Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce odcinek 11]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce odcinek 11]

Bartłomiej Bitner

Z lotu ptaka Kielce wyglądają niesamowicie. Dlatego ukazujemy je z tej perspektywy na portalu echodnia.eu. Tym razem „z góry” prezentujemy zachodnie tereny miasta, między innymi Białogon, Zalesie i Słowik.

11 odcinek naszego cyklu zaczynamy od Białogonu. To znacznie oddalona od centrum miasta dzielnica Kielc, w której spotkamy domki jednorodzinne. Do granic administracyjnych stolicy województwa świętokrzyskiego została włączona w 1966 roku. Białogon zaczął istnieć jako osada przemysłowa. Jego centralnym punktem jest wybudowany w latach 1814-1817, z inicjatywy Stanisława Staszica, zakład, którego większość budynków ma dziś status zabytkowych. Powstał jako huta „Aleksandra”, w której między innymi pozyskiwano miedź. Potem przebudowano ją na odlewnię żeliwa, a powstawały w niej lufy armatnie czy pociski artyleryjskie. Obecnie jest to Kielecka Fabryka Pomp „Białogon”.

W dzielnicy tej znajduje się jeden najpiękniejszych zabytków sakralnych w regionie. To drewniany, kryty gontem kościółek należący do parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Wybudowano go w latach 1917-1918. W przyszłym roku będzie więc miał już sto lat. Będzie to święto dla parafii, dodajmy bardzo wyjątkowe, bo połączone z pięcioleciem funkcjonowania nowego, znajdującego się nieopodal kościoła.

Ale na obrzeżach Białogonu też jest wiele ciekawych obiektów. Przy ulicy Chłopskiej, za cmentarzem, ulokowane jest największe ujęcie wód podziemnych w naszym województwie. Tworzące go budynki leżą za południowym stokiem Góry Brusznia, na której stoi krzyż upamiętniający miejsce spotkania powstańców styczniowych w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, planujących atak na stacjonujący w Kielcach jeden z oddziałów rosyjskiego wojska.

Niedaleko, przy ulicy Siedmiu Źródeł, jest stadion Polonii Białogon. W jego pobliżu, u podnóża Góry Stokowej, znajduje się najstarsze kieleckie ujęcie wody pitnej. Powstało pod koniec lat 20. ubiegłego wieku w wyniku obudowania największego z kilku wywierzyskowych źródeł. Woda płynęła stąd do kranów do 1974 roku, kiedy to w pobliżu powstały studnie głębinowe.

Dalej mamy Pietraszki. To bodaj najmniejsza część Kielc. Składa się z kilkunastu domów jednorodzinnych, ale stoi tam też jeden ciekawy i zapomniany już budynek. Jest schowany w lesie, mało kto o nim słyszał. Powstał w latach 1937-1939 jako siedziba Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, który z powodu wybuchu wojny nigdy nie rozpoczął działalności. Dziś obiekt należy do Caritas Diecezji Kieleckiej. Pietraszki w całości leżą na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, niedaleko zlewni rzek Sufragańca i Silnicy do Bobrzy. To idealna część miasta na spacery i do jazdy na rowerze.

Za rzeką Bobrzą znajduje się Dobromyśl. Tutaj mamy zabudowę jednorodzinną, a także ogródki działkowe. Na południe od nich jest już Zalesie. To bardzo spokojny rejon miasta. Zalesie dzieli się na pierwsze i drugie. Pierwsze to domki stojące przy ulicy Zalesie i w jej pobliżu, a drugie znajduje się na samym już końcu Kielc, w pobliżu węzła drogowego Jaworznia. Tutaj też mamy zabudowę jednorodzinną.

Na koniec Słowik, a ściślej jego część położona pod górą Patrol. Składa się z domków jednorodzinnych, obok których znajduje się teren klubu Stella Kielce. Trenują tu łucznicy, którzy odnoszą wiele ogólnopolskich i międzynarodowych sukcesów. Najbardziej znanym zawodnikiem Stelli jest Rafał Dobrowolski. Na Słowiku, tuż przy Stelli, znajduje się most imienia kapitana Kazimierza „Herwina” Piątka.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.