Materiał informacyjny

Mała Ojczyzna - Gmina i Miasto Chęciny

Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski
Materiał informacyjny

Gmina Chęciny to niezwykle malowniczo położony obszar o wyjątkowo bogatych walorach przyrodniczych, historycznych i gospodarczych. Samorząd lokalny, na czele z Burmistrzem, Robertem Jaworskim, zdaje sobie sprawę z wielkiej wartości regionu i jego cennego potencjału, co procentuje podejmowaniem szeregu działań i inicjatyw na rzecz podnoszenia jakości życia mieszkańców gminy oraz licznie odwiedzających ją gości i turystów. W mijającym roku kalendarzowym zrealizowano szereg inwestycji i pozyskano środki na kolejne przedsięwzięcia, które służą nieustającemu rozwojowi Gminy i Miasta Chęciny.

Na początku 2019 roku uroczyście oddano do użytku nowoczesny budynek żłobka i przedszkola Królewski Raj Maluchów w Chęcinach. Opiekę w najwyższych standardach znalazło tu 220 dzieci. Kolorowe i w pełni wyposażone sale dydaktyczne, estetyczne łazienki, przestronne korytarze, funkcjonalne szatnie, sala wielofunkcyjna, doskonale wyposażony gabinet pielęgniarki i lekarza, nowoczesna kuchnia oraz wspaniale zagospodarowany teren wokół budynku wraz z pięknym placem zabaw, ogródkami, a nawet małym amfiteatrem i parkingami, oświetleniem oraz monitoringiem to nie wszystko, co władze Gminy i Miasta Chęciny zaproponowały dla najmłodszych mieszkańców gminy. I choć nowo wybudowany budynek żłobka i przedszkola już na pierwszy rzut oka robi wrażenie, to jeszcze większe wywołują także nowoczesne proekologiczne technologie i rozwiązania zastosowane przy jego budowie.

Jako organ prowadzący placówki oświatowe, samorząd Gminy Chęciny w sposób szczególny dba o potrzeby w obszarze edukacyjnym. W tym roku kolejna szkoła w gminie Chęciny przechodzi termomodernizację i kompleksowy remont. W lipcu ruszyły prace w Szkole Podstawowej w Wolicy. Realizowane działania obejmują termomodernizację budynku oraz przebudowę pomieszczeń i klatki schodowej. Obiekt jest ocieplany, wymieniane są także okna i drzwi zewnętrzne oraz instalacja centralnego ogrzewania. Zamontowane będą również źródła ciepła w postaci kotłów gazowych i powietrznej pompy ciepła, a wentylacja grawitacyjna zostanie zamieniona na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wymienione będzie też oświetlenie na energooszczędne typu LED. Całkowitą metamorfozę przechodzą pomieszczenia sal lekcyjnych i sanitariatów. Wydzielone będą też sale dla przedszkolaków, a także pomieszczenia zaplecza gastronomicznego i stołówki. Wymienione zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Budynek jest dostosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace są też prowadzone na zewnątrz. Wymienione zostanie ogrodzenie, wykonane też będą opaski i chodniki.

Jesienią bieżącego roku oddano do użytku nowoczesne boisko wielofunkcyjne, jakie powstało przy Szkole Podstawowej w Korzecku. Obiekt sportowy z nawierzchnią syntetyczną składa się z boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę oraz piłkę ręczną. Boisko wyposażone jest w niezbędny osprzęt sportowy. Inwestycja cieszy nie tylko uczniów szkoły, ale i wszystkich aktywnych mieszkańców Korzecka. Zupełnie nowego wyglądu nabrało również boisko przy Szkole Podstawowej w Chęcinach. Wykonane lata temu z asfaltowego betonu, obecnie ma nawierzchnię z syntetycznej trawy. Powstały również strefy bezpieczeństwa wokół boiska i piłkochwyty. Boisko wyposażone jest w bramki stacjonarne o konstrukcji aluminiowej oraz ławeczki dla sportowców i dla widowni. Poza tym, przebudowana została bieżnia do skoku w dal. Obiekt służy rozwijaniu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Dla władz samorządowych niezwykle istotne są inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Chęciny, dlatego sukcesywnie budowane są kolejne remizy dla Ochotniczych Straży Pożarnych, a druhowie mogą liczyć na wsparcie władz gminy w pozyskiwaniu nowoczesnego sprzętu. W bieżącym roku oddany został budynek strażnicy w Siedlcach, który przeszedł kompleksową rozbudowę i przebudowę. Obiekt stał się nowoczesny i funkcjonalny. W tym roku również strażacy z Radkowic otrzymali od samorządu lokalnego nowo wybudowaną remizę. Obiekt powstał na działce należącej do Gminy. Jest całkowicie dostosowany do współczesnych standardów, co pozwoli strażakom jak najlepiej pełnić ich służbę. Natomiast strażacy z OSP w Wolicy mogą cieszyć się z nowoczesnego strażackiego wozu ratowniczo-gaśniczego, o którego sfinansowanie zadbała Gmina Chęciny. Został on wyposażony między innymi w agregat prądotwórczy o napędzie spalinowym i mocy nominalnej umożliwiającej jednoczesne zasilanie reflektorów na maszcie oświetleniowym oraz sprzętu elektrycznego znajdującego się na wyposażeniu pojazdu. W ramach wyposażenia znalazła się tu także między innymi przenośna pompa szlamowa o dużej wydajności. Do jednostki z Ostrowa także trafił nowy sprzęt. Druhowie do swojej dyspozycji dostali motopompę pływającą, przecinarkę spalinową, tarczę ratowniczą i trzy specjalne mundury bojowe. Należy dodać, że w ubiegłym roku nowe wozy strażackie otrzymały także OSP w Bolminie i w Chęcinach.

Niemalże w samym sercu Chęcin zostanie wybudowany też nowoczesny i funkcjonalny komisariat. Powstanie on na terenie przekazanym na rzez policji przez Gminę i Miasto Chęciny. Obiekt budowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach, będzie usytuowany przy nowo budowanej Alei Piłsudskiego na Osiedlu Północ, w doskonałym miejscu ze względu na bliskość wielu instytucji i położenie nieopodal krajowego węzła drogowego, co sprzyjać będzie szybkiemu reagowaniu na różnego rodzaju zdarzenia.

Samorząd lokalny jest świadomy, że na rozwój gminy i poprawę jakości życia mieszkańców z pewnością wpływa dobra jakość dróg oraz rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, dlatego stale zabiega o środki i możliwości tworzenia niezbędnej infrastruktury. Końca dobiegają prace przy rozpoczętej w bieżącym roku przebudowie Alei Marszałka Piłsudskiego w Chęcinach. Dzięki jej realizacji, nie tylko mieszkańcy będą mieli lepszy komfort jazdy. W te rejony miasta przyjeżdża wiele osób do funkcjonującej tu przychodni zdrowia, przedszkola i żłobka. Buduje się także komisariat policji a w przyszłości powstanie strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstająca Aleja Marszałka Piłsudskiego zyskała nie tylko nową nawierzchnię. Jest tu już też chodnik, ścieżka rowerowa i zatoczki autobusowe, a wszystko to będzie dobrze oświetlone. Droga ta połączy część wschodnią i zachodnią miasta, co znacznie usprawni komunikację w Chęcinach.

Zakończona został budowa chodnika i drogi w Lipowicy, a niebawem ruszy przebudowa kolejnych dróg gminnych i powiatowych w Polichnie, na odcinku Siedlce-Łukowa, Ostrów-Wolica, oraz Lipowica-Przymiarki-Starochęciny. Zostaną wybudowane również dwa ronda w Chęcinach na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej oraz Białego Zagłębia, a także przy Szkole Podstawowej w Chęcinach.

W Chęcinach ruszyła kolejna duża inwestycja. W ramach rewitalizacji miasta powstanie Park Miejski, dzięki czemu królewskie miasto zmieni się nie do poznania, a ta jego część stanie się prawdziwą enklawą spokoju i relaksu. Park ma powstać do końca września przyszłego roku. To będzie inwestycja, która całkowicie odmieni oblicze Chęcin. Park miejski powstanie na blisko dwóch hektarach terenu usytuowanego w samym centrum miasta, będącego jednocześnie łącznikiem pomiędzy Osiedlem Północ a starym miastem. Będzie tu dużo zieleni, drzew i krzewów, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna dla nieco starszych i oczko wodne, alejki, stylowe ławeczki i oświetlenie, a to wszystko monitorowane i w pełni bezpieczne. Park miejski będzie wizytówką miasta na miarę królewskich Chęcin.

W Chęcinach powstanie także nowa siedziba biblioteki wraz z miejscem dla seniorów. W nowoczesny i energooszczędny obiekt zamienią się dawne budynki po byłej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Swoją siedzibę będzie tu miała nie tylko Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, ale i chęcińscy seniorzy. Obiekt ma być energooszczędny, ekologiczny, przyjazny różnym grupom społecznym z Gminy i Miasta Chęciny – w każdym wieku. To będzie dobre miejsce na spotkania Chęcińskiego Klubu Seniora, a także Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warto też dodać, że w budynku mają znaleźć się również lokale pod wynajem na działalność gospodarczą związaną z usługami dla mieszkańców, które zostaną udostępnione w ramach ogólnodostępnego przetargu na wynajem, a także przestronny hol. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany będzie też teren wokół budynku.

Niezwykłą troską ze strony chęcińskich samorządowców obejmowane są obiekty historyczne, świadczące o dawnej świetności i bogatej kulturze oraz tradycji Chęcin. Niszczejący budynek Synagogi już niebawem przejdzie całkowitą metamorfozę. Po wielu latach rozmów władz gminy Chęciny z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i działaniach podjętych w kierunku uregulowania stanu własności obiektu, przy jednoczesnym staraniu się o pozyskanie unijnego dofinansowania, dziś Chęciny mogą mówić o prawdziwym sukcesie. Zabytkowa XVII-wieczna Synagoga już niebawem stanie się chlubą i dumą Chęcin, która ściągnie tu jeszcze więcej turystów. Synagoga zostanie odrestaurowana, a w jej wnętrzach powstanie Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Nowo powstały ośrodek pamięci umożliwi zwiedzającym poznanie historii Żydów, którzy tak licznie zamieszkiwali miasto przed II wojną światową. Synagoga będzie doskonałym miejscem na bliższe poznanie kultury i codziennego życie ówczesnej społeczności żydowskiej.

Głównym motorem rozwoju gminy wciąż pozostaje turystyka. Ruszyły już pierwsze prace przy zalewie w Lipowicy, który stanie się kolejną wielką atrakcją. Działania rozpoczęły się od zniwelowania terenu wokół zalewu, inwentaryzacji i wycinki starych drzew. Ma tu powstać ścieżka rowerowa i spacerowa, a także ścieżka dydaktyczna, punkty widokowe i kładka z tarasem widokowym pozwalające na obserwację różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, parking, altany i ławeczki. Zaplanowana inwestycja ma całkowicie odmienić dotychczasowy wizerunek zalewu w Lipowicy, który od zawsze urzekał swoją wyjątkowością każdego, kto choć raz tu zawitał. Spokój i unikatowość Lipowicy zaczynają doceniać także ludzie z zewnątrz, którzy coraz liczniej chcą budować tutaj swoje domy.

Samorząd lokalny otwarty jest na nowe przedsięwzięcia i współpracę z inwestorami. Rozwojowi gminy sprzyja dostępność wolnych terenów do zagospodarowania i dobra infrastruktura techniczna. Niedawno zakończyły się prace przy budowie zlokalizowanego w Chęcinach Centrum Logistycznego 7R Park Kielce. Pierwsi najemcy już działają, a kolejni właśnie ruszyli z pracami montażowymi. Centrum Logistyczne 7R Park Kielce powstało na ponad 15-hektarowej działce zlokalizowanej przy trasie S7 i węźle Chęciny. W chwili obecnej trwa wyposażanie powierzchni magazynowych przez najemców. Jak szacuje się docelowo pracę ma tu znaleźć ponad 200 osób.

Samorząd Gminy Chęciny za swoje dokonania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, dobrego gospodarowania środkami publicznymi, pielęgnowania historii i tradycji swojej Małej Ojczyzny oraz szczególnej umiejętności wykorzystywania potencjału turystycznego gminy, był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany przez instytucje w Polsce i regionie. W marcu br. podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kultur w Kielcach wręczono nagrody „Świętokrzyskiej Victorii”, której celem jest promowanie najbardziej aktywnych świętokrzyskich samorządów, przedsiębiorstw i osób – społeczników, działających na rzecz swoich środowisk. Gmina Chęciny po raz kolejny znalazła się w gronie pięciu najlepszych gmin województwa świętokrzyskiego. Przypomnijmy, że „Victorią Świętokrzyską” Chęciny nagrodzone zostały w 2014 roku. Zaś ukoronowaniem dla działań samorządu chęcińskiego na rzecz rozwoju turystyki, była nagroda, jaką otrzymaliśmy podczas Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Gmina Chęciny została uhonorowana statuetką „Super Wędrowca świętokrzyskiego”. Jest to specjalne wyróżnienie za wybitne zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. Jedno z najważniejszych wyróżnień z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego osobiście odebrał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Celem działań samorządu lokalnego jest uczynienie gminy Chęciny społecznie i przedsiębiorczo otwartej na zachodzące zmiany, gdzie pamięta się o dziedzictwie przodków i wykorzystuje je do budo­wy nowoczesnego miejsca kultury, nauki, gospodarki i turystyki. Przedstawione działania i inwestycje zrealizowano przy optymalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych, atutów gospodarczych, walorów ziemi chęcińskiej, potencjału ludzkiego, ale przede wszystkim dzięki długofalowej i realnej wizji władz samorządowych, dotyczącej rozwoju Gminy i Miasta Chęciny.

Materiał informacyjny

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.