Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie. Zapraszamy na cykl „Podniebny powiat”

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie. Zapraszamy na cykl „Podniebny powiat”

Bartłomiej Bitner

Jest pełen nie tylko miejsc i obiektów ciekawych przyrodniczo, ale także wyjątkowych budynków. Powiat buski z lotu ptaka prezentuje się wspaniale, jest co podziwiać. Prezentujemy go jako pierwszego w cyklu „Podniebny powiat”, w którym „z góry” będziemy przybliżać także gminy znajdujące się w danym powiecie.

Cykl to cotygodniowe kilkuminutowe odcinki, które premierę będą miały w każdy poniedziałek na portalu echodnia.eu. Będziemy w nich przybliżać kolejne gminy, na początek te w powiecie buskim – głównie poprzez pokazanie, jak prezentują się z wysokości, ale i przedstawienie różnych związanych z nimi, to jest miejscowościami, informacji oraz ciekawostek.

Pomysłodawcą cyklu jest „Echo Dnia”, ale w jego realizację włączyły się także lokalne samorządy. Partnerem pierwszego odcinka „Podniebny powiat” jest Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju. – Nasz powiat jest niesamowicie piękny. Ma bardzo urokliwe położenie, dlatego warto zobaczyć, jak okiem drona prezentują się największe i najważniejsze zabytkowo oraz przyrodniczo miejscowości i miejsca. Zachęcam do obejrzenia odcinka o powiecie, jak i oglądania kolejnych, poświęconych już poszczególnym gminom – mówi Jerzy Kolarz, starosta buski.

W pierwszym odcinku prezentujemy powiat buski „po całości”. Oznacza to, że nie skupiamy się na danej gminie czy określonej części powiatu, ale pokazujemy, jak z wysokości wyglądają wszystkie najciekawsze obiekty i miejsca.

Głównym miastem i stolicą powiatu jest Busko-Zdrój. To prawdziwy kurort, bo działa w nim kilkanaście sanatoriów, w tym tak znane jak Nida, Krystyna, Oblęgorek czy bodaj najbardziej rozpoznawalne – Marconi. To ostatnie jest najstarsze, istnieje od 1836 roku. Ma piękne otoczenie w postaci Parku Zdrojowego, gdzie obok starej jego części powstaje nowa.

Busko-Zdrój to także charakterystyczny, bardzo ładny deptak, jakim jest aleja Mickiewicza. Znajdują się przy niej siedziby starostwa powiatowego, urzędu miasta i gminy, a także szkoły, w tym I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki, które w tym roku obchodzi stulecie. W mieście jest też wiele obiektów dla miłośników sportu i rekreacji, takich jak pływalnia czy stadion Zdroju Busko-Zdrój z całym zapleczem w postaci Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

Ale Busko-Zdrój to nie tylko miasto. To również gmina, na której terenie możemy zobaczyć unikat w skali nie tylko województwa, ale i kraju. To tak zwana sosna na szczudłach, czyli ponad stuletnia sosna pospolita mająca odsłonięty system korzeniowy na trzy metry od ziemi. Znajduje się w Wełczu, tuż obok Buska, i od 2002 roku jest pomnikiem przyrody.

Na powiat buski składa się osiem gmin. Trzy mają siedziby w mieście – oprócz Buska-Zdroju także Stopnica i Wiślica. Stopnica w 2015 roku odzyskała prawa miejskie po 146 latach. Jej najcenniejszym zabytkiem jest fara – wybudowany w 1362 roku kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Uwagę zwraca też zamek z tego samego okresu, który – jak na swoją nazwę – jest dosyć nietypowy. Zawdzięcza to odbudowie w stylu włoskim po zniszczeniu, jakiemu uległ w czasie potopu szwedzkiego.

Położona nad Nidą Wiślica jest jednym z trzech najmłodszych miast w województwie. Tym mianem szczyci się od 1 stycznia tego roku, choć prawa miejskie już wcześniej posiadała – w latach 1326-1870. Wiślica to przede wszystkim piękny Rynek i Bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z unikatowymi bizantyjsko-ruskimi freskami oraz rzeźbą Matki Boskiej Łokietkowej z XIII wieku.

Gmina Gnojno jest najdalej wysuniętą na północ w powiecie buskim. Gnojno swą nazwę zawdzięcza rodzinie Gnoińskich, dlatego w tej miejscowości można między innymi zobaczyć dwór Gnoińskich z XVI wieku.

Z kolei gmina Nowy Korczyn położona jest najbardziej na południe. Znajduje się nad Nidą i Wisłą. Nowy Korczyn leży nieopodal obu rzek, a uwagę zwracają w tej miejscowości dwa kościoły – gotycko-renesansowy świętej Trójcy i gotycki świętego Stanisława.

Ciekawą gminą jest Pacanów. Swą sławę zawdzięcza postaci Koziołka Matołka z utworów Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Dlatego też w Pacanowie znajduje się działające od ośmiu lat Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka, w którym co roku odbywa się wiele imprez skierowanych do dzieci. Z zabytków warto wymienić kościół świętego Marcina z XIII wieku.

Solec-Zdrój to drugi po Busku kurort w powiecie. Tu stawia się oczywiście na leczenie wodami siarczkowymi i solankami. Nie tylko z lotu ptaka, ale i ziemi ładnie prezentują się w Solcu Park Zdrojowy, budynki sanatoryjne oraz Łazienki, czyli zawdzięczające swój obecny wygląd przebudowie w latach 20. ubiegłego wieku obiekty uzdrowiska.

Na koniec gmina Tuczępy. Jest najmniejsza w powiecie buskim, zamieszkuje ją mniej niż 4 tysiące osób. W Tuczępach na uwagę zwraca budynek dworu z 1930 roku, w którym dziś mieści się siedziba urzędu gminy.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.