Z bocznej nawy: Jest smog? To idziemy do parku!

Czytaj dalej
Matylda Witkowska

Z bocznej nawy: Jest smog? To idziemy do parku!

Matylda Witkowska

Zaczęło się w niedzielę od jednego kaszlnięcia. W poniedziałek i wtorek w drodze do pracy zakaszlałam już kilka razy. W środę chrypka w gardle przerodziła się w męczący, duszący kaszel. Dziwny, bo przecież czuję się świetnie. A kaszlą też moi znajomi, tacy co nigdy na nic nie chorują.

Z bocznej nawy: Jest smog? To idziemy do parku!

Nie wiem, czy dopadł nas koklusz, czy może zbiorowa, smogowa psychoza. Faktem jest, że zanieczyszczone powietrze gardłu i płucom nie pomaga. A w Łodzi było ono ostatnio fatalne. Utrzymujące się kilka dni pod rząd duże, nawet 12-krotnie przekroczenia norm to coś, co trudno przeoczyć.

W Łodzi tak długo utrzymujący się i tak silny smog to wciąż nowość. Może dlatego władze Łodzi zareagowały z opóźnieniem, a właściwie nie zareagowały wcale. Łódzki Alarm Smogowy zwrócił uwagę, że gdy smog szalał w najlepsze, oficjalny profil miasta na Facebooku zachwalał piękną pogodę i uroki łódzkich parków.

Tymczasem miasta z większym doświadczeniem ze smogiem zareagowały natychmiast: w Warszawie i Krakowie wprowadzono darmową komunikację dla kierowców i zakaz zajęć na dworze dla szkół i przedszkoli.

W Łodzi miasto ograniczyło się do podania swoich ekologicznych zasług i obarczeniu winą za smog rządu.

Wiem, że walka z pyłem w powietrzu nie jest prosta i miasto samo problemu nie rozwiąże. Ale następnym razem niech chociaż przyzna, że jest problem i zaalarmuje mieszkańców.

Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.