Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 8]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 8]

Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka bez dwóch zdań wyglądają ładnie. Na portalu echodnia.eu pokazujemy, jak z tej perspektywy prezentuje się miasto w rejonie ulicy księdza Piotra Ściegiennego, ale począwszy od osiedla Jana Czarnockiego i Krakowskiej Rogatki, a na Ka­wetczyźnie skończywszy.
Osiedle Czarnockiego jest dosyć małe, leży między ulicami Tarnowską, Prostą, Żeromskiego i Seminaryjską. Tworzy go zabudowa blokowa w kształcie prostokąta. Na południu graniczy z Psimi Górkami, bezleśnym wzniesieniu Pasma Kadzielniańskiego z pozostałościami po wyrobisku skalnym.

Niedaleko znajduje się Krakowska Rogatka, a tuż przy niej – budynek Wojewódzkiego Domu Kultury imienia Józefa Piłsudskiego, jednej z największych jednostek kulturalnych w regionie. Obok, na placu imienia właśnie Piłsudskiego, stoi pomnik Czynu Legionowego, od którego odchodzi aleja Legionów.

Między aleją Legionów a ulicą Ściegiennego znajduje się Kolporter Arena, swego czasu najnowocześniejszy stadion piłkarski w Polsce. Na południe od obiektu, wzdłuż ulicy Ściegiennego, leżą Ściegiennego leżą nekropolie – między innymi cmentarze Stary i Nowy. Na wschód od tego drugiego usytuowane jest osiedle Jana Kochanowskiego, które ma zbliżony do prostokąta kształt i składa się z niskich i wysokich bloków oraz apartamentowców.

Na południe od ulicy Wapiennikowej znajduje się dzielnica Barwinek, a w niej osiedle o takiej samej nazwie. Jest jednym z największych w Kielcach. Spotkamy tu przede wszystkim niskie bloki, ale są też charakterystyczne, bo mające niebieską elewację trzy wieżowce. W pobliżu, w tej samej dzielnicy, są dwa znacznie mniejsze osiedla – Ściegiennego i Zacisze.

Po zachodniej stronie Barwinek graniczy z Baranówkiem. Tutaj przeważa zabudowa jednorodzinna, ale stoi już kilka nowoczesnych apartamentowców, w tym te powstające w ramach inwestycji Nowy Baranówek. Na zachodnim krańcu Baranówka, przy ulicy Szczepaniaka, ulokowany jest dawny stadion kieleckiej Korony.

Z Baranówkiem i Barwinkiem sąsiaduje Kawetczyzna. To południowa część Kielc, leżąca u stóp pasm Posłowickiego i Dymińskiego. Są tutaj domki jednorodzinne. Swoją siedzibę ma tu zakon Karmelitanek Bosych.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.