MAŁY POWIAT - DUŻE ZADANIA

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

MAŁY POWIAT - DUŻE ZADANIA

Materiał informacyjny

Powoli dobiega końca rok 2021. Kolejny, ciężki, pandemiczny rok. Mimo wielu trudności, ekonomicznych i organizacyjnych, gospodarzom Powiatu Pińczowskiego udało się zrealizować wiele mniejszych bądź większych zadań, z których każde ma niebagatelne znaczenie dla lokalnej społeczności. Jak ocenia to starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski?

Tu podaj tekst alternatywny

Redakcja. Panie Starosto, za kilka tygodni pożegnamy rok 2021. Nie był łatwy, pandemia koronawirusa, choć osłabła nieco latem, nadal z nami jest i paraliżuje niemal wszystkie dziedziny życia społecznego i gospodarczego. Mimo to jednak, sporo udało się zrobić. Nie siedzieliście z założonymi rękami. Proszę opowiedzieć o najważniejszych zadaniach.

Zbigniew Kierkowski:
Zacznę od podziękowań dla Zarządu i Rady Powiatu w Pińczowie. Dzięki zgranej pracy zespołowej udało nam się podejmować dobre decyzje z korzyścią dla całego powiatu, a naszym priorytetem było i jest ochrona zdrowia. Zdrowie jest najważniejsze, tym bardziej w dobie szalejącej pandemii. Szpital Powiatowy w Pińczowie już po raz drugi przemianowany został na placówkę stricte covidową. To oznacza, że leczymy tylko i wyłącznie pacjentów chorych na covid-19 i niesie ze sobą rozmaite obostrzenia, ogromne zmiany logistyczne i spore koszty. Niemniej jednak, w szpital inwestujemy stale bez względu na pandemię.

Red. Jeszcze w ubiegłym roku, decyzją premiera RP, szpital w Pińczowie otrzymał z rezerwy budżetowej 2 miliony złotych. Środki te wydatkowo w bieżącym 2021 roku. Na co poszły?

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Obiekt szpitalny po termomodernizacji

Z.K.:
Dzięki temu wsparciu udało się zrobić coś, na co placówka czekała od dawna- wymieniliśmy dwie windy osobowe. Ponadto zakupiliśmy laparoskop, kolonoskop i zestaw do endoskopii kręgosłupa, aparat do znieczulenia i respirator. Dotacja pozwoliła też na budowę rezerwowego zbiornika na wodę i na założenie centralnej stacji uzdatniania wody.

Red. To w środku, ale i na zewnątrz wiele się zmieniło. Na pierwszy rzut oka widać, że w placówkę sporo zainwestowano.

Z.K.:
Tak, przeprowadzona termomodernizacja nie tylko podniosła estetykę obiektu, ale także pozwoli nam zaoszczędzić energię cieplną i przyczynić się do ochrony środowiska. Prace to kosztowały ponad 5,5 miliona złotych, a w ich zakres weszła także wymiana stolarki okiennej i montaż instalacji fotowoltaicznej. Warto tu jeszcze wspomnieć o informatyzacji szpitala, co kosztowało 2,4 miliona złotych. Co prawda, pacjent tego nie widzi, ale gwarantuję, że poczynione inwestycje znacznie usprawniły pracę personelu.

Red. Pandemia mocno zakłóciła pracę placówek medycznych w całym kraju. Pojawiły się jednak środki zewnętrzne, dzięki którym funkcjonowanie szpitali stało się łatwiejsze. Czy pińczowska placówka również po nie sięgnęła?

Z.K.:
Tak, dzięki projektowi „Powiat Pińczowski Bezpieczny w pandemii” udało się pozyskać 2,2 miliona złotych. Za te pieniądze zakupiono ratujący życie sprzęt medyczny, urządzenia do odkażania szpitalnych pomieszczeń i środki ochrony indywidualnej, a także zabezpieczono dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego. Przez cały czas również do naszego szpitala spływa pomoc ze szpitala tymczasowego. Sprzęty, urządzenia i wyposażenie, które już otrzymaliśmy warte jest 581 tysięcy 691 złotych.

Red. Przejdźmy teraz do tematu „numer dwa” dla mieszkańców. Drogi powiatowe. Co w bieżącym roku zrobiły władze Powiatu Pińczowskiego w tym zakresie?

Z.K.:
Nie próżnowaliśmy, tym bardziej, że rok był ciężki. Nie brakowało kataklizmów pogodowych, nawalnych deszczów, które bardzo zniszczyły nawierzchnie dróg. Te oczywiście naprawiamy na bieżąco, ale wybudowaliśmy także sporo nowych nawierzchni, w czym solidarnie wspierały nas samorządy gmin. Warto tu wspomnieć chociażby o długim, ponad 4-kilometrowym odcinku drogi z Kozubowa do Sypowa na terenie Gminy Pińczów. Całość kosztowała 1 milion 135 tysięcy złotych, przy finansowej pomocy z Funduszu Dróg Samorządowych, wynoszącej 908 tysięcy 370 złotych. Ponadto powstało 300 metrów nowej nawierzchni w Winiarach, a dzięki wsparciu z „powodziówek” wyremontujemy drogi powiatowe w Zagości (1 km) i z Bronowa do Dziewięczyc ( 1km). Całe zadanie warte jest 1 milion 40 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu z zewnątrz w wysokości 800 tysięcy złotych, powstały bezpieczne przejścia dla pieszych na ul. Leśnej i 3 Maja w Pińczowie.

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie

Red. Co działo się w oświacie?

Z.K.:
Jednym z ważniejszych wydarzeń jeśli idzie o szkolnictwo ponadpodstawowe było z pewnością otwarcie nowego boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie. Obiekt oddaliśmy do użytku 2 września tego roku a jego budowa kosztowała około 700 tysięcy złotych. Mocno zaawansowane prace dotyczą także obiektów administracyjno -warsztatowych szkoły, to zadanie realizowane jest przy finansowym wsparciu z UE. Dodać trzeba, że również sami nauczyciele mocno zabiegają o dotacje zewnętrzne. W samym tylko Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym realizowanych jest kilka takich projektów. Dofinansowanie pozwala między innymi na realizację ciekawych zajęć, na zakup pomocy i sprzętu dydaktycznego, na doposażenie pracowni komputerowych. Wszystko z myślą o dzieciach i młodzieży. To nasza inwestycja na przyszłość.

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Nowe boisko wielofunkcyjne przy ZSZ w Pińczowie

Red. Kilka lat temu Powiat Pińczowski przystąpił do dużego projektu e-geodezja, realizowanego razem z powiatem kieleckim, buskim i jędrzejowskim. Czy efekty tego zadania odczują mieszkańcy?

Z.K.:
Z pewnością. Informatyzacja i nowoczesne opracowanie danych geodezyjnych pozwoli mieszkańcom nie tylko na sprawdzenie aktualnego zasobu geodezyjnego powiatu, ale także znacząco usprawni pracę wydziału geodezji. Cały projekt wart jest ponad 32 miliony złotych, na nasz powiat przypada kwota 2 milionów złotych.

Red. Panie Starosto, pozostaje nam życzyć sobie na koniec rozmowy, by nadchodzący rok uwolnił nas od pandemii koronawirusa, ale był przy tym, co najmniej tak bogaty w inwestycje, jak rok bieżący.

Z.K.:
Życzmy sobie przede wszystkim zdrowia, z całą resztą sobie poradzimy.

Mała Ojczyzna w obiektywie

Życie powiatowej społeczności to nie tylko drogi, gospodarka i oświata. To również pielęgnowanie tradycji, to oddawanie hołdu Tym, którzy wywalczyli Polsce wolność. To także kultura, turystyka, dbałość o zabytki i przyrodę, to wydarzenia sportowe i chlubna działalność licznych stowarzyszeń i organizacji. Poniżej mijający rok w fotograficznym skrócie.

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Otwarcie szlaku konnego na terenie Leśnictwa Michałów

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Pińczowscy Strzelcy z nowym Sztandarem

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Powiat pamięta o obrońcach Republiki Pińczowskiej

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Powiatowe Dożynki w Wolicy, gm. Działoszyce

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Reprezentacja OSP z terenu Powiatu Pińczowskiego na warszawskich uroczystościach 100-lecia ZOSPRP

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Światło Pamięci dla Nieznanego Żołnierza w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Otwarcie drogi powiatowej Kozubów – Sypów po remoncie
Materiał informacyjny

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.