Konferencja TRI BIKE-EXPO po raz pierwszy

Czytaj dalej
redakcja

Konferencja TRI BIKE-EXPO po raz pierwszy

redakcja

Już 23 września, podczas największych w naszej części Europy targów rowerowych Kielce Bike-Expo odbędzie się konferencja poświęcona fenomenowi triathlonu. Gościem wydarzenia będzie między innymi aktor, Kuba Wesołowski. Zobacz, co będzie w programie konferencji!

Triathlon to jedna z najprężniej rozwijających się dyscyplin sportu, przyciągająca na start rzeszę sportowców. „Ludźmi ze stali” chcą stać się sportowcy amatorzy różnych dyscyplin wytrzymałościowych. Frekwencja na triathlonach wynika z unikalnej cechy tej dyscypliny pozwalającej wykorzystywać talenty biegaczy, rowerzystów i pływaków. Jest coś jeszcze. Nawet amator może zakwalifikować się na prawdziwe mistrzostwa świata i przeżyć przygodę życia. Oczywiście niezbędna jest pasja, samozaparcie i żelazna konsekwencja. Podczas konferencji pokażemy, że triathlon jak mało która dyscyplina pozwoli „przekroczyć siebie”. Zmotywujemy do treningów oraz omówimy sztuczki pozwalające poprawić efektywność na trasie. Eksperci poszerzą wiedzę zarówno tych, którzy pragną ukończyć swój pierwszy wyścig, jak i za awansowanych sportowców, którzy chcą poprawić swoje rekordy życiowe. Poniżej prezentujemy program konferencji zaplanowanej na przedostatnią sobotę września w Targach Kielce.

„NIEMANIEMOGĘ”, czyli zostań Mistrzem Świata Ironman

To opowieść o amatorze, który w kryzysie wieku średniego zdecydował się zająć aktywnością fizyczną. W wyniku tej decyzji w ciągu kilku lat, doprowadził do zakwalifikowania się na MŚ Ironman w 2012 roku. Ale generalnym celem jaki postanowił zrealizować, jest zdobycie mistrzostwa świata w kategorii wiekowej M50. Prezentacja pokaże nie tylko drogę od początkującego do Mistrza Polski Amatorów, ale także wypunktuje wyzwania jakim musi sprostać każdy zawodnik. Prelegent – Marcin Konieczny - zwróci szczególną uwagę na kwestie motywacji wewnętrznej oraz zewnętrznej, aspekty sprzętowe, ale i wiedzę niezbędną do efektywnego i efektownego realizowania postawionych celów.

Konferencja TRI BIKE-EXPO po raz pierwszy

Dobór sprzętu ma znaczenie!
Redaktorzy magazynu Triathlon doradzą jaki wybrać rower na początek przygody z triathlonem oraz jak modyfikując swój sprzęt zyskać cenne minuty na odcinku rowerowym wraz z postępującym rozwojem sportowym. Aerodynamika ma kluczowe znaczenie. Producenci, zachwalając swój towar, przekonują nabywców o wyższości ich sprzętu, często powołują się na badania poszczególnych produktów wykonywane w tunelach aerodynamicznych. Prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga, szef Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, gdzie mieści się jeden z najnowocześniejszych tuneli aerodynamicznych w Polsce (!), zakwestionował sens badań cząstkowych. Zwrócił uwagę na przeważający wpływ ciała użytkownika na zachowanie strug powietrza opływających konstrukcję roweru. To skłoniło redakcję Triathlonu do przeprowadzenia badań podczas realnej jazdy. Statyczne próby w tunelu aerodynamicznym nie zapewniłyby oczekiwanej precyzji.

Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim redaktorzy przeprowadzili testy w sterylnych, aerodynamicznie, warunkach toru kolarskiego BGŻ BNP Paribas Arena w Pruszkowie. W czasie konferencji testerzy i redaktorzy opiszą przeprowadzone próby, zaproponują modyfikacje pozwalające odnieść największe zyski czasowe i zaprezentują wykład pokazujący czy rower triathlonowy jest najlepszym rozwiązaniem dla startującego.

Komfort na rowerze
Pokonanie dystansu 1/2 Ironman czy pełnego Ironmana to duże wyzwanie dla amatora, który musi na rowerze przejechać 90 lub 180 km, a później przebiec pół albo cały maraton. Dlatego komfort na rowerze jest jedną z najistotniejszych kwestii. Decyduje o tym ustawienie optymalnej pozycji, dlatego warto zlecić to profesjonalnym bikefitterom. Zwłaszcza, że do zyskania jest nie tylko eliminacja „bólu w krzyżu”, ale i lepsza aerodynamicznie pozycja, dzięki której można szybciej i łatwiej dojechać do mety etapu rowerowego. Jak wiadomo zdecydowanie największy opór czołowy generuje zawodnik, a nie sam rower. Wynik na mecie w dużej mierze zależy od ustawionej pozycji. Na konferencji Krystyn Lipiarski, jeden z najbardziej doświadczonych fitterów w Polsce, poruszy między innymi takie kwestie:

Konferencja TRI BIKE-EXPO po raz pierwszy

Olimpijka czy Ironman?
Teoretycznie jedynie długości poszczególnych dystansów są inne, ale tak naprawdę to dwa różne światy. Kacper Adam, czołowy polski triathlonista, opowie o różnicach pomiędzy „Olimpijką” i „Ironmanem”. Co zmienia długość odcinka pływackiego, oraz jak na dobór sprzętu, sposób treningu czy wręcz samą taktykę wyścigu wpływa możliwość jazdy na kole (drafting).

Czytaj więcej o Kielce Bike-Expo 2017

redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.