Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 4]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 4]

Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka wyglądają niezwykle. Teraz prezentujemy, jak „z przestworzy” prezentują się osiedla Bocianek, Słoneczne Wzgórze, Szydłówek Górny, Świętokrzyskie i Na Stoku oraz dzielnica Dąbrowa.

Na początek krótkie przypomnienie – cykl „Podniebne Kielce” to cotygodniowe kilkuminutowe odcinki, które premierę mają w każdy poniedziałek na echodnia.eu. Przybliżamy w nich kolejne części miasta – nie tylko pokazujemy je z lotu ptaka, ale przedstawiamy też różne informacje i ciekawostki, które się z nimi wiążą.

Dodajmy, że pomysłodawcą cyklu jest „Echo Dnia”, ale jego realizacji partneruje Urząd Miasta Kielce. Dlatego zarówno redaktor naczelny „Echa” Stanisław Wróbel, jak i prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapraszają wszystkich do oglądania stolicy województwa świętokrzyskiego „z góry”.

W czwartym odcinku na naszym portalu prezentujemy północno-wschodnią część Kielc, na którą składają się osiedla Bocianek, Słoneczne Wzgórze, Szydłówek Górny, Świętokrzyskie i Na Stoku oraz dzielnica Dąbrowa.

Ale najpierw tereny między alejami IX Wieków Kielc i Solidarności oraz ulicami Warszawską i Świętokrzyską. Tutaj znajdują się dwa największe centra handlowe w Kielcach – galerie Korona i Echo. Korona jest młodsza, bo działa od maja 2012 roku, ale za to mniejsza niż Echo, w którym – po rozbudowie w latach 2009-2011 – zakupy można zrobić w około 300 sklepach. W tej części miasta mamy Szpital Kielecki imienia Świętego Aleksandra przy ulicy Kościuszki, a także Politechnikę Świętokrzyską. Kampus uczelni liczy 22 hektary, na których znajdują się między innymi pięć budynków dydaktycznych, hala sportowa i Filon, Laura, Bartek, Asystent, Mimoza oraz Proton, czyli sześć akademików.

Osiedle Bocianek powstało w latach 70. ubiegłego wieku, a swoją nazwę zyskało w 1980 roku. Składa się z niskich bloków. Na jego terenie znajdują się też nowoczesne apartamentowce.

Osiedle Słoneczne Wzgórze swą nazwę zyskało ze względu na charakterystyczną cechę miejsca, na którym zostało zlokalizowane. Składa się z bloków niskich i wysokich, z których rozciąga się widok na centrum Kielc.

Po zachodniej stronie Słonecznego Wzgórza leży Nowy Szydłówek. To niewielka część dzielnicy Szydłówek, na którą składają się głównie domki jednorodzinne.

Osiedle Świętokrzyskie to jedno z największych osiedli w Kielcach. Jego zabudowę stanowią bloki i wieżowce. Świętokrzyskie jest najwyżej umiejscowionym osiedlem w mieście – znajduje się na wysokości nieco powyżej 340 metrów nad poziomem morza. Dla przykładu Góra Karczówka ma „tylko” 340 metrów wysokości.

Osiedle na Stoku znajduje się na północ od Świętokrzyskiego i jest równie duże. Na Stoku to bloki oraz wieżowce wybudowane w latach 80. XX wieku.

Na koniec dzielnica Dąbrowa. To tereny z domkami jednorodzinnymi. Uroczo, bo nad Silnicą jest tam położony stadion Orląt Kielce, a przy ulicy Szybowcowej stoi zabytkowa drewniana kaplica Matki Boskiej Pocieszenia z 1866 roku.

Bartłomiej Bitner

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.