Tomasz Maleta: Autoprzewrót, czyli gdzie podlaski PiS nie może, tam premier pomoże

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala-Azarko
Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Autoprzewrót, czyli gdzie podlaski PiS nie może, tam premier pomoże

Tomasz Maleta

Gdzie podlaski PiS nie może, tam premier pomoże - ta parafraza starego porzekadła najtrafniej w potoczny sposób oddaje projekt ustawy, która nowelizuje statuty sejmików. Wszystkich szesnastu, choć podłożem do jego złożenia było to, co od prawie miesiąca dzieje się w podlaskim samorządzie. Nie przez wadliwe prawo, a waśnie w łonie PiS, które głosami tej właśnie większości posadziły na fotelu szefa sejmiku Karola Pileckiego z PO. Nic dziwnego, że próbuje on teraz wycisnąć maksymalnie, ile tylko się da. W końcu tak się gra, jak przeciwnik pozwala , a podlaski PiS pozwolił KO i PSL na wiele.

Taką korzyścią dla opozycji byłoby zachowanie fotela przewodniczącego, a może i skrócenia kadencji (25 stycznia) na skutek tego, że nie wybrano władz województwa. To oznaczałoby powtórkę sprzed 11 lat i przedterminowe wybory. Tyle że realizacja obu tych wariantów oznacza, że jeszcze przez ponad miesiąc Karol Pilecki musiałby się de facto „ukrywać”. A przecież złożenie wniosku o sesję nadzwyczajną, kworum 16 radnych PiS i nie ma możliwości, by sejmik nie obradował. Nie da się w nieskończoność uzasadniać przerwę brakiem opozycji na sali.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.