Zagraj z nami w Dniu Flagi! Nagrody czekają

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Zagraj z nami w Dniu Flagi! Nagrody czekają

Leszek Kalinowski

O grze miejskiej rozmawiamy z Jakubem Michalakiem i Damianem Bączkiewiczem z Rady Młodzieżowej Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp.

Pamięć - Młodość -Tradycja - co się pod tą nazwą kryje?
To patriotyczno-poznawcza uroczystość, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu 2 maja. Początek spotkania na pl.Powstańców Wlkp. o 17.00. Zapraszamy do udziału w grze terenowej. Już można się rejestrować za pośrednictwem strony: ttpwzgora.wix.com/1918 albo facebooka - wierni tradycji. Ale będzie też można zapisać się przed grą, czyli od 16.30 przy pomniki Dobosza.

Każdy może wystartować?
Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Udział w grze będą brać trzyosobowe drużyny. Jeśli w składzie znajdą się same osoby nieletnie, potrzebna będzie czwarta, pełnoletnia, pełniąca rolę opiekuna.

Na czym polegać będzie miejska patriotyczna gra?
Trzeba będzie pokonać trasę i zaliczyć 10 punktów, na których przygotowane zostaną różne zadania. Dotyczyć one będą wiedzy, jak i sprawności fizycznej.

Może podamy jakieś przykłady zadań?
Zadania zostały dopasowane do różnych grup wiekowych. Trzeba będzie rozwiązać krzyżówkę czy łamigłówkę, wykazać się wiedzą na temat Powstania Wielkopolskiego, poszukać osób, które będą wiedziały, jakie święto obchodzimy 2 maja, a także odpowiedzieć na pytania o flagę i inne symbole narodowe. Jeśli chodzi o zadania sprawnościowe, to będą miały one charakter zabawowy i harcerski. Na przykład trzeba będzie rozłożyć namiot z harcerskiej pałatki.

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Udział w grze będą brać trzyosobowe drużyny

Kto wygra?
Ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Bo nie o czas w tej grze chodzi (liczymy, że pokonanie trasy zajmie około 1,5 godziny). Nagrodzimy trzy najlepsze drużyny. Uhonorujemy także te, które przyjdą w najbardziej oryginalnych strojach nawiązujących do czasów końca pierwszej wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego. Ale wszyscy uczestnicy gry mogą liczyć na upominki. Poza tym będą też różne atrakcje.

Na co mogą więc liczyć mieszkańcy i ich goście?
Będzie pokaz sprzętu wojskowego IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czer-wieńska, występy młodzieżowych zespołów muzycznych z zielonogórskich szkół, konkursy wiedzy, wspólne śpiewanie. Nie zabraknie też ogniska, które na placu rozpalą harcerze. Straż jest już powiadomiona. Będzie herbata, ciasto, a wcześniej wojskowa grochówka.

Kto jest organizatorem tych uroczystości?
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Młodzieżowa Rada tego Towarzystwa, Hufiec Zielona Góra ZHP. Pomoc otrzymaliśmy m.in. od urzędu miasta, urzędu marszałkowskiego, starostwa powiatowego, sponsorów... Liczymy, że wiele osób skorzysta z zaproszenia. Zależy nam, by przy okazji zabawy, mogły przypomnieć sobie najważniejsze fakty z naszej historii.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.