Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 7]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 7]

Bartłomiej Bitner

Czy warto oglądać Kielce z lotu ptaka? To pytanie retoryczne, bo z tej perspektywy stolica naszego województwa wygląda wspaniale. Pokazujemy, jak „z góry” prezentują się południowo-wschodnie rejony miasta.

Zaczynamy od osiedla KSM. To potoczna nazwa leżącego w dzielnicy Wielkopole osiedla mieszkaniowego, która wzięła się od jego administratora – Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgodnie z nazwami urzędowymi, dzieli się ono na dwa osiedla – Zagórska Północ i Zagórska Południe. Oba składają się z bloków niskich i wysokich. Jak same nazwy wskazują, osiedle Zagórska Północ położone jest na północ od ulicy Zagórskiej, a osiedle Zagórska Południe – na południe. W sumie na obu mieszka około 10 tysięcy osób. Dodajmy, że osiedle Zagórska Północ jest najstarszym osiedlem spółdzielni KSM. Tutaj znajduje się kultowy już kielecki basen, nazywany – ze względu na dawną nazwę ulicy Szczecińskiej – basenem na Piecka.

Na południe od KSM-u mamy Wietrznię. To teren, na którym znajduje się dawny kamieniołom po eksploatacji wapieni. Obecnie jest tam rezerwat przyrody Wietrznia imienia Zbigniewa Rubinowskiego. Wietrznia stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Kielc i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz turystów. Po wschodniej stronie liczącego 312 metrów wysokości wzniesienia znajduje się Centrum Geoedukacji Wietrznia.

Na południe od Wietrzni są domki jednorodzinne i spore tereny przemysłowe. Obok nich będzie przebiegać najnowsza ulica w Kielcach – rotmistrza Witolda Pileckiego. Obecnie trwa już zaawansowana budowa tej drogi, która ma być gotowa w maju przyszłego roku. Jest niezwykle oczekiwana przez kierowców, bo usprawni wyjazd z Kielc w kierunku Daleszyc i Staszowa.

Na wschód od powstającej szosy leży osiedle domków jednorodzinnych Ostra Górka. Jest dosyć młode – ostatnie nadania nazw nowym tutejszym ulicom nastąpiły w 1994 roku.

Na północ od Ostrej Górki – dawniej również Ostrogórki – przebiega wzniesienie, które kończy ciągnące się przez Kielce Pasmo Kadzielniańskie. Za nim mamy Zagórze, a nazwa tej części miasta idealnie odzwierciedla jej usytuowanie w terenie. Tutaj są domki jednorodzinne, a uwagę zwraca zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1865 roku.

Najdalej na wschód Kielc wysunięte są Domaszowice Wikaryjskie, które kiedyś z Domaszowicami w gminie Masłów tworzyły jedną wieś, oraz Cedro Mazur. Zabudowę stanowią tutaj domki jednorodzinne. W tej części znajduje się największa kielecka nekropolia, czyli Cmentarz Cedzyna, nazywany tak ze względu na miejscowość graniczącą z miastem. Między Domaszowicami a cmentarzem jest – nieco już chyba zapomniany – zalew Mójcza.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.