Tenis. Express „Iga Świątek” zatrzymany. Ostrawa ponurawa dla polskiej gwiazdy

Czytaj dalej
Paweł Wiśniewski

W finale gry pojedynczej tenisowego turnieju WTA 500 - „AGEL Open 2022” w Ostrawie (pula nagród: 757 900 dolarów), Iga Świątek przegrała - po morderczym boju - z Czeszkę Barborę Krejcikovą 7:5, 6:7(4), 3:6. Mecz trwał ponad 3 godziny i 15 minut. Na twardych kortach stolicy kraju morawsko-śląskiego, Polka zarobiła 71 960 dolarów, a triumfatorka - 116 341. Tym samym, polska liderka światowego rankingu nie zdołała wywalczyć jedenastego tytułu w karierze i ósmego w tym roku.

W pierwszym secie, Iga Świątek prowadziła już 5:1, ale mistrzyni olimpijska w grze podwójnej i liderka rankingu światowego deblistek - Barbora Krejcikova doprowadziła do stanu 5:5. W kolejnym gemie - bardzo długim i zaciętym - tenisistka z Raszyna obroniła kilka break pointów, a następnie przełamała rywalkę, kończąc zwycięsko tego seta. Druga partia nie zaczęła się najlepiej dla naszej zawodniczki, która przegrywała już 1:3, a potem 2:4. Jednak kolejne trzy gemy padły już łupem Polki. Barbora, rodem z Brna, zdołała jednak doprowadzić do tie-breaka, oddając rywalce cztery punkty.

Tenisowa historia

W całej, acz krótkiej karierze, 21-letnia Iga Świątek tylko raz przegrała finał turnieju WTA - w swoim debiucie na tym poziomie - w 2019 roku w Lugano. Później rozstrzygnęła na swoją korzyść dziesięć kolejnych spotkań decydujących o zwycięstwie - w 2020 roku w Paryżu, kiedy po raz pierwszy wygrała French Open, w 2021 w Adelajdzie i Rzymie, a w tym sezonie, w którym króluje na światowych kortach, w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, ponownie w Rzymie i w Paryżu oraz wreszcie w nowojorskim US Open, gdzie odniosła trzeci wielkoszlemowy sukces.

Co ciekawe, dla Igi Światek zawody w Ostrawie były pierwszym turniejem, po trzech tygodniach przerwy. Jej dorobek w tym roku jest imponujący. Polka wygrała 61 z 68 rozegranych meczów!

Niestety, w finale gry podwójnej turnieju „AGEL Open 2022”, Alicja Rosolska i Nowozelandka Erin Routliffe przegrały z amerykańskimi tenisistkami Catherine McNally i Alycią Parks 3:6, 2:6. Za zwycięstwo, organizatorzy wypłacali 39 000 dolarów, a finalistki musiały zadowolić się premię w wysokości 23 700 "zielonych, oczywiście do podziału.