Amelia Sumara

Pompy ciepła zastąpią tradycyjne ogrzewanie – panel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Pompy ciepła zastąpią tradycyjne ogrzewanie – panel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
Amelia Sumara

- Pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to oszczędności dla budżetu domowego, wygoda oraz korzyści dla środowiska – mówili specjaliści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia w Kielcach. Panel został przeprowadzony w czwartek, 24 listopada w Hotelu Binkowski.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach od 2019 roku realizuje program „Czyste powietrze”, w ramach którego mieszkańcy, firmy, instytucje otrzymują dopłaty do wymiany kotłów, instalowania w domach i budynkach pomp ciepła i fotowoltaiki. - Zrealizowaliśmy ponad 27 tysięcy wniosków. Takie statystyki świadczą o chęci niesienia pomocy mieszkańcom oraz przyjaznym i dokładnym rozpatrywaniu wniosków przez naszych pracowników - zaznaczał Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Sukces programu prowadzonego w Świętokrzyskiem tkwi także w dotarciu do mieszkańców. Wojewódzki fundusz, jako jedyny w kraju, podpisał umowy z wszystkimi 102 gminami i w każdej jest punkt instytucji, w którym każdy może uzyskać informacje o dotacjach. W tej chwili można skorzystać ze wsparcia w ramach programów „Czyste powietrze”, „Mój prąd” oraz „Agroenergia” – dla rolników.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu, zaznaczała, że odnawialne źródła energii doskonale sprawdzą się w gminie. - W trosce o zdrowie mieszkańców realizujemy bardzo dużą inwestycję, w ramach której zostanie zainstalowana pompa ciepła w połączniu z fotowoltaiką w budynkach użyteczności publicznej. Wedle prognoz, wydatki na ciepło spadną o 40 procent – relacjonowała. – Mieszkańcy naszej gminy, którzy w swoim domach już korzystają z takich rozwiązań nie tylko chwalą lepszą jakość życia, ale przede wszystkim oszczędzają. Wydatki są mniejsze, wedle relacji, nawet o 1000 złotych miesięcznie. Dla rodziny to jest bardzo dużo – przekazywała burmistrz Katarzyna Kondziołka.

Pompa ciepła to oszczędności dla budżetu i korzyści dla środowiska

Ekspert Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Michał Ławniczek udzielił porad, co warto zrobić przed podjęciem decyzji o kupnie pompy ciepła. – Warto obliczyć sobie bilans energetyczny w celu odpowiedzenia na pytanie, jakie zapotrzebowanie ma moje gospodarstwo domowe. Należy również wziąć pod uwagę, czy mamy odpowiednią ilość miejsca na pompę ciepła - mówił. Ekspert podkreślił również, że pompa przynosi największe korzyści w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Zasugerował sprawdzenie szczelności okien lub ich wymianę, aby stworzyć „dom - termos”, w którym możemy spodziewać się najlepszych efektów zastosowanych zmian. – Więc najpierw termomodernizacja w przypadku starszych budynków, potem panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – radził.

Pompa ciepła to koszt 40 000-45 000 złotych, a panele fotowoltaiczne to kolejne 40 000 złotych. – Ale pamiętajmy o dofinansowaniach z programów funduszu, a mając na uwadze dzisiejsze ceny węgla i energii, inwestycja zwraca się bardzo szybko – dodawał. Prezes kieleckiej instytucji Ryszard Gliwiński podkreślał, że jest możliwe prefinansowanie, w ramach którego pieniądze z funduszu przelewane są do firmy, która ma realizować inwestycję, jeszcze przed jej rozpoczęciem, więc koszty obciążające beneficjenta są niższe. Ponadto na te inwestycje udzielane są kredyty, które w części mogą ulec spłaceniu właśnie z dotacji.

Oprócz dofinansowań, na których się zaoszczędza, odchodzą również koszty za coroczne przeglądy kominiarskie, natomiast przy nowo powstających budynkach można zupełnie zrezygnować z komina i dzięki temu zaoszczędzić. Ponadto nie wytwarza się popiołu, sadzy i dymu, co poprawia nie tylko jakość powietrza, ale i życia. - Nie muszę poświęcać tych kilku godzin tygodniowo na obsługę pieca - dodawał Michał Ławniczek.

Amelia Sumara

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.