Zdarzyło się kiedyś w Bydgoszczy… Bractwo Księżycowej Ryby i pierwsza wystawa

Czytaj dalej
Fot. Pixbabay/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Krzysztof Błażejewski

Zdarzyło się kiedyś w Bydgoszczy… Bractwo Księżycowej Ryby i pierwsza wystawa

Krzysztof Błażejewski

Domowa hodowla rybek akwariowych stała się popularna w okresie międzywojnia. To wówczas pierwsi bydgoscy miłośnicy egzotycznych i miniaturowych ryb założyli własny klub i zaczęli urządzać publiczne wystawy swoich najciekawszych okazów.

Bydgoski klub miłośników akwariów i terrariów powstał w 1931 roku i przybrał nazwę „Scalare” od jednej z najbardziej efektownych miniaturowych rybek, skalara, zwanego wówczas po polsku rybką… księżycową. Nic zatem dziwnego, że bydgoskich akwarystów ochrzczono mianem Bractwa Księżycowej Ryby. Po dwóch latach działania klub zrzeszał już 40 członków, nie tylko hodowców rybek, ale także małych gadów i płazów.

Zbiory Glizego w 14 akwariach

W czerwcu 1933 roku bydgoskie bractwo akwarystów postanowiło, dla popularyzacji hodowli, urządzić ogólnomiejską wystawę, na której najciekawsze eksponaty mogłyby zostać zaprezentowane szerszej publiczności.Na wystawę wynajęto salę nazywaną „Pod Lwem” w nieistniejącym już domu przy ul. Marszałka Focha na rogu ul. Karmelickiej.

Bydgoskich akwarystów ochrzczono mianem Bractwa Księżycowej Ryby.

Na wystawie najciekawsze zbiory w 14 swoich akwariach zaprezentował najstarszy stażem bydgoski hodowca rybek, Glize. Poza nim wystawcami byli m.in. Kruczkowski, Zamiara, Świtalski, Kaszubowski i Kapturczak. Zwiedzających po wystawie oprowadzali prezes Bractwa, nauczyciel przyrody w gimnazjum Świtalski i znany w mieście przyrodnik, hr. Sergiusz Toll, Rosjanin, który osiadł w Bydgoszczy po rewolucji październikowej. Toll zajął się w naszym mieście m.in. pracami nad doświadczalną hodowlą żyworodnych rybek pochodzących z dorzecza Amazonki.Udało mu się uzyskać nowe kolory tych małych rybek.

Greckie i japońskie

Właściciele terrariów wywołali z kolei największe zainteresowanie publiczności, a szczególnie młodzieży, zaprezentowanymi przez siebie żółwiami japońskimi i greckimi. Podczas ekspozycji można było nabyć broszurkę autorstwa bydgoszczanina Bronisława Zamiary „O urządzaniu akwarjum hodowlanego i hodowli rybek”. Po wystawie do bractwa zgłosiło się wielu chętnych do założenia własnej domowej hodowli.

WIDEO: Prace przy rondzie Kujawskim w Bydgoszczy.

Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.