Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 10]

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 10]

Bartłomiej Bitner

Ich położenie jest wyjątkowe, dlatego z lotu ptaka wyglądają wspaniale. Kielce z tej perspektywy prezentujemy na portalu echodnia.eu – tym razem „z góry” pokazujemy centralno-południowe tereny miasta, między innymi dzielnicę Pakosz i osiedle Chęcińskie.

Zaczynamy od Śródmieścia i wzgórza Karscha. Jego nazwa wiąże się z usytuowanym na nim dworkiem, stojącym w miejscu dawnej Psiarni, czyli folwarku biskupiego. Obok znajduje się pływalnia Delfin, a dalej na zachód Skwer Harcerski imienia Szarych Szeregów i za Silnicą hala przy ulicy Żytniej. Stoi tuż koło bloków, za którymi są nowe apartamentowce tworzące tak zwane osiedle Chęcińskie – nazwane tak od ulicy Chęcińskiej, przy której są usytuowane.

Na południu, już za ulicą Krakowską, leży Kadzielnia. To liczące 295 metrów wysokości wzgórze, będące obecnie wyrobiskiem po dawnych kamieniołomach. Wyrobisko częściowo wypełniają wody tworząc Jezioro Szmaragdowe. Rezerwat przyrody Kadzielnia to przepiękne miejsce rekreacyjne, unikatowe i jedyne takie w Polsce: ze skałami, jaskiniami Odkrywców, Prochownią i Szczeliną czy wzniesieniami, z których roztacza się panorama Kielc i okolicy. To właśnie w tak uroczym otoczeniu znajduje się mieszczący 5,5 tysiąca widzów Amfiteatr Kadzielnia.

Na zachód od Kadzielni mamy dzielnicę Pakosz. Składa się z domków jednorodzinnych. Na jej terenie są także stadion lekkoatletyczny „Budowlani” oraz Hala Legionów. Wielofunkcyjny obiekt sportowy, postawiony w latach 2005-2006, to arena domowych meczów piłkarzy ręcznych PGE Vive Kielce i siatkarzy Dafi Społem Kielce.

Pakosz to także częściowo tereny przemysłowe. Dawniej na placu w rejonie ulic Pakosz i Biesak stacjonowały autobusy, a dziś miejsce po zajezdni od czasu do czasu gości samochody osobowe, i to nie pierwszej nowości – organizowane są tu wyścigi Wrak Race. A skoro już wspomnieliśmy o ulicy Biesak – jest jedną z dłuższych w Kielcach. Ciągnie się aż do Białogonu. Spotkamy przy niej domki jednorodzinne, a także stadion, będący jednym z treningowych obiektów niedawnego piłkarskiego Euro do lat 21.

Wracając zaś do Pakosza, to w jego południowo-zachodnim krańcu, w otoczeniu lasów, zlokalizowany jest jeden z oddziałów Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii. W pobliżu jest ośrodek jazdy konnej, policyjna baza i Archiwum Państwowe, a niedaleko, po drugiej stronie alei Na Stadion, między innymi kilka hoteli.

Na samym południu Pakosza, gdzie aleja Na Stadion zakręca tworząc dużą pętlę, znajduje się stok narciarski Stadion. Jest bardzo popularny, co roku zimą korzystają z niego tysiące miłośników nart. Stok leży na zboczu góry Pierścienicy. Tutaj stała skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-60. Wyburzono ją w 2006 roku.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.