Nowoczesny ośrodek rehabilitacji w Busku już działa! [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Krogulec
Paweł Więcek

Nowoczesny ośrodek rehabilitacji w Busku już działa! [ZDJĘCIA]

Paweł Więcek

- To kawałek nieprawdopodobnej, kosmicznej przyszłości - mówił znany dziennikarz telewizyjny Michał Figurski w poniedziałek podczas uroczystości otwarcia Ośrodka Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu „Anthropos” w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju.

Wystąpienie Michała Figurskiego w roli prowadzącego galę miało charakter symboliczny, ponieważ dziennikarz dwa lata temu doznał udaru i do dziś ma sparaliżowaną lewą rękę. - Zwiedziłem większość ośrodków rehabilitacyjnych w kraju. Ten w Busku-Zdroju to najwyższa półka. Mam nadzieję, że będę mógł się tu regularnie rehabilitować - zaznaczył Michał Figurski.

Kuszyńska i Figurski zachwyceni kosmicznym ośrodkiem w Busku (ZDJĘCIA, WIDEO)

Muzyczną gwiazdą wydarzenia była Monika Kuszyńska. Ex-wokalistka zespołu Varius Manx od czasu wypadku samochodowego porusza się na wózku inwalidzkim. Artystka zaśpiewała trzy utwory.

- Wiele lat spędziłam rehabilitując się, ale tak spektakularnego miejsca nie widziałam jeszcze. Cieszę się, że w Polsce mamy dostęp do takich urządzeń. Wczoraj skorzystałam z egzoszkieletu, zobaczyłam kilka maszyn i robi to wrażenie. Mam nadzieję, że będę mogła się tu pojawiać i skorzystać z możliwości rehabilitacji w dłuższym czasie - powiedziała Monika Kuszyńska.

Na wyposażeniu Ośrodka są platformy do oceny i treningu równowagi lub chodu, bieżnie z opcją kontrolowanego poślizgu, interaktywne urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej oraz egzoszkielet, czyli rodzaj pancerza, który osobom niechodzącym pomaga się poruszać. Jak podkreślił Grzegorz Gałuszka, dyrektor szpitala „Krystyna”, podstawową rolę w procesie terapii z zastosowaniem tych urządzeń będą odgrywać dwa elementy: diagnostyka na początku oraz obiektywny pomiar efektów na końcu.

- Najnowocześniejsza, kosmiczna technologia pozwoli tym, który potrzebują pomocy i rehabilitacji, na powrót do normalnego funkcjonowania - powiedział Grzegorz Gałuszka.

Wojciech Legawiec, prezes spółki „Uzdrowisko Busko-Zdrój”, której częścią jest „Krystyna”, dodał, iż sprzęt będzie służył także sportowcom, między innymi z klubu PGE VIVE Kielce.
Jak zaznaczył, Ośrodek stanie się ponadto miejscem rozwoju naukowego pracowników. - To będzie przyciągać kolejnych pacjentów - zaznaczył Wojciech Legawiec.

- Prowadzenie prac badawczych to pierwszy etap. Mamy plany przyszłościowe. Rozmawiamy o tym, jak jeszcze bardziej rozwijać część rehabilitacyjną. Mam nadzieję, że niebawem będziemy się mogli pochwalić wynikami - podkreślił Janusz Franczyk, prezes Technomex - partnera technologicznego Ośrodka.

- To wielkie dzieło, które będzie służyło wszystkim. Cieszę się, że taka inicjatywa powstała. Efekt jest oszałamiający. Jestem pod olbrzymim wrażeniem - powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Potem w imieniu szefa resortu wręczył Grzegorzowi Gałuszce odznaczenie za zasługi dla ochrony zdrowia. - Mam nadzieję, że to kolejny impuls na następne lata do kolejnych aktywności - podkreślił Marek Tombarkiewicz.

- Pan minister do końca utrzymywał to w tajemnicy, nawet słowem się nie odezwał. Będą kolejne kroki, kolejne efekty mojej pracy. Serdecznie dziękuję - mówił wyraźnie wzruszony Grzegorz Gałuszka.

- To rzeczywiście kosmos. Mówię to z prawdziwą dumą jako reprezentant samorządu województwa, czyli właściciela Uzdrowiska - powiedział marszałek Adam Jarubas.
Po uroczystości goście zwiedzali Ośrodek, który zlokalizowano w pomieszczeniach po bibliotece. Poświęcenia obiektu dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski.

Koszt inwestycji wyniósł cztery miliony złotych przy wsparciu z funduszy unijnych.

[reklama]

Paweł Więcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.