Uczniowie z Aleksandrowa i Ciechocinka nawiążą internetowy kontakt z astronautą

Czytaj dalej
Fot. Dmitry Lovetsky
Jadwiga [email protected]

Uczniowie z Aleksandrowa i Ciechocinka nawiążą internetowy kontakt z astronautą

Jadwiga [email protected]

Po dwoje uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Lotników Polskich w Aleksandrowie Kujawskim oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Ciechocinku weźmie udział w nawiązaniu połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowie z astronautą Timem Peake’m.

W tym celu gimnazjaliści Małgorzata Ciurlik i Oliwer Bykowski oraz trzecioklasiści SP 1: Lena Kowalska i Oliwer Lewandowski pojadą w najbliższy czwartek do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Ta niezwykła przygoda to zasługa Magdaleny Mańkowskiej, nauczycielki informatyki i grupy uczniów obu szkół, zafascynowanych problematyką kosmiczną. Pani Magdalena realizuje projekt EARTHKam (Earth Knowledge Acquired by Middle school students), który jest projektem edukacyjnym NASA. Bierze w nim udział ok. 900 szkół na świecie i 35 w Polsce.

Projekt EARTHKam

polega na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS. Do projektu mogą zgłaszać się polskie szkoły.

W ramach projektu uczniowie z całego świata mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez witrynę internetową projektu.

Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.