Zdrojowa perła Kotliny Kłodzkiej [Turystyka Kujawsko-Pomorskie]

Czytaj dalej
Fot. ZP
Zbigniew Politowski

Zdrojowa perła Kotliny Kłodzkiej [Turystyka Kujawsko-Pomorskie]

Zbigniew Politowski

Tu można odzyskać zdrowie, znaleźć wytchnienie w prawdziwie kurortowej scenerii, a także spędzić ciekawie urlop. Kudowa Zdrój to atrakcyjne miejsce dla kuracjuszy i turystów.

Natura potraktowała wyjątkowo szczodrze Kotlinę Kłodzką, obdarzając ten rejon Dolnego Śląska niezwykłymi walorami krajobrazowymi i bogactwem wód mineralnych. Tamtejsze zdroje od stuleci cieszą się zasłużoną renomą, przywracając zdrowie cierpiącym na różne przypadłości. To kurorty o wielowiekowej tradycji - Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój oraz mniej znane Długopole Zdrój. Dziś zapraszamy Państwa do Kudowy Zdroju, jednej z uzdrowiskowych pereł kotliny.

Licząca ok. 10 tysięcy mieszkańców Kudowa Zdrój , położona u podnóża Gór Stołowych, w otoczeniu Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich jest kurortem o międzynarodowej renomie.

Tradycje tutejszego lecznictwa uzdrowiskowego sięgają XVI w., kiedy ówczesną osadę określano mianem „Laznie”, a później „Chudoba”. W XVII w. w Kudowie istniały już urządzenia kąpielowe, ale dynamiczny rozwój zdrojowiska nastąpił pod koniec XVIII stulecia. Zbudowano dzisiejszy szpital uzdrowiskowy „Zameczek”, a Kudowa uzyskała status uzdrowiska o profilu kardiologicznym. Kolejny znaczący etap w rozwoju Kudowy wyznacza początek XX w., gdy uzyskała ona połączenie kolejowe z Kłodzkiem i własną elektrownię. Systematycznie zwiększała się liczba kuracjuszy, dla których budowano kolejne obiekty, m.in. dzisiejszy zakład przyrodoleczniczy III, nazwany wówczas „Domem Charlotty”, sanatorium „Zameczek” i hotel z teatrem „Książęcy Dwór” - obecnie szpital uzdrowiskowy „Polonia”, jedna z wizytówek zdroju. Inwestycyjne ówczesne osiągnięcia lat to pijalnia wód mineralnych i Nowe Łazienki.

II wojna światowa oszczędziła Kudowę, która szybko stała się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków uzdrowiskowo-wczasowych w Polsce. W okresie powojennym nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które wzbogaciło się o nowoczesne obiekty lecznicze i zabiegowe. Uniknięto jednak „dzikiej partyzantki” budowlanej, dzięki czemu udało się utrzymać stylowy, szwajcarski charakter zabudowy miasta.

W ostatnich latach wiele pensjonatów, willi i kamienic - także dzięki pieniądzom unijnym - odzyskało blask i dziś zachwyca urodą, nadając miastu prawdziwie kurortowe oblicze. Nowe luksusowe hotele i ośrodki wypoczynkowe, także typu SPA znacząco zwiększyły bazę noclegową i ofertę uzdrowiskowo-rekreacyjną tej perły Kotliny Kłodzkiej.

W kudowskich sanatoriach leczone są schorzenia narządu krążenia (wady zastawkowe serca, miażdżyca naczyń wieńcowych, stany po zawale, nadciśnienie), schorzeń układu dokrewnego i przemiany materii, nerwic narządowych, otyłości. Kuracje oparte są na wodach mineralnych - szczawach węglanowo-sodowo-wapniowych oraz arsenowych i żelazistych. Większość źródeł, z których najpopularniejsze to „Śniadecki”, „Moniuszko” i „Marchlewski” tryska w położonym pod Górą Parkową Parku Zdrojowym. Czynnikiem sprzyjającym zdrowotnej sanacji są też warunki klimatyczne. Usytuowanie w kotlinie, okoliczne świerkowe lasy i specyficzna cyrkulacja oceanicznych mas powietrza powodują, że klimat Kudowy jest bardzo łagodny.

Po zabiegach goście Kudowy mogą relaksować się spacerując po wspomnianym Parku Zdrojowym. To zadbana enklawa zieleni z urokliwymi alejkami, bogactwem kwiatów i stawkiem. W połączonej z pijalnią wód mineralnych salą koncertową odbywają się koncerty. Tuż obok znajduje się Teatr pod Blachą i muszla koncertowa, również miejsca muzycznych prezentacji i corocznych Festiwali Moniuszkowskich. Warto wejść na Górę Parkową, gdzie z Altany Miłości rozpościera się piękna panorama na Kudowę. Do odwiedzenia zachęcają liczne restauracje i kafejki, rozlokowane głównie w centrum uzdrowiska.

Z okolicznych atrakcji turystycznych na plan pierwszy wysuwają się Kaplica Czaszek w Czermnej (dzielnica Kudowy), której wystrój stanowią czaszki i piszczele ofiar wojen i epidemii oraz ruchoma szopka - dzieło ludowego artysty Frantiska Stepana, składające się z blisko 200 figurek. Godne zwiedzenia jest Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. To skansen, w którym zgromadzono drewniane obiekty wiejskie z końca XIX w. Atrakcją samą w sobie są Góry Stołowe, jedne z nielicznych w Europie tzw. gór płytowych.

W dzielnicy Kudowy - Słonem znajduje się przejście graniczne do Czech, a tuż za nim warte zwiedzenia miasto Nachod. Wiele biur organizuje wycieczki z Kudowy do Pragi i innych ciekawych miejsc u naszych południowych sąsiadów.

Ci, którzy na miejsce kuracji lub turystycznej eskapady (to świetny punkt wypadowy do poznawania uroków Kotliny Kłodzkiej) wybiorą Kudowę, na pewno nie będą narzekać na nudę.

Zbigniew Politowski

Pracę dziennikarską rozpocząłem pod koniec 1983 r. w prasie włocławskiej. W  1987 r. zostałem reporterem inowrocławskiego oddziału  "Gazety Pomorskiej", a w 1994 r. jego kierownikiem. Na początku lat 90. przez krótki okres byłem dziennikarzem działu ekonomicznego "GP". W swoich publikacjach od początku koncentruję  się wokół spraw lokalnych, samorządowych, gospodarczych, społeczno-politycznych, interwencyjnych. Ponieważ moją pasją jest turystyka, chętnie popełniam teksty  prezentujące urodę różnych zakątków Polski, także związane z bliską mi problematyką uzdrowiskową. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.