Wieści z Golubia Dobrzynia. O około 8% zdrożeją woda i ścieki

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Karolina Rokitnicka

Wieści z Golubia Dobrzynia. O około 8% zdrożeją woda i ścieki

Karolina Rokitnicka

O około 8% zdrożeją woda i ścieki. Miasto ma jednak przekazywać dopłaty, przez co mieszkańcy odczują 5-procentową podwyżkę.

Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Golubia-Dobrzynia pochyliła się nad stawkami opłat dla mieszkańców na przyszły rok. Ustalono, że od 1 stycznia metr sześcienny wody będzie kosztował 3,65 zł. To podwyżka na poziomie 3%. Natomiast odprowadzenie m3 ścieków zapłacimy 5,76. Ta usługa zdrożeje o 12%. Są to stawki dla odbiorców indywidualnych. 6,99 zł będą wynosić w przypadku odbiorców przemysłowych.

- Obecne stawki obowiązują od 1 lutego 2013 roku. Wówczas podwyżki były na poziomie 9,84%. Rok wcześniej wprowadzono podwyżki o 6,15%. Od 2013 roku stawki w naszym mieście są utrzymywane. Jednak koszty rosną. Przedsiębiorstwo miało rentowność na poziomie ponad 5%. Jednak przez ujemne wyniki ze sprzedaży wody rentowność spadła do 1,7%. Koszty jednak powinny się bilansować z wpływami. Dlatego podwyżki są konieczne - informuje prezes MZWiK Róża Kopaczewska.

Podwyżki są związane m.in. ze wzrostem cen materiałów, kosztów pracowniczych, opłat za korzystanie ze środowiska. Założeniem wprowadzonych jest, by zakład był jednostką samofinansującą się.

W związku z tym, że podwyżki są znaczące, radni podjęli uchwałę o wprowadzeniu dopłat do odprowadzania ścieków. Nie dotyczą one zakładów przemysłowych. Wynoszą 0,27 zł do m3. Rodzina 4-osobowa, która zużyje miesięcznie 12m3 wody, będzie miała dopłaty na poziomie 3,24 zł. Miasto natomiast na dopłaty może wydać rocznie 100 tys. zł. Obie uchwały zostały podjęte niemal jednomyślnie. Tylko jeden radny był przeciwny ich wprowadzeniu.

Nasi zawodnicy są wśród najlepszych karateków w kraju

Dziewięcioosobowa drużyna Golubsko-Dobrzyńskiego Klubu Karate Kyokushin wzięła udział w Mistrzostwach Polski Juniorów Kyokushin Karate do lat 16 PFKK. Odbyły się one w Międzyzdrojach. Do rywalizacji przystąpiło tu około 150 zawodników. Nasza ekipa, której kierownikiem był Tomasz Semeniuk - 1 dan, zdobyła sporo medali. Jakub Kozerski zajął I miejsce w KUMITE 13-14 lat, 50 kg oraz III miejsce KATA do lat 14. Błażej Adamowicz był drugi w KUMITE 13-14 lat, 65 kg. Artur Zglenicki wywalczył III miejsce w KUMITE 15-16 lat, 67 kg oraz II miejsce w KATA do lat 16. Julia Sułecka uplasowała się na III miejscu w KUMITE 11-12 lat, 50 kg. W klasyfikacji drużynowej nasz klub w formach KATA zajął drugie miejsce w kraju, zaś w walkach KUMITE czwarte.

Młodzież w Hiszpanii szlifowała umiejętności artystyczne i językowe

W wyjeździe uczestniczyło 12 uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych.

- Celem był plener malarski i fotograficzny. Młodzi artyści korzystali więc z piękna widoków i starali się odzwierciedlić je na papierze. Wzbudzało to ogromne zainteresowanie oraz uznanie przechodniów. Uczniowie wykonali wzorowo swoje zadanie - przywieźli z Hiszpanii prace, które będą od jutra prezentowane na wystawie w szkole - informuje nauczycielka języka hiszpańskiego w ZSM Maria Lisińska.

Wyjazd do Hiszpanii to jeden z elementów współpracy naszej placówki ze szkołą artystyczną Escuela de Arte de Corella we wspólnocie Navarry.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.