Zaczęło się od magazynowych hal…Historia Targów Kielce w pigułce

Czytaj dalej
redakcja

Zaczęło się od magazynowych hal…Historia Targów Kielce w pigułce

redakcja

Centrum Targowe Kielce powstało w 1992 roku. Była to inicjatywa Jerzego Stępnia, późniejszego szefa Trybunał Konstytucyjnego, który wtedy był szefem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. To on podpatrzył targi, a potem na tej podstawie zorganizowano wizytę prezydenta Kielc Roberta Rzepki w duńskim Herning. Zachwyciły go tamtejsze targi, a także ich rola dla miasta. Ze wsparciem wojewody świętokrzyskiego, który przekazał tereny, hale oraz biurowiec po Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego, a także z asystą kieleckiej spółki Exbud, która wniosła do ośrodka nowoczesne modele zarządzania rozpoczęła się nowa, wystawiennicza historia miasta. Centrum Targowe Kielce było wówczas spółką Skarbu Państwa i miejskiego samorządu. Firma zatrudniała 25 osób. We wrześniu 1993 roku, w magazynach adaptowanych na hale targowe z sukcesem odbył się pierwszy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, organizowany wówczas przez Świętokrzyską Agencję Rozwoju Regionu.

Na przełomie wieków część udziałów firmy trafiła w ręce Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez kilka lat, od marca 2000 roku, MTP miały decydujący głos na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Rozpad tej współpracy nastąpił w 2006 roku, gdy miasto Kielce odkupiło udziały.

Pozyskanie finansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013 pozwoliło na modernizację infrastruktury, przebudowę hali F, wybudowanie nowoczesnej hali E, Centrum Kongresowego, parkingu wielopoziomowego, czy terminali wejściowych z elektronicznym systemem rejestracji zwiedzających. Górująca nad kompleksem wieża widokowa widoczna ze zmodernizowanej trasy S7 stała się symbolem zmian i aspiracji ośrodka.

Obecnie Targi Kielce to:

Na przestrzeni 25 lat, z poprzemysłowego krajobrazu północno-zachodniej części Kielc wyłonił się nowoczesny ośrodek znany na całym świecie. Z kilku imprez rocznie organizowanych na początku lat 90-tych, kalendarz targowy urósł do wypełnionego 75 wystawami i 700 konferencjami terminarza, który przyciąga świat biznesu, nauki, dyplomacji, polityki, kultury, sztuki, sportu i mediów. Targi Kielce odwiedza rocznie blisko 250 tysięcy osób, gości z 60 krajów oraz 7 600 wystawców. Te liczby czynią Kielce jednym z dwóch liderów targowych w Polsce. Dziś do spółki należy jedna trzecia udziału w polskim rynku targowym. Wśród organizatorów wystaw z Europy Środkowo – Wschodniej, kielecki ośrodek targowy znajduje się na drugiej pozycji pod względem liczby wystawców i wynajętej powierzchni.

redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.