Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 5]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 5]

Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka są niezwykłe. Dlatego kontynuujemy nasz cykl - teraz prezentujemy w nim, jak „z przestworzy” wyglądają tereny osiedla Sandomierskiego i dzielnicy Nowy Folwark.

Osiedle Sandomierskie znajduje się na terenie Wielkopola, jednej z większych obszarowo dzielnic miasta. Jego lokacja to obszar między aleją Solidarności i ulicami Sandomierską, Poleską oraz Leszczyńską. Jest administrowane przez Kielecką Spółdzielnię Mieszkaniową, dlatego potocznie nazywa się to osiedle KSM-em. Nazwa Sandomierskie, ustalona w 1996 roku, nawiązuje do głównej arterii, która przebiega na południowych obrzeżach osiedla. Składa się ono z bloków wysokich i niskich, których jest więcej. To na Sandomierskim zlokalizowane są komendy miejska i wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej oraz akademiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, czyli domy studenta Odyseja, Fama, Melodia i Łącznik.

Nowy Folwark to dosyć duża dzielnica Kielc, którą w większości stanowi zabudowa w postaci domków jednorodzinnych. Tutaj znajdują się też tereny przemysłowe, w rejonie ulic Górnej, Zbożowej, Żniwnej i Domaszowskiej. To tu, w halach po dawnych warsztatach samochodowych milicji i bazie ZOMO, mieści się znana w całych Kielcach Baza Zbożowa, będąca od ponad 10 lat miejscem, które skupia wielu różnych artystów.

Nowy Folwark przecina dziś prawie 7-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S74 z Kielc do Cedzyny, który stanowi ważny wyjazd z miasta. Na północ od „ekspresówki” znajduje się charakterystyczny budynek Kieleckiego Centrum Biznesu z Hotelem Kongresowym i Salą Kongresową. Tuż obok niego znajduje się Astra Park, a po wschodniej stronie biurowca, przy ulicy Świętokrzyskiej – kampus Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który leży niemal u stóp wzgórza położonego w rejonie ulic Ciekockiej i Wysokiej.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.