Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tomasz Trepka

Z Ameryki na Kielecczyznę. Historia „Robota”

Z Ameryki na Kielecczyznę. Historia „Robota”
Tomasz Trepka

Był jednym z najdzielniejszych i najzdolniejszych żołnierzy na Kielecczyźnie oddanych walce z niemieckim okupantem. Mimo to, przez lata pozostawał niezasłużenie w cieniu innych znanych cichociemnych – kapitana Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i porucznika Jana Piwnika „Ponurego”. O kim mowa? O podporuczniku Waldemarze Szwiecu „Robocie”.

Zasadniczym celem twórców filmu dokumentalnego było spopularyzowanie osoby i partyzanckiej działalności podporucznika Waldemara Szwieca „Robota”. – W pamięci wielu ugruntowały się zazwyczaj jedynie dwaj dowódcy partyzanccy – pułkownik Jan Piwnik pseudonim „Ponury” oraz major Eugeniusz Kaszyński pseudonim „Nurt” – mówił doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i współtwórca scenariusza.

Przypomnieć jego osobę i nieprzeciętne dokonania bojowe postanowili przedstawiciele Fundacji Kultury imienia Stefana Kudelskiego oraz historycy. Dzięki tej współpracy powstał film „Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca”. Przeczytaj jak powstał film, dowiedz się jakie były bohaterskie losy "Robota" w tym artykukule. 

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

odzyskaj hasło

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Tomasz Trepka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.