BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA

Materiał informacyjny

NAGRODA SZTUKA I DESIGN W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ oraz statuetka BENCHMAN przyznana właśnie przez Śląską Izbę Budownictwa i Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, wyróżnienia w ubiegłorocznych konkursach INNOWACYJNY SAMORZĄD oraz NAJLEPIEJ ZAGOSPODAROWANA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W POLSCE czy statuetka WĘDROWCA ŚWIĘTOKRZYSKEGO to kilka ostatnich nagród, jakie władze gminy Busko-Zdrój otrzymały za rozwój infrastruktury publicznej, w którą konsekwentnie inwestują od wielu lat. Należy przy tym zaznaczyć, że strategiczne działania ukierunkowane na rozwój kurortu ciągle nie tracą swojej dynamiki, a gmina pozostaje bez jakiegokolwiek zadłużenia.

Bez wątpienia jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat okazał się Kompleks #TężniaBusko. Jego pojawienie się w przestrzeni miasta spowodowało wzrost ruchu turystów i kuracjuszy oraz rozwój lokalnego sektora okołoturystycznego. Buska tężnia stała się również architektoniczną ikoną regionu świętokrzyskiego. Jest również dostrzegana w skali kraju o czym świadczą oceny w prasie branżowej oraz liczne tytuły i nagrody.

Jedną ze sztandarowych inwestycji okazała się rewitalizacja zabytkowego parku zdrojowego, który po latach zaniedbań powrócił do pierwotnego kształtu, wg koncepcji urbanistycznej samego Henryka Marconiego. Nowocześnie podświetlone elementy parku w towarzystwie dźwięków muzyki klasycznej zachwycają dziś niejednego widza, spacerującego wieczorem po sercu uzdrowiska. Podobne wrażenie robi kładka pieszo-rowerowa łącząca park zdrojowy ze Specjalistycznym Szpitalem Ortopedyczno – Rehabilitacyjnym „Górka”.

W bliskim sąsiedztwie tężni i parku zdrojowego znajduje się obiekt, który również w ostatnim czasie został gruntownie przebudowany i zyskał nowoczesny wizerunek. Mowa o Stadionie Miejskim, który aktualnie posiada sześć oświetlonych boisk o nawierzchni sztucznej i trawiastej, korty tenisowe, kort do squosha, płytę główną, bieżnię lekkoatletyczną, a także nowoczesny budynek szatniowo-administracyjny. O atrakcyjności obiektu świadczyć może niesłabnące zainteresowanie organizacją obozów sportowych przez profesjonalne kluby sportowe i szkółki piłkarskie.

BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA

Tężnia jako największa atrakcja jest dla samorządu pretekstem, aby coraz liczniej przyjeżdżającym tu gościom - ale także mieszkańcom - zapewnić nowe miejsca aktywności, relaksu i spędzania wolnego czasu. Przykładem może być nowoczesny park linowy „Małpi Gaj”, systematycznie rozbudowywany skatepark czy tereny rekreacyjne, wokół Stawu Niemieckiego, w okolicach osiedli T. Kościuszki oraz Pułaskiego.

Inwestycjom turystycznym towarzyszą liczne remonty, rewitalizacje i rozbudowy infrastruktury drogowej, które z kolei przyczyniają się do wzrostu dostępności regionu. Jednym z ostatnich przykładów jest budowa łącznika ul. Wschodniej z drogą krajową nr 73 w kierunku Tarnowa, który rozładował powstające tu wcześniej spore zatory komunikacyjne.

Jak mówi Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Waldemar Sikora - zrównoważony rozwój miasta i całej gminy to priorytet lokalnego samorządu – „Skrupulatnie analizujemy potrzeby mieszkańców, i w ich oparciu planujemy nasze działania. Inwestujemy nie tylko w drogi, ale także kanalizację, wodociągi, oświetlenie i bezpieczeństwo. Staramy się też wykorzystywać wszelkie sposoby na upiększenie i zwiększenie atrakcyjności Buska-Zdroju. Z pewnością będzie to zauważalne w najbliższym okresie świąteczno-noworocznym, kiedy na głównych deptakach, w parkach czy też sezonowych lodowiskach rozbłysną bożonarodzeniowe światła i ozdoby”.

BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA

Równie ważnym elementem polityki samorządowej są kwestie społeczne - twierdzi zastępca Michał Maroński „Bardzo się cieszę, że w ostatnim okresie udało się przywrócić do działania Publiczne Przedszkole Nr 1, w którym wychowywało się m.in. moje pokolenie. Udało nam się również otworzyć pierwszy od dłuższego czasu żłobek co pozwoli szybciej wrócić na rynek pracy kobietom, które urodziły dzieci. Osobiście, bardzo zależy mi na realizacji inwestycji, które będą wspierać rodziny i naszych najmłodszych mieszkańców. Te założenia zamierzamy wdrożyć w perspektywie finansowej do 2027 r., do której w bieżącym roku bardzo solidnie się przygotowywaliśmy”.

Historia Publicznego Przedszkola Nr 1 w Busku-Zdroju to jak opowieść z happy endem. Placówka pierwotnie działająca od 1963 roku, po 20 latach funkcjonowania w prywatnych rękach, znowu odzyskała status przedszkola publicznego. Obiekt przeszedł gruntowny remont, a do dyspozycji setki dzieci pozostają dziś sale zajęć oraz zabaw ruchowych i muzycznych, gabinety specjalistów wczesno -rozwojowych oraz plac zabaw.

Sukcesem zakończyło się również otwarcie żłobka ,,Malucholandia", który po niespełna roku funkcjonowania został rozbudowany i obecnie zapewnia opiekę 73 wychowankom w wieku do lat 3. Właśnie dzięki takim działaniom gmina Busko-Zdrój jest coraz lepszym miejscem do mieszkania.

Uzupełnieniem działań społecznych gminy jest wspieranie organizacji pozarządowych, a także aktywna współpraca z młodym pokoleniem Busczan. Jej głos i wpływ na rozwój gminy realizowany jest poprzez powołaną w listopadzie 2022 r. Radę Młodzieżową, która już w pierwszych miesiącach swojej działalności podjęła liczne akcje społeczne, uczestniczyła w ogólnopolskich szkoleniach i warsztatach, a także namawiała i sama uczestniczyła w działaniach wolontariackich.

Coraz bardziej zauważalny jest również wpływ na rozwój lokalnej społeczności organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych i innych podmiotów o statusie NGO - które z roku na rok poszerzają katalog projektów realizowanych z udziałem dotacji otrzymywanych od samorządu. Są one przeznaczane na realizację różnorodnych gminnych zadań publicznych, m.in. z zakresu kultury, sportu, promocji zdrowia, wspierania dzieci i młodzieży, osób starszych czy niepełnosprawnych, a także przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Inwestycje w infrastrukturę publiczną, działalność prospołeczna i współpraca z lokalną społecznością to obecnie trzy główne filary rozwoju Gminy Busko-Zdrój, która na tle województwa świętokrzyskiego stała się w ostatnim czasie jednym z najbardziej pożądanych miejsc do życia i przedsiębiorczości, a w skali kraju doskonałym ośrodkiem turystyki zrównoważonej. Dodając do tego opartą na prawie 200-letniej tradycji uzdrowiskowej ofertę rehabilitacji, spa i wellness otrzymujemy gotową receptę na poprawę naszego zdrowia i dalsze sukcesy Buska-Zdroju.

BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
BUSKO-ZDRÓJ – NASZA MAŁA OJCZYZNA
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.