Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 2]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 2]

Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka prezentują się niezwykle. Tym razem pokazujemy, jak z powietrza wyglądają osiedla Ślichowice, Pod Dalnią i Czarnów oraz dzielnice Herby, Malików i Niewachlów. Czas na drugi odcinek „Podniebnych Kielc.

Przypomnijmy, że cykl to cotygodniowe kilkuminutowe odcinki, które premierę mają w każdy poniedziałek na portalu echodnia.eu. Przybliżamy w nich kolejne części miasta – głównie poprzez pokazanie, jak prezentują się z wysokości, ale i przedstawienie różnych związanych z nimi, to jest dzielnicami i osiedlami, informacji oraz ciekawostek. Pomysłodawcą cyklu jest „Echo Dnia”, ale jego realizacji partneruje Urząd Miasta Kielce.

Dziś na naszym portalu w drugim odcinku prezentujemy zachodnią część Kielc, na którą składają się osiedla Ślichowice, Pod Dalnią i Czarnów, a także stosunkowo nowe Gwarków i Vis-a-vis oraz dzielnice Herby, Malików i Niewachlów.
Ślichowice to przede wszystkim apartamentowce. Pełno ich tam, bo to jedno z największych osiedli miasta. Jest usytuowane między torami kolejowymi a aleją Jerzego Szajnowicza-Iwanowa, przy której stoi Pasaż Świętokrzyski z supermarketem Leclerc. Dodajmy też, że na północy Ślichowic znajduje się piękny Rezerwat Skalny imienia Jana Czarnockiego.

ZOBACZ I ODCINEK PODNIEBNYCH KIELC

Po południowej stronie alei Szajnowicza-Iwanowa znajdują się dwa osiedla mieszkaniowe – Gwarków i Vis-a-vis. Składają się na nie nowoczesne, kilkupiętrowe apartamentowce, powstające na tym terenie od 2000 roku.
Osiedle Pod Dalnią swoją nazwę wzięło od pobliskiej góry Dalnia, przy której co prawda nie leży, ale którą wspaniale z niego widać. Ta część Kielc ma charakter typowo mieszkalny. Składa się w większości z bloków powstałych w latach 80. Nie brak też domków jednorodzinnych. Wszystkie budynki leżą na stokach wzniesienia.

Od wschodu osiedle Pod Dalnią sąsiaduje z osiedlem Czarnów – typowym wielkim blokowiskiem. Nie brak jednak na nim budynków urzędowych czy przemysłowych. Z tych ostatnich najbardziej charakterystyczne są obiekty – jak popularnie mówią mieszkańcy – kieleckiego majonezu, czyli Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem”.

Na Herby składają się bloki, wiele domków jednorodzinnych i tereny przemysłowe w rejonie ulic Długiej i Skrajnej. Ale ta dzielnica uważana jest przede wszystkim za kolejową. Początkowo zamieszkiwali ją kolejarze, a poza tym przebiega przez nią linia kolejowa, przy której znajdują się stacja Kielce Herbskie i duży węzeł kolejowy wraz z nieczynną już, ale jedyną w Kielcach lokomotywownią.

Malików jest mieszkaniowo-przemysłową częścią miasta. Są tu domki jednorodzinne i różne zakłady. Ciekawym obiektem, na zachodnich obrzeżach Malikowa, jest tak zwany mostotunel. Stoi w szczerym polu i w zamyśle miał być zapewne częścią wiaduktu kolejowego, który nigdy nie powstał.

Niewachlów zaś to bardzo cicha i spokojna część Kielc. Spotkamy w niej tylko domki jednorodzinne.

ZOBACZ PODNIEBNE KIELCE [ODCINEK 2] NA ZDJĘCIACH - kliknij by powiększyć

Bartłomiej Bitner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.