Zostać Miss. By porwać tłumy, potrzebny jest urok

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Konrad Karkowski

Zostać Miss. By porwać tłumy, potrzebny jest urok

Konrad Karkowski

Co daje start w konkursie piękności oraz o ślicznych Podlasiankach mówi Elżbieta Lichanów, organizatorka Miss Podlasia. - Nie szukamy modelek, tylko kobiecości. Dziewczyn, które oczarują publiczność swoim urokiem - podkreśla

Zacznijmy od tego, czym jest piękno? Jak je zdefiniować?

Elżbieta Lichanów, organizatorka Miss Podlasia 2017: Trudno to zdefiniować, w końcu nie bez przyczyny uznaje się, że o gustach się nie dyskutuje. Kiedy jednak mówi się, że dziewczyna jest piękna, to mamy na myśli kogoś, kto budzi zachwyt zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście zawsze istnieją też pewne trendy. W poprzednim roku w modelingu szukało się np. dziewczyn piegowatych. Teraz wraca się trochę do urody z lat 60., wzięciem cieszą się też chłopczyce.


Za nami pierwszy casting do Miss Podlasia 2017. Kolejny rozpocznie się w najbliższą w niedzielę o godzinie 13 w klubie „Wysokie Tony” przy ul. Skłodowskiej 2 w Białymstoku. Mogą w nim wziąć udział kandydatki stanu wolnego w wieku 14-27 lat o wzroście minimum 168 cm. Warunkiem udziału jest brak tatuaży.

Casting do konkursu Mister Podlasia 2017 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 15 w tym samym miejscu. Do udziału zaproszeni są panowie stanu wolnego w wieku 18-30 lat o wzroście minimum 180 cm

Pytam, ponieważ w konkursach miss szuka się właśnie tej „najpiękniejszej”. Ale czy da się to sprawiedliwie ocenić?

Wybór będzie zawsze subiektywny. To tyczy się również konkursów piękności. Jedno jest jednak niezmienne. Kandydatka musi zachwycać. Wyjść na scenę i oczarować publiczność. Istnieją jednak pewne ramy, które określają zasady konkursów piękności. Przede wszystkim dziewczyna musi mieć odpowiedni wzrost, czyli 168 cm oraz odpowiednie proporcje. To oznacza, że nie może mieć krótkich nóg, czy zbyt szerokich ramion. I to ze względów czysto praktycznych. Trudniej po prostu dobrać kreację.

Za nami pierwszy  casting do Miss Podlasia 2017. Pojawiło się wiele pięknych dziewczyn. Ale czekamy na kolejne już w 29 stycznia
Wojciech Wojtkielewicz Za nami pierwszy casting do Miss Podlasia 2017. Pojawiło się wiele pięknych dziewczyn. Ale czekamy na kolejne już w 29 stycznia

To jaki jest ten ideał? Co musi mieć dziewczyna, żeby dostać się do konkursu Miss Podlasia?

Najważniejsze, żeby przykuwała wzrok. Konkurs piękna to nie konkurs dla modelek, gdzie należy się sztywno trzymać rozmiaru 34, być szczupłym i bez biustu. My szukamy kobiecości. Dziewczyna może mieć lekko zaokrąglone biodra, duży biust, ale i tak najważniejsze jest, czy ma uśmiech na twarzy. Bo ostatecznie, to ogólne wrażenie jest najważniejsze. Modelka na wybiegu zachwyca strojem. Podczas konkursu Miss Podlasia to kandydatka ma zachwycać, a strój jest jedynie dodatkiem. Szukamy takiej dziewczyny, która, gdyby nawet wyszła w przysłowiowym „worku kartofli”, porwałaby tłumy. Do tego potrzebny jest zniewalający uśmiech. Miss musi budzić sympatię.

Dochodzimy do atrybutów związanych z urokiem osobistym. Czyli jednak jury patrzy nie tylko na sylwetkę?

Dziewczyny, które zgłaszają się do konkursu, a później w nim uczestniczą - wszystkie są piękne. Miss musi jednak wybijać się ponad tę piękność. Dlatego jury podczas castingów zwraca również uwagę na to, żeby umiała coś powiedzieć, odpowiednio się zaprezentować. Bo to, że nie potrafi idealnie chodzić, czy trochę się garbi, możemy wypracować w czasie prób. Natomiast naturalnego wdzięku nie da się zastąpić. Organizuję konkursy piękności już od prawie 20 lat. W tym czasie miałam do czynienia z setkami kandydatek i do dziś najbardziej wspominam te dziewczyny, które były otwarte, sympatyczne i uśmiechnięte. To one zapadają w pamięci na dłużej.

Za nami pierwszy  casting do Miss Podlasia 2017. Pojawiło się wiele pięknych dziewczyn. Ale czekamy na kolejne już w 29 stycznia
Wojciech Wojtkielewicz Za nami pierwszy casting do Miss Podlasia 2017. Pojawiło się wiele pięknych dziewczyn. Ale czekamy na kolejne już w 29 stycznia

Ale przecież każdy zwraca uwagę na co innego. Jak pogodzić często odmienne preferencje jury?

W składzie sędziów konkursu zawsze zachowana jest równowaga płci. Jest to dowiedzione naukowo, że kobiety skupiają się głównie na twarzy, a mężczyźni bardziej na sylwetce. Patrzą na nogi, biust, oceniają figurę. Dobrze też, żeby juror miał już doświadczenie w tego typu konkursach. To pozwoli mu ocenić, czy dziewczyna ze swoim typem urody ma szansę w następnych etapach.

Pytam się o te wszystkie rzeczy wokół, żebyśmy doszli do podstawowego pytania. Po co są konkursy piękności?

Na początku dziewczyny były potrzebne po prostu do spektaklu. Żeby popatrzeć na piękne twarze, sylwetki. Dziś to się trochę zmieniło. Przede wszystkim konkursy miss to element codziennej rozrywki, wielkie show. Ponadto szukamy już dziewczyn nie tylko pięknych, ale i reprezentatywnych. Dlaczego? Ponieważ konkursy miss to promocja - miasta, regionu, kraju no i oczywiście samych dziewczyn. Ale właśnie dlatego między innymi szukamy miss, która potrafi się wysłowić, coś sobą reprezentuje, a do tego utożsamia się z regionem. To ona będzie nas promować w kraju i na świecie.

To już wiemy, jakie dziewczyny są potrzebne konkursowi. A jak konkurs miss może pomóc dziewczynom? Dlaczego setki, tysiące dziewczyn zgłaszają się do konkursów na całym świecie?

W dzisiejszym świecie bardzo trudno jest się przebić. Konkursy piękności dla dziewczyn, a także dla mężczyzn, mogą być odskocznią do kariery. I to niekoniecznie w modelingu czy fotomodelingu. Sukces w Miss Podlasia może otworzyć wiele drzwi w dziennikarstwie, telewizji, rozrywce, reklamie i wielu innych zawodach.

Czyli jednak bycie pięknym pomaga w karierze, w życiu codziennym?

Zdecydowanie jest łatwiej. W kontaktach międzyludzkich, czyli również zawodowych, ważne jest pierwsze wrażenie, te początkowe 20 sekund. To normalne, że zwracamy wtedy uwagę na powierzchowność tej osoby.

Konrad Karkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.