Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 6]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 6]

Bartłomiej Bitner

Bez dwóch zdań warto zobaczyć Kielce z lotu ptaka, bo z tej perspektywy prezentują się wspaniale. Teraz pokazujemy, jak „z przestworzy” wygląda Śródmieście.

Głównym placem miasta jest Rynek. Ma kształt czworoboku, przypominający raczej zwichrowany nieco trapez. W przeszłości nazywał się placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a w czasie PRL-u placem Partyzantów Armii Ludowej. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej Niemcy nazwali go Adolf-Hitler-Platz. Jeszcze 10 lat temu Rynek prezentował się zupełnie inaczej. Jego centrum stanowiła wybudowana jako zbiornik przeciwpożarowy fontanna. Dziś, po przebudowie tego miejsca, wodotrysku już nie ma, a Rynek całkowicie zmienił swe oblicze i stał się miejscem, które dla mieszkańców i turystów pełni funkcję rekreacyjną.

Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi budynek ratusza – Urzędu Miasta Kielce. Na północ mamy kamienice i nowoczesne budynki, ale już przy alei IX Wieków Kielc. Między jej jezdniami, ale z adresem Warszawska 17, stoi nieco ponad 100-letni budynek synagogi, w którym dziś mieści się Archiwum Państwowe w Kielcach. Niedaleko, między wspomnianą aleją a ulicą Bodzentyńską, znajduje się XVIII-wieczny kościół Świętego Wojciecha. Jego początek datuje się na XI wiek, kiedy to postawiono w tym miejscu niewielki drewniany kościół, związany z legendą o powstaniu Kielc. Na południu, na placu Moniuszki, jest charakterystyczny gmach Kieleckiego Centrum Kultury, obok którego w 2001 roku odsłonięto pierwszy na świecie pomnik jazzmana Milesa Davisa.

U zbiegu ulic Źródłowej i Seminaryjskiej znajduje się wielki plac targowy, czyli popularne bazary. Słowo to – bazary – okazało się w niedawno zorganizowanym przez Instytut Dizajnu konkursie najpopularniejszym słowem w Kielcach, które jest typowym dla Świętokrzyskiego regionalizmem i – co ciekawe – nigdzie indziej nie jest mówione w kontekście miejsca w liczbie mnogiej.

Na zachód znajdują się nowoczesny, otwarty w 2012 roku budynek Filharmonii Świętokrzyskiej imienia Oskara Kolberga oraz budynki szkół sióstr Nazaretanek i II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego. Nieopodal jest plac Wolności – dawniej nazywający się placem Bazarowym i w okresie PRL-u placem Obrońców Stalingradu – a także Muzeum Zabawek i Zabawy. Na placu zwraca uwagę pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dalej na zachód mamy skwer Stefana Żeromskiego i szereg najważniejszych historycznie budynków w Kielcach. Przy ulicy Jana Pawła II mamy Wyższe Seminarium Duchowne, kościół Świętej Trójcy, Dworek Laszczyków, bazylikę katedralną, a po jej zachodniej stronie stoi najbardziej rozpoznawalny zabytek miasta – XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich z Muzeum Narodowym i ozdobnym Ogrodem Włoskim. Tuż obok, na stoku Wzgórza Zamkowego, mamy budynek Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którego siedzibą są pomieszczenia dawnego więzienia, oraz Pałac Tomasza Zielińskiego, a dalej – Park imienia Stanisława Staszica i Staw Parkowy.

Ale centrum Kielc to przede wszystkim największy deptak w mieście i jego wizytówka – ulica Sienkiewicza, zwana potocznie „Sienkiewką”. Ma ponad 1200 metrów długości, a od strony placu Moniuszki rozpoczyna się pomnikiem swojego patrona. Przy niej znajduje się wiele ważnych obiektów, których wymienienie zajęłoby chyba tyle samo czasu, co ten odcinek. Najciekawsze to kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, budynek hipoteki, plac Artystów czy gmach obecnego Banku Gospodarki Żywnościowej. Zmodernizowana w latach 2001-2006 „Sienkiewka” kończy się przy Best Western Grand Hotelu, a więc dawnych Łysogórach, i przed dworcem kolejowym. Historia dworca sięga 1885 roku, ale obecny jego budynek istnieje od 46 lat.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.