Paula Goszczyńska

Upał może zabić. Lekarze radzą jak się chronić

Upał może zabić. Lekarze radzą jak się chronić
Paula Goszczyńska

Wróciła fala upałów. Lekarze radzą, jak się przed nimi skutecznie chronić i na co szczególnie powinny uważać osoby starsze i schorowane?

Dorota Adamczyk-Krupska, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach: - Przede wszystkim, jak najmniej starajmy się przebywać na słońcu. To szczególnie ważne w przypadku osób mających problem z układem krążenia, chorych na cukrzycę, padaczkę i inne schorzenia. W dniach ze szczególnie wysoką temperaturą unikajmy wychodzenia na bazary, place targowe. Co roku występują przypadki, że przywożonych jest do nas wiele osób z symptomami przegrzania. To samo dotyczy osób pracujących na świeżym powietrzu - bardzo szybko może dojść do tak zwanego wyczerpania upałem, które jest wstępem do udaru słonecznego. Pamiętajmy również o dostarczaniu organizmowi dużej ilości wody. Warto również zaopatrzyć się w nakrycia głowy.

Paulina Steckiewicz, pediatra, kierownik przychodni Zdrowie przy ulicy Karczówkowskiej 45 w Kielcach: - Upały naprawdę mogą być niebezpieczne. Szczególnie uważać muszą osoby starsze i chorujące na serce, bo to one są bardziej narażone na zasłabnięcia. Przede wszystkim należy chronić się przed słońcem w godzinach, kiedy świeci najmocniej, a gdy już musimy wyjść z domu, nie zapominajmy o nakryciu głowy. Warto również postawić na jasne, przewiewne ubrania, w których nie będziemy się bardzo pocić. Kolejną istotną sprawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Podczas wysokich temperatur tracimy więcej wody i musimy pilnować, aby ją uzupełniać. Gdy poczujemy się gorzej i zrobi nam się słabo, przejdźmy w chłodniejsze miejsce i chwilę odpocznijmy. Jeżeli objawy nie będą ustępować, należy skontaktować się z lekarzem.

Paula Goszczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.