Dorota Kułaga

Możemy dziękować Bogu za to, że został z nami

Możemy dziękować Bogu za to, że został z nami
Dorota Kułaga

O istocie i ważności Bożego Ciała, które przypada w czwartek, rozmawiamy z ojcem Szczepanem Praśkiewiczem, który pochodzi z Kielecczyzny i jest cenioną osobą w Watykanie.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem
biskup Robert ustanowił w 1246 roku święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. Od 1264 roku obowiązuje już w całym Kościele. Dlaczego to święto jest tak ważne?

Bo nakazuje nam sercem i duszą wrócić do Wieczernika. Do Wielkiego Czwartku i do ostatniej wieczerzy. Wtedy to Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i nierozerwalnie związany z nim sakrament kapłaństwa. W Wielki Czwartek, w ciemnicy, adorowaliśmy eucharystycznego Jezusa, ale nie mogliśmy tego uczynić w sposób spektakularny, zewnętrzny, bo przecież Wielki Czwartek był wigilią Wielkiego Piątku i widmo Kalwarii wysuwało się na pierwsze miejsce. Dlatego też skoro tylko zakończył się w liturgii okres paschalny, skoro tylko oddaliśmy cześć, właśnie w minioną niedzielę, Przenajświętszej Trójcy, wracamy w pierwszy po tej niedzieli czwartek do Wieczernika. Wracamy po to, aby Chrystusowi obecnemu w Eucharystii oddać cześć publiczną, aby zadośćuczynić Mu niejako za tę skromność przejawiającą się w adorowaniu Go w ciemnicy. Wracamy, aby wyjść z Nim na ulice naszych miast i wsi i wyśpiewać Mu nasze dziękczynienie za pozostanie z nami w Eucharystii. I czynimy to w sposób spektakularny, wyśpiewując słowami Franciszka Karpińskiego: „Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z Nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się dzieciom Jego powodzi”.

Procesja Bożego Ciała prowadzi do czterech ołtarzy. Symbolizują one cztery strony świata. Czy są też inne symbole tego święta?
Tak, i są to przede wszystkim symbole eucharystyczne – chleb i wino czy też kłosy pszeniczne i winogrona._Poza tym litery JHS, czyli inicjały łacińskiego Jesus Hominis Salvator – Jezus Odkupiciel Człowieka. Są to też ryby, po grecku ICHTHYS, tłumaczone jako: „I – Jezus, CH – Chrystus, TH – Boży, Y – Syn, S – Zbawiciel”. Henryk Sienkiewicz w powieści „Quo vadis” ukazuje, jak symbol ryby był znakiem rozpoznawczym dla chrześcijan. I tak jak w Polsce w czasie procesji Bożego Ciała dziewczynki sypią kwiaty pod stopy kapłana, niosącego monstrancję z eucharystycznym Jezusem, tak w niektórych miastach we Włoszech, na przykład w Bolsenie, trasa przejścia procesji usłana jest dywanem kwiatów ułożonych w taki sposób, by przywoływały wspomniane symbole eucharystyczne. Podobny dywan z żywych kwiatów czyniony jest na Boże Ciało w podrzymskim miasteczku Genzano, gdzie raz w procesji uczestniczyłem i przeżycia z niej do dziś są niezatarte.

W czasie poprzedzającym Boże Ciało coraz popularniejsze są uwielbienia na rynku. To pokazuje, że jest potrzeba, żeby adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie nie tylko w kościele, ale również w centrum miast.

Tak, i trzeba się z tego bardzo cieszyć. To jest przejaw aktualności wyzwania, jakie postawił Kościołowi święty Jan Paweł II i co dziś przypomina papież Franciszek.

Czy Boże Ciało jest też obchodzone w innych krajach?

Święto to ma rangę uroczystości „de precepto”, to jest święta obowiązującego w całym Kościele. W niektórych krajach jest jednak przenoszone z czwartku na niedzielę, co pozbawia je tej wymowy powrotu do Wieczernika i do tajemnicy Wielkiego Czwartku. W niektórych krajach monstrancje używane w Boże Ciało są prawdziwymi dziełami sztuki i właściwiej „wózkami” do wiezienia w procesji Hostii Świętej – Ciała Chrystusa. Tak jest na południu Hiszpanii, w Andaluzji, gdzie w mieście Baeza monstrancja ma wysokość 150 centymetrów i jest wieziona jego ulicami lub niesiona na platformie przez trzydziestu mężczyzn.

Dorota Kułaga

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.