Teraz to Izrael musi wykonać jakiś gest w stronę Polski

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Agaton Koziński

Teraz to Izrael musi wykonać jakiś gest w stronę Polski

Agaton Koziński

Zachowanie izraelskich polityków było nieodpowiedzialne , bolesne dla Polski, ale to jest przede wszystkim problem Izraela. Bo to Izrael ma dziś problem - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Odbył się w końcu szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, czy nie?
Oczywiście, że się nie odbył. Został odwołany na skutek decyzji prezydencji słowackiej.

Tak oczywiste to nie jest. Internet obiegło zdjęcie, jak premierzy Czech, Słowacji i Węgier rozmawiają wspólnie z premierem Izraela. Wyglądało to jak szczyt V3+.
Mamy wymagać od premierów, którzy z wyprzedzeniem zaplanowali wizytę w Izraelu, żeby rezygnowali z bilateralnej agendy i nie spotkali się z izraelskim premierem tylko dlatego, że świeżo nominowany szef MSZ Izraela wygłosił skandaliczny, nieakceptowalny komentarz? To byłoby jednak stawianiem polityki międzynarodowej na głowie. My zresztą nie oczekiwaliśmy od naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej, żeby do Izraela nie jechali. Oczekiwaliśmy odwołania szczytu - i to się stało.

Viktor Orbán - na wspólnej konferencji z Benjaminem Netanjahu - podkreślił, że wolałby, żeby wszyscy premierzy Grupy Wyszehradzkiej pojawili się w Jerozolimie.
Zgadzam się, też uważam, że lepiej by było, gdyby wszyscy przyjechali. Ale nie było to możliwe ze względu na wypowiedzi, jakie się pojawiły po stronie izraelskiej.

A nie mógł premier Morawiecki po prostu pojechać na szczyt do Jerozolimy - i tam zachować się jak premier Netanjahu w Warszawie?
W kontekście, jaki wytworzył się po błędnym cytowaniu niefortunnej wypowiedzi Premiera Netanjahu, i wobec słusznego oburzenia, jakie to wywołało, konieczny był wyrazisty sygnał. Rezygnacja premiera z udziału w szczycie i jego odwołanie miały taki właśnie wymiar.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agaton Koziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.