Kamienia żółciowe – jak ich uniknąć?

Czytaj dalej
Izabela Mortas

Kamienia żółciowe – jak ich uniknąć?

Izabela Mortas

Z doktorem Norbertem Sławetą, chirurgiem i gastrologiem z przychodni Medi Partner w Kielcach rozmawiamy o kamicy pęcherzyka żółciowego - kiedy jest groźna i jak ją leczyć?

Kiedy nasz organizm wysyła nam sygnał, że możemy być „posiadaczami” kamieni żółciowych? Co powinno nas zaniepokoić?
Objawy przy kamicy pęcherzyka żółciowego mogą przebiegać w dwojaki sposób - w postaci łagodnej - niewielkich bólów brzucha, wzdęć, odczuwania dyskomfortu w nadbrzuszu, jak i w postaci kolki żółciowej - silnych dolegliwości bólowych zlokalizowanych w nadbrzuszu czy prawym podżebrzu. Objawom tym często towarzyszą nudności i wymioty. Jeśli wystąpią objawy kolki, to już sygnał, by udać się pilnie do lekarza. W przypadku małych dolegliwości też lepiej udać się na konsultację i wykonać USG w celu wykrycia choroby.

Czy bóle brzucha i pojawiające się kolki są podobne do tych występujących przy kamicy nerkowej?
Ból jest trochę mniej intensywny. Przy kamieniach żółciowych częściej współistnieją nudności i wymioty. Atak kolki żółciowej często występuje po błędach dietetycznych: spożyciu tłustych posiłków czy z dużą ilością surowych warzyw. Zaznaczę też, że często intensywniejsze kolki pojawiają się przy mniejszych kamieniach. Te łatwiej doprowadzają do powikłań - ze względu na swój rozmiar prędzej przemieszczą się z pęcherzyka żółciowego do dróg żółciowych. Drobna kamica pęcherzykowa częściej też może prowadzić do ostrego zapalenia trzustki.

Czy to oznacza, że mniejsze kamienie są groźniejsze od dużych?
W przypadku powikłań tak. W przypadku dużych złogów z kolei, często odlewowych lub gdy złogi wbudowywują się w ścianę pęcherzyka, prowadząc do tak zwanego pęcherzyka porcelanowego, mamy wówczas zwiększone ryzyko zachorowania na raka pęcherzyka.

Komu grozi kamica?
Statystycznie występuje ona u 10-20 procent społeczeństwa, przy czym 3 razy częściej chorują kobiety. Podręcznikowym przykładem jest kobieta w wieku 40 lat, która rodziła dzieci, mająca niewielką nadwagę. Ale na powstawanie kamicy wpływ ma szereg innych czynników: otyłość, gwałtowny ubytek masy ciała spowodowany na przykład zbyt intensywnym odchudzaniem się, przebyte ciąże i niektóre operacje, cukrzyca. Na kamicę niektóre osoby narażone są też genetycznie.

Czy kamicy można pozbywać się za pomocą naturalnych metod?
Naturalnie możemy działać jedynie profilaktycznie, prowadząc zdrowy styl życia. Mile widziane jest unikanie nadwagi ciała, zdrowa dieta, wysiłek fizyczny. Natomiast samo usuwanie kamieni jest postępowaniem stricte operacyjnym.

Kiedy kamienie należy bezwzględnie usunąć, a kiedy możemy zaniechać zabiegu?
Każda objawowa kamica pęcherzyka żółciowego kwalifikuje się do zabiegu usunięcia pęcherzyka wraz z całą zawartością złogów. Wskazaniem do leczenia operacyjnego są także wszelkie powikłane postacie kamicy pęcherzyka żółciowego. W tej chwili większość zabiegów wykonujemy laparoskopowo, co jest rozwiązaniem mało inwazyjnym i wymagającym krótkiej rekonwalescencji. Gdy kamica jest stwierdzona, ale nie występują żadne dolegliwości, nie ma wskazań do zabiegu.

Izabela Mortas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.