REGRO - REGENERACJA KÓŁ DWUMASOWYCH I SPRZĘGIEŁ

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

REGRO - REGENERACJA KÓŁ DWUMASOWYCH I SPRZĘGIEŁ

Materiał informacyjny

Jeszcze kilkanaście lat temu niemal wszyscy producenci wyposażali swoje pojazdy w sztywne koła zamachowe. Obecnie odchodzi się od takiego rozwiązania na rzecz kół zamachowych dwumasowych. Im mocniejszy silnik pojazdu, tym większa musi być odporność na obciążenia. Koła dwumasowe przyczyniają się do efektywnego tłumienia wibracji i drgań wywoływanych przez jednostki napędowe ze wzrastającym momentem obrotowym.

Jak działa koło dwumasowe?

Zasada działania koła dwumasowego bazuje na dwóch fazach. W fazie pierwszej uwzględnia się działanie miękkich sprężyn w tłumiku drgań. Opisywany element zapewnia wówczas płynną pracę podczas uruchamiania i gaszenia silnika. Natomiast w fazie drugiej działanie koła dwumasowego koncentruje się na twardych sprężynach. Dochodzi do redukcji drgań skrętnych, inicjowanych zazwyczaj w czasie jazdy w różnych zakresach obrotów.

Budowa kół dwumasowych

Zgodnie z nazwą, na koło dwumasowe składają się dwie masy: pierwotna i wtórna. Masa pierwotna to duży i ciężki element, który łączy się z wałem napędowym. To właśnie na nim osadza się wieniec koła zębatego. W masie pierwotnej umieszczone są sprężyny tłumiące drgania skrętne, które mają tam zapewnione odpowiednie środowisko pracy. Tymczasem masa wtórna współpracuje ze sprzęgłem. W wyniku tej współpracy koło zamachowe przekazuje napęd na ten element. Masa wtórna znajduje się po stronie skrzyni biegów.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy Regro: „Obie masy są ze sobą połączone za pomocą zmocowanego pomiędzy nimi tłumika drgań skrętnych. W tłumiku znajdują się sprężyny, które niwelują wibracje związane z pracą jednostki napędowej”.

Przyczyny awarii koła dwumasowego

Główną przyczyną usterki może być sposób, w jaki użytkownik obchodzi się z samochodem. Takie działania, jak m.in. żywiołowe ruszanie pojazdem z miejsca czy impulsywne posługiwanie się sprzęgłem spowoduje, że zużycie koła dwumasowego nabierze ekspresowego tempa. Kolejnym działaniem, które negatywnie wpływa na koło dwumasowe, jest poruszanie się pojazdem na większych biegach przy stosunkowo małej prędkości oraz systematyczne zostawianie auta na jałowym biegu. Jeżeli ma się podejrzenia o złym funkcjonowaniu dwumasy, należy niezwłocznie skierować samochód do mechanika i powiedzieć o powyższych zachowaniach, w celu naprawy lub wymiany części.

Jak rozpoznać uszkodzenie koła dwumasowego i sprzęgła

Istnieje kilka czynników, które mogą podpowiedzieć kierowcy, że prawdopodobnie koło dwumasowe nie działa prawidłowo, a są to m.in.:

* brak płynności w zmianie biegów oraz ruszaniu samochodu z miejsca;
* hałas wychodzący spod maski przy włączaniu i wyłączaniu silnika;
* drżenie zmiany biegów, a czasem nawet całego auta;
* szarpane funkcjonowanie silnika oraz pracy samochodu przy ruszaniu.

Na nieprawidłowe funkcjonowanie auta czasem może wpłynąć wyłącznie jedna część samochodowa. Zdarza się, że problem leży w zużytym sprzęgle. Dobrym rozwiązaniem na ten problem jest regeneracja sprzęgieł - w jaki sposób się odbywa i czy warto z niej skorzystać?

Standardowymi objawami zużytego sprzęgła jest problem przy ruszaniu oraz przyspieszaniu, szarpanie auta podczas jazdy oraz niepokojące dźwięki wydobywające się ze skrzyni biegów. Często przyczyną takich awarii jest agresywny styl jazdy. Średnie przebiegi sprzęgła wynoszą około 200 tysięcy kilometrów, natomiast przy nieprawidłowej eksploatacji ta żywotność może zostać ograniczona do około 50 tysięcy kilometrów. Wymiana kompletnego podzespołu może wiązać się z ogromnymi kosztami, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regeneracja sprzęgieł. Okazuje się, że do naprawy nadaje się około 90% zepsutych podzespołów, dlatego zawsze warto zgłosić się do serwisu specjalizującego się w tych usługach.

Problem zużycia sprzęgła ma przyczynę w różnych kwestiach. Przy ślizganiu się sprzęgła przyczyną może być odkształcona tarcza dociskowa, przy szumach dobiegających ze skrzynki biegów problemem może być zużycie łożyska oporowego. Regeneracja tarczy polega na jej rozłożeniu i oczyszczeniu oraz wymianie okładzin ciernych. Naprawa docisku polega na wymianie bądź regeneracji sprężyny talerzowej docisku oraz pierścienia dociskowego. Regeneracji nie podlega łożysko sprzęgła. Czasem niezbędna jest wymiana całego zespołu przeniesienia napędu: koła dwumasowego, docisku i tarczy sprzęgła. Warto zadbać o prawidłowy styl jazdy, a w razie ewentualnych usterek, o szybką i profesjonalną regenerację wybranych podzespołów.

Oferta naszych usług:

* Regeneracja sztywnego koła zamachowego
* Regeneracja dwumasowego koła zamachowego
* Regeneracja tarczy sprzęgła
* Regeneracja docisku sprzęgła
* Wzmocnienie wyżej wymienionych elementów do samochodów o charakterze sportowym lub podniesionej mocy.

Kontakt

Jeśli poszukujecie doświadczonej i rzetelnej firmy, która podejmie się profesjonalnej regeneracji koła dwumasowego w Państwa samochodzie, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi możliwościami. Jesteśmy przekonani, że wykonamy usługę, która rozwiąże problem z niedomaganiem pracy kół dwumasowych i sprzęgieł w Państwa pojazdach. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub do przyjazdu do naszego warsztatu w Kielcach.

ul. Gen. Józefa Hauke Bosaka 10,
25-217 Kielce

tel. 730 615 415
biuro@regro.pl

www.regro.pl

Materiał informacyjny

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.