Szczecineccy sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Dziękujemy

Czytaj dalej
Rajmund Wełnic

Szczecineccy sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Dziękujemy

Rajmund Wełnic

Polska i Izrael żyją nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wprowadza kary za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holocaust, zbrodnie dokonywane przez niemieckich nazistów i III Rzeszę w czasie II wojny światowej. Do więzienia będzie można trafić np. za mówienie o rzekomo „polskich obozach zagłady”. Żydzi i państwo Izrael protestuje przeciwko takim zapisom uważając m.in. że uniemożliwi to pracę historykom badającym tamte czasy.

7 tysięcy Sprawiedliwych

No cóż, niech przemówią fakty. Z około 24 tysięcy osób uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem za niesienie ratunku Żydom w czasie okupacji orderem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, blisko 7 tysięcy to Polacy. Żaden inny naród nie ma tylu „Sprawiedliwych”. Paweł Knap, historyk z IPN, odnalazł ślady po kilkudziesięciu Polakach, mieszkańcach Pomorza Zachodniego, których odznaczono tym orderem.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.