W Algawie przygotowują się do wielu inwestycji

Czytaj dalej
Fot. GPU Algawa
Jadwiga Aleksandrowicz

W Algawie przygotowują się do wielu inwestycji

Jadwiga Aleksandrowicz

Gminne Przedsiębiorstwo Usługowe Algawa Sp. z o.o. od 2008 roku dba o gospodarkę wodno-ściekową w gminie Aleksandrów Kujawski i to jest główne zadanie tej spółki.

Zaopatruje w wodę także znaczną część Ciechocinka ze swojego ujęcia w Kuczku, systematycznie unowocześniając oraz rozbudowując sieci i urządzenia.

- Przymierzamy się do gruntownej modernizacji oczyszczalni ścieków w Przybranowie. Jednocześnie w tym samym zadaniu chcemy doprowadzić wodę do trzech domostw Wilkostowa, gdyż studnie kopane, z których mieszkańcy korzystają obecnie, nie spełniają już swojego zadania. Staramy się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - tłumaczy Piotr Gondek, prezes Algawy dodając, że to pierwszy etap większych inwestycyjnych planów.

W tegorocznych planach jest też między innymi budowa 14 nowych o długości 3 km odcinków kanalizacji, co będzie kosztować około 2 mln złotych.

W ostatnich latach Algawa zainwestowała w cztery studnie głębinowe z myślą o dalszym zaopatrywaniu w wodę części Ciechocinka, ale władze uzdrowiska mają inne plany (będzie budowany wodociąg z Torunia) i teraz gminna spółka koncentruje się na budowie drugiej studni w Ośnie, wymianie wodomierzy, umożliwiających zdalny odczyt radiowy bez wchodzenia na posesję, wymianie hydrantów przeciwpożarowych na terenie gminy ( w br wymienionych zostanie 70) oraz na modernizacji stacji uzdatniania wody w Grabiu. To poważny remont, bowiem budynek tej stacji ma już swoje lata. Prace muszą być prowadzone od fundamentów po dach. Wcześniej dokonano wymiany szaf sterujących wydobyciem wody i jej dystrybucją przy wykorzystaniu zestawu pomp hydroforowych, zaś część budowlano - remontowa rozpocznie się w kwietniu.

Przygotowywana jest też koncepcja budowy sieci wodociągowej w miejscowościach gminy Aleksandrów Kujawski położonych po drugiej stronie autostrady A-1, czyli w Wólce, w Wołuszewie, w Słońsku Dolnym i w Nowym Ciechocinku.

- Gmina Aleksandrów Kujawski wciąż się rozbudowuje. Przybywa nowych domów. Musimy brać to pod uwagę w naszych planach inwestycyjnych - nie ukrywa prezes Piotr Gondek.

Jadwiga Aleksandrowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.