Lepiej nosić soczewki, czy okulary? Radzi znany lekarz

Czytaj dalej
Iwona Rojek

Lepiej nosić soczewki, czy okulary? Radzi znany lekarz

Iwona Rojek

O tym, jaki rodzaj soczewek wybrać, dzienne, miesięczne, czy lepiej pozostać przy okularach rozmawiamy z doktorem Januszem Cieślikiem, specjalistą okulistyki z Kielc.


Prawie 60 procent osób korzystających z soczewek kontaktowych uważa, że ich noszenie, zamiast okularów, podnosi ich samoocenę, a około 80 procent twierdzi, że wiedzie im się lepiej odkąd noszą soczewki kontaktowe. Panie doktorze, czy soczewki kontaktowe to dobra alternatywa dla okularów?

Jak najbardziej. Zostały wymyślone prawie sto lat temu, ale dopiero w latach 60. ubiegłego wieku Czesi wynaleźli materiał, który spełniał warunki umożliwiające rozwój współczesnej kontaktologii. Wynalazek ten na rynki wprowadzili Amerykanie.

Soczewki są obecnie modne, czy naprawdę lepsze od okularów?
W przypadku młodych ludzi, którzy zresztą noszą je najczęściej, może to być kwestia mody i wygody. Mając soczewki łatwiej uprawiać sport, biegać, jeździć na nartach, na rowerze, wiele rodzajów soczewek właściwie koryguje wzrok. Noszenie okularów
było dla wielu osób pewnym obciążeniem, piętnem, są przekonani, że jako okularnicy tracą na urodzie. Z drugiej strony, niekiedy noszenie soczewek jest niemożliwe, niektóre osoby powinny nadal zakładać okulary, ale nie muszą z tego powodu ubolewać. Obecnie do wyboru jest cała masa fasonów i kolorów okularów i można w nich wyglądać bardzo interesująco.

  Lepiej  nosić soczewki, czy okulary? Radzi znany lekarz
Doktor Janusz Cieślik

Od jakiego wieku można nosić soczewki?
Nie ma wyraźnych zaleceń, ale logika i rozsądek podpowiadają, że dobrze by było, gdyby nosiły je osoby, które będą mogły je samodzielnie zakładać i dbać o higienę.
Nie dzieci, tylko nastolatki,
bo ciężko byłoby takim zadaniem obciążać rodziców.

Dla kondycji oka lepsze są jednak soczewki czy okulary?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od rodzaju wady, jak szybko ona postępuje, tego, jak dana osoba toleruje soczewki. Często jest tak, że ludzie noszą okulary i soczewki na zmianę i jest to dobre rozwiązanie. Generalnie soczewki lepiej się sprawdzają przy korygowaniu krótkowzroczności, z kolei okulary są mniejszym obciążeniem dla oczu.

Bywa tak, że ludzie kupują soczewki w sklepach, nie konsultując tego z okulistą, to prawidłowe zachowanie?
Niedopuszczalne, w niektórych krajach, na przykład w USA, jest to regulowane przez prawo. Soczewek nie może dobierać i sprzedawać osoba bez uprawnień. O tym, jaki rodzaj soczewek będzie dla nas najlepszy, musi zdecydować doświadczony okulista. Nieodpowiednimi możemy sobie bardzo zaszkodzić. Nie można pójść do sklepu, powiedzieć, poproszę soczewkę minus trzy i kupić ją bez wcześniejszych, dokładnych badań.

Mamy wiele rodzajów soczewek: dzienne, miesięczne, roczne, które wybrać? A czym grozi noszenie soczewek dłużej?

Soczewki różnią się ceną, przydatnością, strukturą materiału, z jakiego są wykonane. Roczne są nawet lepsze od kwartalnych, bo materia, z jakich są zrobione, jest bardzo dobrej jakości. Nie polecałbym nikomu stosowania soczewek po upływie terminu ważności. Wtedy możemy się nabawić stanu zapalnego czy odczynu alergicznego.

Panie doktorze, a można ucinać siebie w soczewkach krótką drzemkę w ciągu dnia, czy pójść w nich spać?
To absolutnie niewskazane. Przed zaśnięciem soczewkę należy wyjąć z oka, bo grozi nam niedotlenienie czy inne poważne schorzenia, zmiany widzenia, które mogą się odezwać nawet po latach.

Pływanie w soczewkach w basenie jest wskazane?
Nie widzę problemu, jedynym dyskomfortem może być to, że soczewka wypłynie i stracimy ją.

A jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek?
Pieczenie, łzawienie, ból oka, chroniczne nieżyty spojówkowe. Soczewki należy zakładać zawsze czystymi rękami, żeby nie wprowadzić szkodliwych bakterii.

Doktor Janusz Cieślik

Iwona Rojek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.