Podniebna gmina Masłów [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

Czytaj dalej
redakcja

Podniebna gmina Masłów [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

redakcja

Gmina Masłów to jedna z dziewiętnastu gmin w powiecie kieleckim. Od południowego zachodu graniczy z Kielcami, a pozostali jej sąsiedzi to gminy Zagnańsk, Miedziana Góra, Łączna, Bodzentyn i Górno. Jej powierzchnia to ponad 86 kilometrów kwadratowych, a mieszka w niej ponad 10,5 tysiąca osób.

Mimo że Masłów jest podkielecką gminą, to jednak odbiega od stereotypowej takiej gminy. Nie ma w niej choćby jednego wielkiego osiedla domków jednorodzinnych, nie ma też stref przemysłowych – wielkich obszarów, na których siedziby czy zakłady ma kilka firm. Gmina Masłów to – ze względu na swoje położenie – walory krajobrazowo-turystyczne i bliskość przyrody.

Główną miejscowością jest Masłów. Ponieważ na przestrzeni lat tak bardzo się rozrósł, jakiś czas temu został podzielony na Masłów Pierwszy i Masłów Drugi. Właśnie w Masłowie Pierwszym znajduje się Urząd Gminy, a kolejnymi istotnymi dla mieszkańców obiektami są Szkoła Podstawowa i wybudowany w latach 1926-1937 kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Ważny jest także pomnik Jana Pawła II – upamiętnia pobyt papieża, który 3 czerwca 1991 roku odprawił tu mszę i ukoronował obraz Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej.

Ale dla wielu osób spoza gminy Masłów kojarzy się przede wszystkim z samolotami. To właśnie tu znajduje się lotnisko „Kielce-Masłów”. Jako cywilne lotnisko sportowe funkcjonuje od 1973 roku. Jest idealnym miejscem dla lotniarzy, paralotniarzy i spadochroniarzy. Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Kieleckiego prowadzi tu szkolenia samolotowe, szybowcowe i spadochronowe. Tutaj także swoją bazę ma Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kielcach.

Drugą ważną miejscowością są Ciekoty. Prowadzi do nich bardzo urokliwa trasa przez przełom Lubrzanki, czyli piękną dolinę u stóp góry Radostowej, obok wybudowanych na zboczu góry Klonówki hoteli Ameliówka i Przedwiośnie. W Ciekotach znajduje się Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, a za tym obiektem – drewniany dworek Stefana Żeromskiego, upamiętniającego życie i twórczość pisarza, który mieszkał tu w latach 1871-1883.

Jadąc z Masłowa do Ciekot można wybrać trasę przez ulicę Podklonówkę. Wystarczy z niej skręcić w stronę góry Klonówki i przejść kilkaset metrów pieszo, by znaleźć się na jej grzbiecie – przy Diabelskim Kamieniu. To zwana również Wielkim Kamieniem grupa skał – górnokambryjskich piaskowców kwarcytowych – o wysokości do 5 metrów. Leży na trasie czerwonego szlaku turystycznego imienia Edmunda Massalskiego.

Po północnej stronie góry Klonówki znajdują się dwie miejscowości. Mąchocice-Scholasteria to domki przy głównej drodze i szkoła z halą sportową, zaś Brzezinki to również zabudowania jednorodzinne i obiekt szkolny, ale także kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, boisko Klonówki Masłów i Świętokrzyski Klub Jazdy Konnej. Z Brzezinek można dojechać do położnej u podnóża dwóch gór Barczy, gdzie uwagę zwraca drewniany budynek świetlicy wiejskiej.

Południe gminy Masłów to Domaszowice, gdzie znajduje się położony z dala od zabudowań kościół pod wezwaniem błogosławionego Wincentego Kadłubka, a także Wola Kopcowa. To jedna z najbardziej rozciągniętych miejscowości w gminie – tu mamy nowy budynek szkoły podstawowej i drewnianą kaplicę pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika. Z Woli Kopcowej dojeżdża się do „masłowskiej” części zalewu Cedzyna, gdzie latem można się kąpać i uprawiać żeglarstwo czy windsurfing.

W północno-zachodniej części gminy leży Wiśniówka. To wieś, na której terenie zlokalizowany jest duży kamieniołom. W pobliżu znajduje się Szmaragdowa Dolina – zalane wyrobisko po innym nieczynnym kamieniołomie. W Wiśniówce uwagę zwraca osiedle robotnicze – domki pracownicze, które przez wiele lat służyły pracownikom kopalni wydobywającej złoża kwarcytu i dolomitu.

Bardzo ładną lokalizację ma Dąbrowa. Miejscowość ta leży na zboczu Świniej Góry. To tutaj jest pięciogwiazdkowy Odyssey Hotel Wellness & SPA, z którego rozciąga się piękny widok na Kielce.

Masłów – podniebna gmina

- lotnisko plus budynek Aeroklubu Kieleckiego w Masłowie
- pomnik Jana Pawła II w Masłowie
- budynek szkoły w Masłowie
- budynek Urzędu Gminy w Masłowie
- kościół w Masłowie
- Diabelski Kamień na Górze Klonówce
- „Szklany Dom” w Ciekotach
- Ciekoty z lotu ptaka
- kościół w Brzezinkach
- szkoła w Brzezinkach
- świetlica wiejska (drewniana) w Barczy
- widok na wieś Dąbrowę
- szkoła w Mąchociach Kapitulnych
- szkoła w Mąchociach Scholasterii
- szkoła w Woli Kopcowej
- kościół w Domaszowicach
- stadion Klonówki Masłów – w Brzezinkach
- gospodarstwo agroturystyczne „Radostowa” w Ciekotach
- gospodarstwo agroturystyczne „Nad Wodą” w Ciekotach
- stadnina koni „Sarapata” w Brzezinkach
- Wola Kopcowa z lotu ptaka
- zalew w Cedzynie od strony Woli Kopcowej
- hotel Odyssey w Dąbrowie
- hotele Ameliówka i Przedwiośnie
- Czerwony Szlak Turystyczny imienia Edmunda Massalskiego – przy przełomie Lubrzanki oraz na górze Klonówka
- Wiśniówka z lotu ptaka
- kościół w Wiśniówce
- osiedle robotnicze w Wiśniówce
- Jezioro Szmaragdowe w Wiśniówce

redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.