Jak się ubrać na Wigilię? Radzi ekspert

Czytaj dalej
Izabela Mortas

Jak się ubrać na Wigilię? Radzi ekspert

Izabela Mortas

Co założyć na wigilię w rodzinnym gronie, a co na formalne spotkanie w firmie? Podpowiada Augustyna Nowacka, magister sztuki, projektant ubioru, stylista, kostiumograf.

Czy istnieje takie pojęcie jak wigilijny lub świąteczny dress code?
Dress code to inaczej zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do sytuacji i okazji, w których je powinniśmy stosować. Odpowiadając na pani pytanie, musimy odpowiedzieć sobie na inne - czy wigilia lub spotkanie świąteczne to spotkanie formalne, biznesowe, czy swobodne. Nie da sie porównać garderoby, którą szykujemy na wyjazd rodzinny w góry do ubioru na spotkanie wigilijne wynikające z oficjalnego urzędowego zaproszenia. Inaczej ubierzemy się na uroczystość odbywajacą się w miejscu pracy, a inaczej na spotkanie świąteczne nas i naszych przyjaciół zaplanowane w pubie,restauracji czy klubie.

Jak zatem ubrać się na wigilię w domu, a jak na wigilię w pracy?

Bez względu na miejsce, zawsze powinniśmy wcześniej zaplanować nasz ubiór, dokładnie go obejrzeć i zmierzyć, zestawić ze sobą, z obuwiem. Z doświadczenia wiem, że wybieramy wówczas ubrania, które zakładamy tylko na specjalne okazje i bardzo często okazuje się, że kupowane pół roku wcześniej ubrania są albo za małe, albo za duże, albo nie wyglądamy w nich tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Pamiętajmy o tym, że ubranie powinno być eleganckie, ale i wygodne, z dobrych gatunkowo tkanin, tak byśmy siedząc blisko siebie, nie odczuwali dyskomfortu pocenia czy pogniecionego po kilkudziesięciu minutach siedzenia ubrania.

Czego bezwzględnie nie wypada założyć na świąteczne spotkania?
Rzeczy za ciasnych, za krótkich, ubrań zbytnio dekoracyjnych w nadrukach, aplikacjach, odzieży codziennej o widocznych śladach użytkowania, ubrań typowo sportowych, dresów. Mówimy tu zarówno o spotkaniach formalnych i biznesowych, jak i tradycyjnych spotkaniach wigilijnych.

Jaką zasadą kierować się, dobierając dodatki? Kiedy będą idealnym uzupełnieniem stroju, kiedy okażą się zbędne?
W doborze dodatkow kierujmy się zasadą umiarkowania i proporcji do całości. Nie zakładajmy wszystkich złotych pierścionków, które mamy w szafce czy zbyt dekoracyjnej biuterii, za bardzo błyszczącej i bogatej w formie. Nie zapominajmy, że mniej znaczy lepiej.

Aktualnie modne są koronkowe sukienki, plisowane spódnice, błyszczące materiały dla pań - czy każda kobieta może sobie na nie pozwolić? Kiedy modę lepiej odstawić na bok?
Koronkowe sukienki, plisowane spódnice najlepiej prezentują się do rozmiaru 38. Powyżej tego rozmiaru paniom chcącym je założyć, proponuję pamiętać o tym, że koronka nie może być prześwitująca i założona bezpośrednio na ciało. Sukienka powinna mieć krytą wartwę pod spodem w postaci materiałowej podszewki, elastycznej dzianiny. Dopiero na niej może pojawić się wierzch koronkowy.
Jeżeli chodzi o połyskujące lub błyszczące materiały, ładnie prezentuje się srebro, złoto, fiolet o strukturze metalicznej. Pięknie na spotkaniach wigilijnych będzie wyglądać czerwień, burgund, zieleń, bordo, czerń i granat.
Nawet jeżeli uważnie śledzimy trendy w modzie, pamiętajmy, że w tym wyjątkowym świątecznym czasie lepiej postawić na ubrania i zestawienia klasyczne.

Co proponuje Pani mężczyznom? W czym będą prezentować się najlepiej w święta?
Mężczyźni zawsze genialnie wyglądają w garniturach, najlepiej jeżeli są uszyte z wełny. Dobrze prezentują sie także tweedowe marynarki, kamizelki, kardigany, które idealnie nadają się na uroczyste świąteczne spotkania.

Izabela Mortas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.