Zobacz Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 1]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Zobacz Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 1]

Bartłomiej Bitner

Są pełne nie tylko obiektów ciekawych przyrodniczo, ale także wyjątkowych budynków. Kielce z lotu ptaka prezentują się niezwykle pięknie. Dlatego startujemy z cyklem „Podniebne Kielce”, w którym będziemy przybliżać dzielnice i osiedla miasta „z góry”. Na początek przedstawiamy Głęboczkę, Łazy, Piaski, Schaby i Skrzetle

Cykl to cotygodniowe kilkuminutowe odcinki, które premierę będą miały w każdy poniedziałek na portalu echodnia.eu. Będziemy w nich przybliżać kolejne części miasta – głównie poprzez pokazanie, jak prezentują się z wysokości, ale i przedstawienie różnych związanych z nimi, to jest dzielnicami i osiedlami, informacji oraz ciekawostek.

Pomysłodawcą cyklu jest „Echo Dnia”, ale w jego realizację włączył się też Urząd Miasta Kielce. – Nasze miasto jest niesamowicie piękne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo. Dlatego warto zobaczyć je z lotu ptaka. Warto zobaczyć, jak okiem drona prezentują się charakterystyczne budynki i obiekty, a także tereny zielone, tym bardziej, że to jedyna taka okazja. Poznajmy stolicę województwa świętokrzyskiego i oglądajmy „Podniebne Kielce”, do czego zapraszam – mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

W pierwszym odcinku prezentujemy północno-zachodnią część miasta. To mieszkaniowo-przemysłowy rejon, na który składają się Głęboczka, Łazy, Piaski, Schaby i Skrzetle.

Głęboczka to głównie zakłady. Ale nie brakuje tu ciekawych budynków. Jednak najbardziej charakterystycznym obiektem jest siedziba Kolportera. To jedyny budynek w mieście, który posiada lądowisko dla helikopterów na dachu.

Łazy są najbardziej na północny zachód wysuniętą częścią Kielc. Jest tam cicho i spokojnie, domki stoją z dala od przedsiębiorstw, a z jednej strony otacza je góra Buk.

Piaski kojarzą się przede wszystkim z Aresztem Śledczym. Ale to przede wszystkim tereny przemysłowe, zwłaszcza po zachodniej stronie ulicy Zagnańskiej. To właśnie tutaj jest słynny skład węgla czy obiekt po pierwszym w Kielcach markecie budowlanym.

Na nazwę Schaby niektórzy mogą się uśmiechnąć, ale tam, czyli w rejonie ulic Łódzkiej, 1 Maja i Batalionów Chłopskich, schabów nie ma. Są za to domki jednorodzinne i siedziby małych firm czy salony samochodowe. Jest także, ale już na uboczu Schabów, teren znanych w całej Polsce Targów Kielce.

Skrzetle to już nie tylko komin elektrociepłowni czy budynek i tereny Chemaru, z którymi ta część miasta kojarzy się mieszkańcom. Dziś to także nowoczesne obiekty Kieleckiego Parku Technologicznego. To właśnie w nim mieszczą się między innymi Energetyczne Centrum Nauki i Przedszkole Zygzak, gdzie dzieci nauczą się choćby obsługi zaawansowanych technologicznie urządzeń.

ZOBACZ PODNIEBNE KIELCE [ODCINEK 1] NA ZDJĘCIACH - kliknij by powiększyć

Bartłomiej Bitner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.