50 lat Gminy Michałów

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

50 lat Gminy Michałów

Materiał informacyjny

Gmina Michałów, 28-411 Michałów 115, powiat pińczowski, województwo świętokrzyskie tel. 413565243, fax 413565244 www.michalow.pl email : [email protected].
Powierzchnia Gminy Michałów wynosi 112,21 km2. Od 1 stycznia 1973 r. siedziba gminy mieści się w Michałowie (wcześniej była to miejscowość Góry). Gmina liczy 4523 mieszkańców zamieszkujących w 20 sołectwach - Michałów, Pawłowice, Zagajów, Zagajówek, Góry, Tomaszów, Węchadłów, Kołków, Karolów, Polichno, Przecławka, Sadkówka, Sędowice, Wrocieryż, Tur Dolny, Tur Górny, Tur Piaski, Zawale Niegosławskie, Jelcza Mała, Jelcza Wielka.

Historia

Gmina Michałów położona jest w malowniczym terenie województwa świętokrzyskiego w regionie zwanym Ponidziem. W Michałowie znajduje się słynna na całym świecie stadnina koni arabskich. Stadnina została założona w 1953 r. i jest jedną z najlepszych stadnin w Europie. Stadnina specjalizuje się w hodowli koni czystej krwi arabskiej. Stado liczy około 400 koni i jest jednym z najcenniejszych stad na świecie. Na terenie stadniny urządzono w dawnym budynku magazynu na paszę - muzeum pokazujący historię hodowli koni czystej krwi arabskiej w Michałowie.

50 lat Gminy Michałów

Gmina Michałów to nie tylko „Kraina Pięknych Koni” ale także zagłębie warzyw i ziół. Na szczególną uwagę zasługuje pietruszka nieformalnie zwana „Sędowską”, gdyż największe jej areały uprawiane są w miejscowości Sędowice i jej okolicach oraz uprawa 12 różnych gatunków ziół. Najwięcej spośród ziół uprawianych na obszarze gminy produkuje się mięty, a ponad 30% ogólnej uprawy mięty w Polsce znajduje się w gminie Michałów. Dlatego też w okresach zbiorów i omłotów tego zioła gmina urzeka swoich mieszkańców i przejeżdżających przez nią gości mocnym miętowym aromatem. Tylko w Gminie Michałów wiatr niesie zapach mięty i tętent koni …
Hasło promocyjne gminy to „Michałów Kraina Koni i Mięty”

50 lat Gminy Michałów

50 lecie Gminy
W 2023 r. przypada jubileusz 50-lecia utworzenia Gminy Michałów. Jest to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie. 1 stycznia 1973 r. zniesiono gromady, będące jednostkami najniższego szczebla podziału administracyjnego w PRL. W ich miejsce powołane zostały gminy.

50 lat Gminy Michałów

Gmina Michałów utworzona została z dniem 1 stycznia 1973 r. uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach z dnia 8 grudnia 1972 r. w miejsce istniejącej od 1954 r. Gromady Michałów.
Pierwszym Naczelnikiem Gminy Michałów był Jerzy Leszczyński, kolejnym Edward Drop i Pani Helena Grzybczak. Przewodniczącymi Gminnych Rad Narodowych byli: Kazimierz Zawora, Józef Maj. Gminna Rada Narodowa w Michałowie powstała z połączenia Gromadzkich Rad Narodowych w Sędowicach, Górach, Michałowie i Turze Dolnym. Gminna Rada Narodowa w Michałowie funkcjonowała w ramach urzędów terenowych administracji państwowej w latach 1973-1990.
Ostatnia sesja odbyła się 5 kwietnia 1990 r., na której podjęto uchwałę o zakończeniu działalności, co wynikało z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym.
Ostateczna przemiana ustrojowa gmin nastąpiła w 1990 r. kiedy wdrożono w życie ustawę o samorządzie terytorialnym.
W 1990 r. zlikwidowane zostały gminne rady narodowe. W ich miejsce powołano wybierane przez mieszkańców rady gmin, zniesione zostało również stanowisko naczelnika gminy, a na czele gminy stanął wójt gminy, jako organ wykonawczy.
Do 1998 r. wójtów wybierały rady gmin. Od 2002 r. wójtowie wybierani są przez mieszkańców gmin w wyborach powszechnych.
W poszczególnych mijających 8 kadencjach samorządu wójtami Gminy Michałów byli: Marianna Łach, Bogusław Ziółkowski, Stanisław Szewczyk, Mirosław Walasek, a obecnie Bogusław Kowalczyk wybrany w wyborach przedterminowych.
Przewodniczącymi Rady Gminy Michałów w mijających latach byli: Henryk Zych, Marian Klamiński, Edward Banaszek, Stanisław Bochenek, Zygmunt Mika i obecnie Jarosław Wleciał.

Z tej okazji 50lecia organizowane w bieżącym roku wydarzenia, imprezy i uroczystości będą odbywały się pod tym hasłem. Obchody przyczynią się do wzmocnienia tożsamości lokalnej społeczności, więzi między mieszkańcami, a także przyczynią się niewątpliwie do promocji gminy.

Na stronie internetowej gminy utworzono zakładkę poświęconą Jubileuszowi 50-lecia Gminy Michałów, która posłuży do prezentowania materiałów na temat mijającego półwiecza gminy oraz zebraniu wspomnień upamiętniających powstanie Gminy Michałów w postaci relacji, opisów i fotorelacji.
Bardzo prosimy o dostarczanie posiadanych materiałów przez instytucje, organizacje, jednostki publiczne i prywatne oraz mieszkańców naszej gminy, do Urzędu Gminy w Michałowie, stanowisko ds. funduszy europejskich i promocji gminy, email: [email protected].
Zebrane materiały posłużą w przyszłości do ewentualnego opracowania publikacji na temat Gminy Michałów.

W ciągu ostatnich 50 lat Gmina Michałów bardzo się zmieniła. Powstały liczne organizacje społeczne a także zrealizowano wiele inwestycji m.in. dzięki pozyskaniu funduszy unijnych. Wszystkie dotychczas realizowane projekty i inicjatywy to zasługa ludzi, którzy aktywnie uczestniczą w tworzeniu odpowiednich warunków do zrównoważonego rozwoju Gminy Michałów. Zmiany jakie zaistniały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat sprawiły iż Gmina Michałów jest gminą przyjazną zarówno mieszkańcom jak i osobom odwiedzającym gminę. W marcu 2023 r. została uruchomiona platforma mieszkańca pod adresem euslugi.michalow.pl gdzie mieszkańcy bez wychodzenia z domu mogą załatwić sprawę urzędową.

50 lat Gminy Michałów

Plany na przyszłość
Trzy jednostki OSP (Michałów, Sędowice, Zagajówek) z terenu Gminy Michałów otrzymały dofinasowanie w kwocie po 100 tyś zł za pośrednictwem LGD Ponidzie w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie: Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, lub rekreacyjnej, lub kulturalnej na realizację projektów w 2023-2024 r.
Michałów – zostanie zagospodarowany plac przy Ośrodku Zdrowia
Zagajówek – montaż placu zabaw
Sędowice – modernizacja świetlicy.

Ważnym elementem gminy są zabytki architektoniczne. Do ważniejszych obiektów należy zaliczyć obiekty sakralne takie jak: Kościół Parafialny, przekształcony ze Zboru Kalwińskiego w Górach z 1764 r., Kościoły Parafialne w Michałowie i Wrocieryżu, pozostałości po zespole pałacowym w Górach i Węchadłowie, zbór Ariański w Węchadłowie. W najbliższym czasie 2023-2024 r. Gmina Michałów chce pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego - Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych 900 tys. na realizację inwestycji polegających na Remoncie i konserwacji kościołów w Górach, Wrocieryżu, Michałowie.

Obecnie Gmina Michałów realizuje m.in. inwestycje za ponad 5 mln polegającą na budowie kanalizacji w Jelczy Małej i Jelczy Wielkiej – środki pochodzą z PROW 2014-2020 oraz Polskiego Ładu. Kolejny krok to budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.

W ramach porozumienia Ponidzie, które obejmuje 10 podmiotów – gminy z terenu Ponidzia i powiat pińczowski Gmina Michalów realizuje m.in. Szlak Nida, który obejmuje w najbliższych latach budowę ścieżek rowerowych w Michałowie i Pawłowicach.

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Gmina Michałów zamierza realizować działanie wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, które polega na organizacji warsztatów i szkoleń dla dzieci i dorosłych z zakresu cyberbezpieczeństwa, doświetlenie szkół, montaż monitoringu. W ramach poprawy bezpieczeństwa mieszkańców będą też realizowane inwestycje drogowe (modernizacja, dróg, budowa chodników) oraz odbudowa mostu we Wrocieryżu.

Kolejnymi ważnymi działaniami jest też podejmowanie inicjatyw ekologicznych, doposażenie KGW i OSP. Utworzenie Rady Młodzieżowej i Gminnego Klubu Seniora. Aby stworzyć lepsze warunki do organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży zostaną zmodernizowane świetlice we Wrocieryżu, Kołkowie, Górach, Turze Piaski oraz rozbudowana świetlica w Sędowicach a także zmodernizowane ogólnodostępne boiska.

Podejmowane działania są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.