Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce odcinek 3]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce odcinek 3]

Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka wyglądają niezwykle. Tym razem pokazujemy, jak „z góry” prezentują się dzielnica Piaski oraz osiedla Dąbrowa, Sady, Sieje, Szydłówek, Uroczysko i Związkowiec. Czas na trzeci odcinek „Podniebnych Kielc”.

Przypomnijmy, że cykl to cotygodniowe kilkuminutowe odcinki, które premierę mają w każdy poniedziałek na echodnia.eu. Przybliżamy w nich kolejne części miasta – nie tylko pokazujemy je z lotu ptaka, ale przedstawiamy też różne informacje i ciekawostki, które wiążą się z danymi dzielnicami i osiedlami.

Dodajmy, że pomysłodawcą cyklu jest „Echo Dnia”, ale jego realizacji partneruje Urząd Miasta Kielce. Dlatego zarówno redaktor naczelny „Echa” Stanisław Wróbel, jak i prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapraszają wszystkich do oglądania stolicy województwa świętokrzyskiego „z góry”.

Dziś na naszym portalu w drugim odcinku prezentujemy północno-wschodnią część Kielc, na którą składają się dzielnica Piaski oraz osiedla Dąbrowa, Sady, Sieje, Szydłówek, Uroczysko i Związkowiec.

Osiedle Sady to głównie bloki, w tym wieżowce. Na jego terenie znajduje się najwyższy budynek w Kielcach, czyli 14-piętrowy biurowiec przy ulicy Targowej. Na południu tej części miasta mamy zaś budynki Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego. Po zachodniej stronie osiedla płynie Silnica, obok której biegnie ścieżka rowerowa, powstała jako pierwsza w mieście. Na zachód od Sadów znajdują się kościół Świętego Krzyża i nasz kielecki spodek, czyli budynek dworca PKS.

Szydłówek to nie tylko dzielnica, ale też osiedle pod taką nazwą. Na nim dominują niskie bloki. Charakterystycznym obiektem jest kościół świętego Józefa Robotnika.

Północ Szydłówka to już osiedle Uroczysko. Składa się z wysokich i niskich bloków. Tutaj jest kompleks budynków podstawówki i liceum, a także kryta pływalnia „Mors”.

Osiedle Związkowiec leży po północnej stronie ulicy Władysława Orkana. Tylko niewielką jego część stanowią wieżowce i bloki. To osiedle domków jednorodzinnych powstałych głównie w latach 70. i 80.

Osiedle Sieje to jeden z najdalej na północ wysuniętych skrawków Kielc. Składają się na nie niskie nowoczesne bloki Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Osiedle to jest częścią dzielnicy o takiej samej nazwie, która ma charakter typowo przemysłowy. Zdecydowanie dominują tu różne zakłady i przedsiębiorstwa.

Dzielnica Piaski, a w zasadzie jej wschodnia część, to tereny w rejonie największego zbiornika wodnego w Kielcach, a więc Zalewu Kieleckiego. Na północ od niego powstają apartamentowce, a jest już tam kilka domków. Po zachodniej stronie akwenu znajdują się zaś cmentarz i obiekty sportowo-wypoczynkowe klubu Tęcza-Społem Kielce, czyli między innymi korty tenisowe.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.