Świętokrzyscy parlamentarzyści ostro o “Caracalach”

Czytaj dalej
Paweł Więcek

Świętokrzyscy parlamentarzyści ostro o “Caracalach”

Paweł Więcek

Polski rząd odstąpił od negocjacji w sprawie zakupu francuskich śmigłowców Caracal. Jak tę decyzję oceniają świętokrzyscy parlamentarzyści?

Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, Komisja Obrony Narodowej:

Świętokrzyscy parlamentarzyści ostro o “Caracalach”

– Polska nie może być tylko rynkiem zbytu również dla przemysłu zbrojeniowego europejskich państw. Jasno mówimy, że istniejące w Polsce fabryki z tej branży powinny być kołem zamachowym naszej gospodarki. W przypadku zakończenia negocjacji w sprawie zakupu Caracali nieuzgodniona została ze strony Francji kwestia offsetu, który jest najważniejszym elementem przemiany technologicznej, mającej wpływ na poziom polskiego przemysłu zbrojeniowego. Musimy szanować siebie jako ogromny
rynek zbytu, ale jednocześnie dbać o sferę produkcji. Zakup śmigłowców uderzeniowych Black Hawk jest niezbędny dla oddziałów wojsk specjalnych. Natomiast zostanie ogłoszony przetarg dla polskiej armii na niezbędne śmigłowce wielozadaniowe.

Adam Cyrański, poseł .Nowoczesnej, Komisja Obrony Narodowej:

Świętokrzyscy parlamentarzyści ostro o “Caracalach”

– Podstawowym błędem jest ustawianie kwestii offsetu na pierwszym planie. Specjaliści od uzbrojenia wiedzą, że jak ktoś mówi o offsecie, jest przegrany na etapie negocjacji, bo każdy producent do ceny sprzętu dolicza wartość planowanego offsetu. Nie wiem, czy rząd podjął dobrą decyzję. Skutki są takie, że dostaniemy śmigłowce trzy lata później niż gdybyśmy kontynuowali proces zamówienia na Caracale. To oznacza, że przez ten czas będziemy bezbronni. W obronności nie ma miejsca na partykularyzmy partyjne. Przecież wszystkim partiom politycznym, łącznie z opozycyjnymi, zależy na bezpieczeństwie narodu. To powinien być element integracji wszystkich partii. Ale tu uprawia się politykę obliczoną na interes jednej formacji.

Paweł Więcek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.