Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce odcinek 9]

Czytaj dalej
Fot. Gabriel Przybylski
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce odcinek 9]

Bartłomiej Bitner

Są położone w wyjątkowym miejscu, dlatego z lotu ptaka wyglądają bardzo ładnie. Kielce „z góry” prezentujemy na portalu echodnia.eu – tym razem z tej perspektywy pokazujemy południowe tereny miasta, między innymi Bukówkę, Dyminy, Posłowice i Sitkówkę.

Bukówka składa się przede wszystkim z domków jednorodzinnych. Nie brak tu jednak też kilku niskich bloków. W tej części miasta ulokowane jest Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Niedaleko, w lesie, znajduje się cmentarz jeńców radzieckich, którzy w czasie II wojny światowej zginęli w istniejącym w pobliżu obozie niemieckim.

Na południe od Bukówki są Kleckie. To bardzo mała, otoczona z każdej strony lasem część miasta. Z kolei na północ od Bukówki mamy osiedle Pod Telegrafem. Nie jest zbyt duże – składa się z zabudowy jednorodzinnej i kilku apartamentowców. Leży u podnóża góry Telegraf, która jest najwyższym szczytem w Kielcach, liczącym – w zależności od tego, jak podają różne opracowania – 406 lub 408 metrów wysokości.

Telegraf znajduje się na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Należy do Pasma Dymińskiego, podobnie jak góry Dymińska i Hałasa. Z kolei do Pasma Posłowickiego, również ciągnącego się w obszarze Kielc, zaliczają się takie góry jak między innymi Ostra, Biesak czy Kolejowa.

Ta ostatnia góra leży koło Słowika. To dawna willowa i wypoczynkowa część miasta. Dziś składa się z domków jednorodzinnych. Na południu od Słowika znajduje się Sitkówka. Jest bardzo przemysłowym rejonem Kielc. Mamy tu domki jednorodzinne, ale znajdują się one w cieniu przedsiębiorstwa Trzuskawica.

Przemysłowego charakteru nie mają Posłowice. Tutaj spotkamy tylko zabudowę jednorodzinną, ciągnącą się wzdłuż ulic Posłowickiej, Leśniówki oraz Na Stole. Co innego zaś w Dyminach. Domków tu najwięcej, ale jest też sporo różnych zakładów i siedzib firm. W tej części miasta znajduje się lecznica dla zwierząt, czyli Świętokrzyskie Centrum Weterynarii, a obok Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.