Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

Bartłomiej Bitner

Gmina Łopuszno jest jedną z dziewiętnastu gmin powiatu kieleckiego. Leży w jego północno-zachodniej części. Zajmuje powierzchnię 177 kilometrów kwadratowych i jest pod tym względem jedną z największych powiecie. Mieszka w niej nieco ponad 9 tysięcy osób.

Gmina Łopuszno położona jest z dala od miejskich aglomeracji. Cechuje się dużą ilością pól, łąk i lasów, a co za tym idzie liczebnością gospodarstw agroturystycznych. Bliskość przyrody i ładne krajobrazy sprawiają, że warto tu przyjechać w wolnym czasie, by w ciszy i spokoju się zrelaksować.

Stolicą i najważniejszą miejscowością gminy jest Łopuszno. Nazwa tej miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od rzeczownika „łopuch”, oznaczającego nazwę rośliny łopian, która była pospolita na tym terenie. Łopuszno kojarzy się przede wszystkim z kościołem pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. I słusznie, bo powstała w latach 1926-1933 świątynia jest dosyć okazała, a ponieważ postawiono ją na wzgórzu, to widać ją z dużej odległości.

W Łopusznie krzyżują się dwie ważne komunikacyjnie drogi: Kielce-Częstochowa i Jędrzejów-Końskie. Tuż obok niedawno powstałego ronda jest odnowiony Rynek, a nieopodal – pałac Dobieckich. To najciekawszy zabytkowy obiekt na terenie gminy. Wzniesiono go w latach 1897-1905, według projektu Władysława Marconiego. Rodzina Dobieckich mieszkała w nim do 1939 roku, a w czasie działań wojennych w obiekcie stacjonowała żandarmeria. Po wojnie pałac zaadaptowano na szkołę – dziś mieści się w nim Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie, który w 2019 roku ma przenieść się do nowej siedziby.

Łopuszno to oczywiście też budynki Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II oraz Urzędu Gminy. Ten drugi stoi w północnej części miejscowości. Tuż obok mamy powstały w 2015 roku gminny żłobek – to jedna z najnowszych inwestycji łopuszańskiego samorządu. Po drugiej stronie ulicy Koneckiej – biegnącej w ciągu drogi wojewódzkiej numer 728 – są tereny przemysłowe. To tu działała największa lokalnie firma WiR Zakłady Mięsne, którą niedawno przejęła spółka EC Poland, tutaj też znajduje się hotel Markiz.

W południowej części Łopuszna jest Gminny Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy. Składa się z budynku z miejscami noclegowymi oraz salą do organizacji imprez, a także z placu, na którym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, w tym co roku gminne dożynki. Na ulokowanym obok stadionie swoje mecze rozgrywają piłkarze ŁKS-u Łopuszno.

Na gminę Łopuszno składa się 27 sołectw. W zachodniej części są między innymi wsie Antonielów, Ewelinów i Lasocin. W Lasocinie można obejrzeć ruiny pałacu Niemojewskich z XIX wieku. Położone są w dużym malowniczym parku. Niedaleko, w części Ewelinowa zwanej Fryszerką, znajdują się stawy hodowlane. Wyglądają ładnie, podobnie jak położone na zachód od wsi Jedle Jezioro Żabiniec.

Na południu gminy mamy drugą największą miejscowość – Gnieździska. Zabudowania ciągną się wzdłuż drogi powiatowej, prowadzącej w kierunku Piekoszowa. W Gnieździskach uwagę zwraca budynek szkoły podstawowej, a miłośnicy skałek mogą niedaleko zobaczyć wyrobisko kamieniołomowe – swoiste muzeum geologiczne pod gołym niebem.

Północ gminy to miejscowości Sarbice Pierwsze i Sarbice Drugie. W Sarbicach Pierwszych znajduje się najmłodszy w okolicy, wybudowany na początku lat 90. kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Na wschód od Sarbic, za lasem, jest Dobrzeszów. To trzecia największa wieś ze szkołą podstawową i kościołem pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika. Dobrzeszów leży u stóp góry Dobrzeszowskiej, liczącej 367 metrów wysokości.

We wschodniej części gminy Łopuszno leżą wsie Wielebnów, Snochowice i Piotrowiec – wszystkie trzy przy drodze wojewódzkiej numer 786. Zwłaszcza Snochowie są malowniczo położone. Można się tam wybrać pod kapliczkę, skąd rozciąga się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.