Zwolenniczki Dobrej Zmiany piszą o przekrętach w sądzie

Czytaj dalej
Fot. Anna Chreptowicz
Leszek Kalinowski

Zwolenniczki Dobrej Zmiany piszą o przekrętach w sądzie

Leszek Kalinowski

Pismo pt. „Przekręty w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze” trafiło m.in. do naszej redakcji. Jak do zarzutów ustosunkował się sąd?

Autorki podpisane jako Zespół Askma Zwolenniczki Dobrej Zmiany piszą o nieprawidłowościach w oddziale gospodarczym i tzw. ustawkach trójkąta. W piśmie czytamy m.in.: „Zainteresowany przynosi sam np. trzy oferty w kopertach z różnych firm (od kumpli), dotyczące zapytania o cenę lub oferty cenowe, z których oferta zainteresowanego jest zawsze najniższa. Koperty są takie same, adresowane tą samą ręką”.

Następnie dokonuje się komisyjnego otwarcia ofert, choć „Trójkąt” z góry wie, kto wygra. Nie ma przy tym przedstawicieli owych firm. Zawsze w komisji jest jedna z pań z oddziału gospodarczego, pozostali są asystami, myślącymi że wszystko jest w porządku (...)”. Autorki ostatnio zszokowała umowa zawarta z inspektorem budowlanym na aktualizację pomiarów metrażu pomieszczeń w budynku przy pl. Słowiańskim za kwotę kilkunastu tysięcy złotych. A - wg nich - powinien to wykonać w ramach swoich obowiązków. Poza tym wykonanie zadania to koszt do 2,5 tys. zł.
- „Następstwem zawieranych umów z zainteresowanym z „Trójkąta” są różne prezenty i przysługi - piszą panie. - Nawiasem mówiąc temat aktualizacji metrażu załatwiliby studenci UZ w ramach praktyk. Prawdopodobnie ten sam tryb dotyczy umów zwieranych z inspektorem BHP...

Zapytaliśmy więc sąd. W reakcji na pismo dyrektor dokonał przeglądu postępowań w zakresie zlecenia świadczenia usług nadzoru budowlanego i usług BHP oraz sporządzenia inwentaryzacji budowlanej budynków Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Postępowania te zostały przeprowadzone zgodnie z instrukcją wydatkowania kwot poniżej 30 tys. euro tj. w drodze zapytania ofertowego. W tym trybie w celu zapewnienia konkurencyjności wysyłane są zapytania od 3 do 6 i więcej oferentów. Jak informuje prezes Sądu Rejonowego Wojciech Górniak, w przedmiotowych sprawach oferty złożono w różnych terminach, koperty różnią się wielkością i sposobem adresowania.

- Jeżeli chodzi o zarzuty dotyczące usług BHP, wskazuję, że kwota miesięcznego ryczałtu za usługi BHP i szkolenia pracowników wynosiła 615 zł brutto (w tym VAT). Z uwagi na zalecenia pokontrolne wypowiedziano umowę cywilnoprawną i przeprowadzono konkurs na stanowisko specjalisty ds. bhp w wymiarze 0,2 etatu. Od 1 lipca br. stanowisko to zostało obsadzone w oparciu o umowę o pracę z wynagrodzeniem miesięcznym 1,4 tys. zł plus dodatek stażowy 7 proc.

Co do zarzutów dotyczących zakresu prac inspektora nadzoru budowlanego, wskazuję, że zakres ten jest bardzo szeroki, nie obejmował on jednak przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej budynków. Dlatego z uwagi na przeprowadzone i planowane remonty oraz konieczność wprowadzenia bieżących danych do systemu zarządzania majątkiem przeprowadzono postępowanie o udzielenie zamówienia. Decyzja o przeprowadzeniu ww. postępowania nie była decyzją osób z oddziału gospodarczego, a samodzielną decyzją dyrektora sądu, który m.in. odpowiada za prawidłowe administrowanie majątkiem sądu (...). Aktualizacja danych była koniecznością. W postępowaniu wygrała oferta, którą jeszcze po negocjacjach udało się dyrektorowi sądu obniżyć do kwoty 8.000 zł brutto. Cena rynkowa tego typu usługi sięga 5 zł za mkw., a do inwentaryzacji było ponad 4.480 mkw. Twierdzenia, iż sąd przepłaca za te usługi są zatem nieprawdziwe - podkreśla W. Górniak. - I nie można było tego typu prac powierzyć studentom. Dokumentacja będzie służyła także projektowaniu, robotom budowlanym, naliczaniu opłat i podatków. Powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. By w przyszłości wyeliminować jakichkolwiek wątpliwości dyrektor sądu zamierza wprowadzić dodatkowe zapisy w procedurach.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.