Artykuł sponsorowany Gmina Złota

Moja Ojczyzna – Gmina Złota

Moja Ojczyzna – Gmina Złota
Artykuł sponsorowany Gmina Złota

Spotkanie w sprawie rozwoju turystyki kajakowej

Przystań kajakowa w Chrobrzu była miejscem jednego z roboczych spotkań związanych z przygotowaniem materiałów do projektu o roboczym tytule: Blue Valley – wiślanym szlakiem, „AktyWisła” „Via Wisła”, „Aktywna Wisła”, „Szlak Wisły”, „Wisła Valley – kajakiem, rowerem, kamperem” ponadregionalny produkt turystyczny w oparciu o trasy rowerowe, szlaki kajakowe oraz miejsca dla kamperów wzdłuż Wisły i jej dopływów w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia+.

Wójt gminy Złota Tadeusz Sułek, zapoznał pracowników Oddziału Turystyki, Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz pracowników PGW Wody Polskie Nadzór Wodny Oddział w Busku-Zdroju, z istniejącą infrastrukturą kajakową wraz z polem biwakowym, placem zabaw, sanitariatami, boiskiem do piłki siatkowej oraz altanami. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad możliwościami poszerzenia bazy chroberskiej przystani oraz lokalizacji pewnej infrastruktury w Nieprowicach.

Dofinansowanie w ramach projektu „Cyfrowa Gmina”

Samorząd Gminy Złota otrzymał promesę na sfinansowanie projektu w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Jak informuje wójt gminy Złota Tadeusz Sułek, środki które otrzymamy, w wysokości 133 080 zł, przeznaczone zostaną na cyfryzację urzędu i podniesienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej, aby nadążyć na rozwojem świata e-usług. Jak jest to ważne i niezbędne pokazał trudny czas pandemii.

Będzie wymiana oświetlenia ulicznego

Wójt Tadeusz Sułek w imieniu samorządu gminy Złota odebrał z rąk ministra Michała Cieślaka, symboliczny czek na kwotę 1,53 mln zł. Środki zostaną przekazane na realizację projektu pod nazwą „Wymiana lamp oświetlenia drogowego na terenie gminy Złota”.

Przyznane dofinansowanie pochodzi z programu Polski Ład, czyli Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przypomnijmy, że nasz samorząd składał 3 wnioski w ramach tego programu.

Modernizowane drogi

W mijającym roku przeprowadzono postępowania przetargowe na remonty zniszczonych odcinków dróg oraz rowów odwadniających. Dzięki czemu zmodernizowane zostały bądź zostaną odcinki m.in. Kostrzeszyn – Korce, Kostrzeszyn – Górki Kostrzeszyńskie, droga wewnętrzna Biskupice - granica gminy - Jurków, Nieprowice – Zagość, a także Miernów „Wegeszke”.

Ruszyły kolejne Kluby Seniora

W tym roku oddano do użytku dwa kolejne Kluby Seniora w naszej gminie. Pierwszy z nich został oddany w Złotej, a dwa kolejne w Chrobrzu i Pełczyskach. Pomieszczenia zostały wyremontowane do wysokiego standardu oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt AGD, a także funkcjonalne meble. Seniorzy mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć oraz wycieczek.

Inwestycje zostały sfinansowane ze środków własnych – 20% oraz dofinansowanie w wysokości 80% ze środków budżetu państwa – „Program wieloletni SENIOR +”. Więcej informacji o zajęciach i wycieczkach znajdziecie na stronach internetowych na facebooku.

Sieć gazowa dotarła do gminy

W roku 2021 odcinek gazociągu dotarł do gminy Złota, a dokładnie do miejscowości Chroberz. Firma, działająca na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa wykonała prace, które pozwolą na podłączenie do sieci gospodarstw indywidualnych oraz instytucji. Mamy też nadzieję, że wkrótce kolejne miejscowości naszej gminy zostaną objęte dalszymi etapami inwestycji.

Akcja „Szczepimy się” i milionowa wygrana!

W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej akcji „Szczepimy się!”, którą prowadził samorząd Gminy Złota oraz niezwykle wytężonym działaniom pracowników Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Złotej i Chrobrzu, nasza gmina znalazła się czołówce gmin pod względem dynamiki szczepień. Za podjęte działania związane z promocją szczepień zostaliśmy wyróżnieni przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Kolejne dobre informacje dotarły do nas z końcem października, kiedy to okazało się że gmina Złota może się pochwalić najwyższym przyrostem zaszczepienia mieszkańców pełnym cyklem szczepień przeciwko COVID -19 w powiecie pińczowskim i dzięki temu otrzymamy nagrodę w wysokości miliona złotych. Środki mają zostać przeznaczone na dalszą akcję związaną z poprawą wyszczepienia naszych mieszkańców.

Dwumilionowe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej

2,1 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej otrzyma Gmina Złota na realizację projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej położonych na terenie Gminy Złota”. Umowy w tym zakresie podpisali marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski oraz ze strony naszego samorządu wójt Tadeusz Sułek oraz skarbnik Ewa Pawełczak.

W ramach projektu planowana jest głęboka termomodernizacja budynków; biurowego przy ul. Parkowej (dawny posterunek policji), Domu Ludowego w Chrobrzu, świetlicy wiejskiej w Miernowie, świetlicy wiejskiej w Stawiszycach, Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej. Zakres prac obejmować będzie m.in. modernizacje instalacji c.o., docieplenie ścian, docieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej, wymianę bram garażowych, modernizacje oświetlania na energooszczędne, montaż instalacji OZE. Koszt całkowity projektu: 2 477 371, 62 zł. Dofinansowanie: 2 105 765,87 zł.

Nowe boisko gotowe

Samorząd Gminy Złota zrealizował kolejną inwestycję związaną z poprawą infrastruktury sportowej dla uczniów z naszej gminy. Przy Zespole Placówek Oświatowych w Złotej powstało boisko wielofunkcyjne, w skład którego wchodzi m.in. boisko do piłki nożnej o wymiarach 26,0 m/56,0 m, boisko do siatkówki o wymiarach 18,0 m / 9,0 m, dwa boiska do koszykówki o wymiarach 26,1 m / 15,1 m oraz boisko do tenisa o wymiarach 23,77 m / 10,77 m. Nowoczesny obiekt o nawierzchni poliuretanowej zastąpił niebezpieczne boisko o nawierzchni asfaltowej.

Środki na kanalizację

Gmina Złota otrzymała 1 238 028 złotych na budowę kanalizacji, w ramach dofinansowania z rządowego programu Polski Ład na inwestycje związane z gospodarką wodną i ściekową. Pozwoli to na budowę linii przesyłowej kanalizacji do oczyszczalni ścieków w Złotej wraz z wymianą urządzeń.

Muzyka klasyczna rozbrzmiewała w Złotej

W kościele parafialnym pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej w Złotej zorganizowano dwukrotnie, niezwykle udane koncerty. Pierwszy z nich odbył się w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Złocką świątynię wypełniły utwory m.in. Fryderyka Chopina, Edwarda Elgara, Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego czy Gaetano Donizettiego, których wykonawcami byli wybitni wirtuozi Tomasz Strahl (wiolonczela), Klara Kraj (fortepian), Artur Jaroń (fortepian), a także baryton Adrian Janus.

Podczas drugiego wydarzenia, wystąpiło trio muzyków: Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet, Andrzej Jungiewicz- fortepian, którzy zaprezentowali utwory F.Chopin-Mazurek op.33, F. Doppler, I. F. Dobrzyński, M. Jabłoński. Wydarzenie muzyczne było częścią kameralnego tournée po regionie świętokrzyskim. Skarżyszczanin Łukasz Długosz jest uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Pomoc żywnościowa trafia do mieszkańców

Po raz kolejny w gminie Złota zrealizowany został projekt Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, w ramach którego mieszkańcy naszej gminy otrzymali pomoc w postaci paczek żywnościowych. W rozdysponowanie asortymentu zaangażowani byli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Gminy Złota oraz sołtysi i strażacy OSP. Pomocą objętych zostało 570-ciu mieszkańców.

Artykuł sponsorowany Gmina Złota

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.