W Kujawsko-Pomorskiem aż 99,97 proc. zwolnień lekarskich wystawiana jest w wersji elektronicznej

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

W Kujawsko-Pomorskiem aż 99,97 proc. zwolnień lekarskich wystawiana jest w wersji elektronicznej

Małgorzata Pieczyńska

- E-zwolnienia bardzo dobrze się przyjęły w naszym regionie - mówi Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Obecnie aż 99,97 proc. zwolnień lekarskich wystawiana jest elektronicznie. Te w wersji papierowej przechodzą zatem do lamusa.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można było już wystawiać od stycznia 2016 r., ale dopiero od grudnia ub. roku stały się one powszechne. Jakie są efekty w naszym regionie?

Bardzo dobre. Już w październiku ubiegłego roku 50,30 proc. lekarzy w województwie wystawiało e-zwolnienia. Z miesiąca na miesiąc to się poprawiało. W listopadzie było to 66,51 proc., w grudniu 99,50 proc., a w lipcu br. - 99,97 proc. Ogółem od grudnia 2018 roku do końca lipca br. wystawiono prawie 803 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich, a liczba tych papierowych spadła z 0,5 do 0,03 proc.

Można zatem powiedzieć, że e-ZLA dobrze się przyjęły, a te papierowe odchodzą do lamusa?

Zdecydowanie tak. W lutym br. na blisko 125,5 tys. e-zwolnień, 83 były w wersji papierowej, a w lipcu na 87,1 tys. w tzw. papierze tylko 25. W samej Bydgoszczy liczba papierowych zwolnień też zmalała ze 190 w grudniu ub. roku do czterech w czerwcu br. Do wprowadzenia e-ZLA solidnie się przygotowaliśmy. Zanim elektroniczna forma zaświadczeń stała się powszechna, pracownicy ZUS przeprowadzili setki szkoleń z obsługi wystawiania e-ZLA. Przekonywali prawie każdego lekarza z osobna do przejścia na e-zwolnienia. I to dało dobry efekt. Nadal w każdym Oddziale ZUS są koordynatorzy i opiekunowie do kontaktu z placówkami medycznymi.

Były jakieś nieprawidłowości?

Jeden z bydgoskich lekarzy dostarczył do ZUS dopiero w lipcu br. 17 zwolnień papierowych, które wystawił od stycznia do marca br. Wyjaśniamy to już bezpośrednio z lekarzem, ale żaden pacjent z tego powodu nie stracił prawa do wypłaty świadczenia za czas choroby.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.