imprez przede wszystkim z powodu dużej frekwencji oraz magicznej atmosfery. Sala wypełniona była po brzegi. Zgromadzonych mieszkańców przyciągała charyzma Anny Dymnej, legendy polskiego filmu i teatru oraz wdzięk i dowcip Wojciecha Bonowicza, wielkiego znawcy literatury, dziennikarza, pisarza i poety. Jak zwykle w takim duecie dialogi i opowieści były przesiąknięte dowcipem, a czytane przez nich wiersze dobierane były z dużym wyczuciem chwili i w celu budowania odpowiedniego nastroju. Oprócz poezji i filmu zgromadzonych widzów interesowała praca Anny Dymnej w Fundacji „Mimo wszystko” i pomoc niepełnosprawnym umysłowo.

Premiera książkowa w Wydawnictwie Biblioteki

Mała Ojczyzna - Gmina Końskie

Radosław Nowek to debiutant w Wydawnictwie bibliotecznym. Jego powieść o Końskich w czasie II wojny światowej to nie tylko próba ukazania naszego miasta w czasie dramatycznego okresu kampanii wrześniowej, walk oddziału majora Hubala, oddziałów Robota, Nurta, Ponurego i Hedy „Szarego”. Jest to przede wszystkim opowieść o tragicznej miłości Zygmunta i Basi. W tle ich miłości, która wybuchła wraz z wybuchem wojny pojawia się dramat ludności żydowskiej, likwidacja getta w Końskich, formowania się ruchu oporu i partyzantki na Ziemi Koneckiej. Miłość dwojga młodych ludzi jest zestawiana w sposób kontrastowy z tragicznymi wydarzeniami wojny, z wyjątkowym okresem codziennych trudności związanych z okupacją, prześladowaniami, aresztowaniami i wszechobecnym zagrożeniem śmiercią. Oprócz ciekawie opowiedzianej historii jest ta książka próbą zainteresowania bohaterską i tragiczną zarazem przeszłością miasta Końskie, nazywanego przez okupantów mianem „banditenstadt”- miasta bandytów, ze względu na działalność grup dywersyjnych zbrojnego podziemia. Książka do nabycia w Bibliotece Publicznej w Końskich lub poprzez stronę internetową Biblioteki.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.