Norbert Ziętal

Od 1 stycznia duże zmiany w systemie tax free dla podróżnych. Przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w nowym systemie [WIDEO]

Od 1 stycznia 2022 r. duże zmiany w tax free. Do tego dnia przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w nowym systemie. Fot. KAS Od 1 stycznia 2022 r. duże zmiany w tax free. Do tego dnia przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w nowym systemie.
Norbert Ziętal

Od nowego roku wchodzi nowy system tax free. Generalna zmiana polega na tym, że papierowe dokumenty zostaną zastąpione elektronicznym systemem. Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedać towary w ramach tax free muszą się zarejestrować w nowym systemie.

Tax Free to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy zrobili zakupy w Polsce (Unii Europejskiej) i nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. W naszym regionie chodzi głównie o Ukraińców. Po potwierdzonym przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej wywiezieniu za granice kupionego towaru, nowego i w nienaruszonym stanie, ma prawo do zwrotu zapłaconego podatku VAT. Chodzi o dowolne rzeczy, których wartość przekracza ponad 200 złotych (od jednego sprzedawcy).

Znany w wielu państwach świata system tax free jest korzystny dla podróżnych, ale również dla handlowców. Pierwsi taniej kupują interesujące ich towary. Ci drudzy mogą zaoferować swoim klientom towar tańszy, właśnie o sumę podatku VAT, czyli nawet 23 proc. Na tax korzystają na tym zwłaszcza przygraniczne regiony.

W przypadku województwa podkarpackiego zakupy tax free robią głównie Ukraińcy. Sklepy oferujące im sprzedaż towaru w tym systemie najczęściej reklamują się odpowiednią naklejką informacyjną. Głównie dotyczy to branż rtv-agd, budowlanej, ale również spożywczej. W Przemyślu i okolicach sporo obywateli Ukrainy robi duże zakupy spożywcze różnych artykułów, nie tylko w hurtowniach, ale również w zwykłych sklepach.

Na nowym systemie tax free zyskają przedsiębiorcy i podróżni

Jednak funkcjonujący do tej pory system był dziurawy i pomagał przestępcom wyłudzać ogromne, nienależne zwroty podatku VAT. Wystarczyło, że np. nieuczciwy funkcjonariusz podbił dokument stwierdzający wywóz za granicę towaru. Faktycznie taki w ogóle nie został wywieziony, a często nawet w ogóle nie istniał. M.in. tego typu nadużycia wymusiły zmiany.

- Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów tax free w formie elektronicznej. Nowe rozwiązanie zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie tax free i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z organami podatkowymi - wyjaśnia asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zyskają również podróżni. Dla nich nowy system to skrócenie czasu obsługi, szybki zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach bezgotówkowych, elektroniczny dostęp do dokumentów tax free.

- Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system tax free. Taki system ma między innymi Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Estonia - twierdzi Krajowa Administracja Skarbowa.

Przedsiębiorcy mogą się rejestrować w nowym systemie od 1 lipca. Dotychczas zrobiło tak tysiąc firm. Pozostałe muszą to zrobić do końca roku, gdyż w przeciwnym razie nie będą mogły sprzedać towarów w tax free.

Jak się zarejestrować w nowym systemie tax free?

Należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), gdzie krok po kroku zostaniemy poprowadzeni przez proces rejestracji. W jej trakcie nastąpi weryfikacja, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i czy ma co najmniej jedną kasę rejestrującą on-line. Są to warunki niezbędne do tego, aby sprzedawać towary w systemie TAX FREE od 2022 roku.

Więcej informacji na puesc.gov.pl

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.