Marek Białowąs

Trzy nowe drogi na koniec programu

Marek Białowąs

Blisko 1,5 mln zł otrzyma Babimost na budowę i remont gminnych dróg. Zadania muszą być wykonane do połowy przyszłego roku.

Burmistrz Babimostu Bernard Radny podpisał w urzędzie marszałkowskim pod koniec maja umowę na dofinansowanie remontu ulic w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. I tak wsparcie uzyska przebudowa drogi gminnej w Podmoklach Wielkich - odcinek przy boisku o długości 303 m. Prace wycenione na 615 tys. zł wesprze PROW kwotą 391 tys. zł.

Kolejną trasą, która zostanie zbudowana jest ul. 3 Maja w Nowym Kramsku. Odcinek o długości 519 m zostanie zbudowany wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem. Ma zapewnić bezpieczny dojazd do Zespołu Szkół w Nowym Kramsku i cmentarza. Wartość całej tej inwestycji oceniono na 1 mln 50 tys. zł. Z tego wsparcie Unii Europejskiej wyniesie 668 tys. zł. Trzeci wniosek, który uzyskał akceptację w ramach PROW była budowa drogi do miejscowej szkoły i skansenu (od drogi powiatowej na Babimost, tzw. betonówki). 410 m odcinek kosztować będzie 660 tys. zł z tego dofinansowanie to kwota 422 tys. zł.

- W budżecie gminy zabezpieczono pieniądze na wkład własny. Niestety to nie wszystkie drogi, które należy u nas zbudować - mówi Zbigniew Woziński, zastępca burmistrza. - Jednak zasady udzielenia wsparcia wyraźnie określały, że na pieniądze mogą liczyć ulice, które ułatwiają połączenia z obiektami użyteczności publicznej i z trasami wyższego rzędu, np. powiatowymi.
Gmina bardzo chciałaby np. wyremontować powiatową ul. Dworcową w Babimoście. Jednak w związku z tym, że nie prowadzą do szkoły czy ośrodka kultury, nie miałyby szans na unijne pieniądze.

- Ja bardzo chciałbym, żeby była zrobiona trasa od Nowego Kramska do Wojnowa. Często jeżdżę tędy rowerem i czasami strach, gdy próbują mnie na wąskim asfalcie wyprzedzić samochody - mówi Janusz Woźnicki z Sulechowa. - Trasa jest piękna i niezbyt ruchliwa, jednak pełna wybojów i dziur.

Ten rok jest ostatnim, w który UE wspiera budowę gminnych dróg. Trudno powiedzieć, jak gminy poradzą sobie z remontami ulic w przyszłości, tylko w oparciu o własny budżet. W następnych latach fundusz PROW będzie wspomagał budowę infrastruktury wodno - kanalizacyjnej.

W Babimoście tymczasem właśnie rozpoczęto 2 etap budowy ul. Jodłowej i Świerkowej wraz z budową zjazdów łączących drogi powiatowe z drogami gminnymi. Powstanie tam też kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.